Milovník sarkasmu Jiří Císler: Poslední roky života strávil ve společnosti Alzheimera, který mu bral jednu vzpomínku za druhou

Jiří Císler: Herci bral poslední roky života Alzheimer jednu vzpomínku za druhou
Zdroj: Profimedia

Herec Jiří Císler byl šoumen, který miloval život. Někteří ho měli rádi, jiní zase nenáviděli. Spolupracoval s StB a v osmdesátých letech zažil nebývalou slávu. S přibývajícím věkem si však začal vybírat svou daň alkohol a vážná nemoc, která mu vzala vzpomínky a důstojnost.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 25. 02. 2024 11:00

Jiří Císler (4. 2. 1928 - 17. 4. 2004) byl herec, režisér, hudebník, komik, dramatik a bavič. Během své kariéry získal přezdívku "mistr sarkasmu".

Z houslisty hercem

Jiří Císler začínal jako houslista a režisér opery, operety a činohry. Herecké vlohy projevil až v sedmdesátých letech, kdy náhodou stanul na prknech, která znamenají svět. Tam si ho později všimla i televize. Když dostal roli vlezlého inženýra Voženílka v seriálu Inženýrská odysea, nadobro se mu otevřely dveře do televizního světa. Zde se setkal se svým budoucím kolegou Luďkem Nekudou.

Kamarádi a spolupracovníci StB Císler a Nekuda

Kromě herectví se věnoval psaní, skládání a dramaturgii. Od roku 1983 se tak začal na televizních obrazovkách objevovat pořad Sešlost, kam Nekuda pozval právě i Jiřího. Oba si tím získali nebývalou popularitu, kterou však bohužel ukončila o pět let později Nekudova tragická smrt. Po revoluci vyšlo najevo, že oblíbený komik Nekuda byl důvěrníkem StB. Když se estébáci dozvěděli, že se během dovolené v Itálii sešel s redaktory Rádia Svobodná Evropa, zařadili ho do složky nepřátel režimu a v televizi mu začaly dělat problémy. Nekuda svoji frustraci řešil alkoholem. I Jiří Císler byl vedený jako kandidát tajné spolupráce. Pak byl povýšen na agenta. Jeho dokumenty byly ale skartovány, takže nelze říci, co vlastně pro ně dělal a jestli na někoho donášel. Jedno je ale jisté, kolega Nekuda o něm neřekl jediné křivé slovo.

Mistr sarkasmu Jiří Císler

Když se herec dozvěděl o tom, že má Alzheimera, věděl, že nad touto nemocí nezvítězí. A tak svou ženu Magdalenu zaúkoloval, aby po jeho smrti rozeslala smuteční parte, které si sám napsal. Tento nápad dostal coby milovník sarkasmu a po pohřbu Nekudy, kdy začal pomalu chřadnout.

Mimo jiné v něm stálo: "Tak prej jsem umřel! Já, milovník života a radosti, kterej vás režíroval, hrál s vámi i vám, já lidma zbožňovanej i nenáviděnej, obdivovanej i zapomenutej, ale vždycky svůj. Těžko tomu věřit, že je čas na poslední Sešlost (narážka na úspěšný stejnojmennný pořad)".

Smutný konec oblíbeného komika

Jak již bylo uvedeno výše, herec se musel vyrovnat s tím, že pomyslné otěže nad jeho životem převezme pomalu, ale jistě nedůstojná nemoc. Začal zapomínat texty a byl zmatený. Poslední čtyři roky před smrtí sotva promluvil. Dokonce rozbil své milované housle. Nejčastěji seděl za okny svého bytu u Národního divadla a hleděl na ulici. V očích měl přitom prázdný výraz.

Kdyby nebylo jeho obětavé ženy, zemřel by nakonec úplně sám. Tím, jak zmizel z veřejného života, se na něho postupem času zapomnělo. Zemřel 17. dubna 2004 v Praze. Dožil se 76 let.

Na film Velká sázka o malé pivo s Jiřím Císlerem se můžete podívat v neděli 25. února ve 14:50 na ČT1.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Jiří Císler
Plus.rozhlas.cz: Luděk Nekuda a Jiří Císler bavili v 80. letech diváky. Přitom je měla v hledáčku StB
Blesk.cz: Mistr sarkasmu Jiří Císler - Sám si napsal parte
Ženy.iprima.cz: Jiří Císler na konci života jen mlčel a díval se z okna. Parte si napsal sám

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Související články

Další články