Porotkyně z první řady pořadu Peče celá země, Mirka van Gils Slavíková (62) odhaluje v rozhovoru pro Lifee.cz, jak vypadá její štědrovečerní večeře. Proč si tolik oblíbila režnou rybí polévku od své babičky? Jak chutná máslová majonéza, kterou dává do bramborového salátu? A které další jídlo na Vánoce připravuje, když se ryba a salát přejí?
Cukrářka Mirka van Gils Slavíková (62) má stejně jako vánoční cukroví nebo vaječný likér také svůj unikátní recept na rybí polévku. Jak nám prozradila, v její rodině se tradičně připravovaly na Vánoce hned dvě verze – jednu rybí polévku vařil její tatínek Mirek, druhou zase babička. O svém favoritu měla Mirka záhy jasno.
Rybí polévka Mirky van Gils Slavíkové je režná
"Já jsem upřednostnila tu babiččinu, říkala jsem jí režná rybí polévka, zatímco té tatínkově jsme říkali jemná hraběcí," popisuje Mirka. Obě polévky se lišily především konzistencí surovin. "Babička ji měla skutečně režnou a dala by se přirovnat k bujabéze a byla hodně sytá. Na prvním rohu, kde se prodávali kapři, nakoupila pět nebo šest rybích hlav a popřípadě také jikry a mlíčí," vzpomíná Mirka na kuchařské umění své babičky. "Svařila z toho sytý rybí vývar, do kterého později ještě obrala kapra. Byla tam také zelenina, petržel a zašlehaná vajíčka. Za mě naprostý top."
Bramborový salát se zeleninou brunoise
V bramborovém salátu Mirky van Gils Slavíkové nechybí ani zelené jablko. Zelenina je velmi pečlivě a nadrobno nakrájená. O to se tradičně stará její partner. "Mám doma šéfkuchaře, takže Clark mi všechno krájí na brunoise a je to úžasná mozaika. Já na to nemám trpělivost, protože se to dělá úplně obráceně, než jsme zvyklí – všechno se zasyrova nakrájí na maličké kostičky a ty se potom blanšírují," popisuje Mirka, která zeleninu miluje uvařenou al dente, tedy na skus. Rozvařená zelenina jí nechutná. "Na mnoho věcí jsem trpělivá, ale zrovna krájení zeleniny na brunoise mě fakt nebaví," směje se.
Máslová majonéza nesmí chybět
Nedílnou součástí jejího bramborového salátu je máslová majonéza. Také ta je rodinným pokladem. "Máslovou majonézu mám od tatínka, byť si mnozí říkají, jak moc to musí být mastné. Přitom si neumíme představit, kolik toho omastku během dne sníme. S máslem je to ušlechtilejší," míní Mirka. "Na Štědrý večer nechci jíst salát, který si koupím v supermarketu. Majonézou ty suroviny hezky spojujete, a neměla by je přebít. Když si uvařené brambory přelijete máslem, je to podobné, jen z toho másla máte majonézu."
Když se přejíme kapra, jíme telecí s kaší
Energická cukrářka Mirka si hravě poradí i s tradičním vánočním obžerstvím – kupuje totiž jen tolik jídla, kolik dokáže s rodinou sníst. "Koho baví jíst kapra a salát čtyři dny v kuse? Štědrou večeři máme tak, jak je popsaná zde a v mé knize Štědré a voňavé, a druhý den si z lenosti dáme to samé, abychom si toho užili, protože přes rok to neděláme," vypráví Mirka van Gils Slavíková. "Potom už vařím jiná a lehčí jídla. Jsem třeba milovník telecího masa s kaší. Lidé by si měli uvědomit, že nesní víc, a že je lepší si Vánoce ozvláštnit tím, že budou kvalitní."
Podle Mirky je nesmysl, že by nákup surovin na Vánoce mohl zruinovat rodinný rozpočet. "Přes rok si to nekoupím, tak místo deseti kil másla na cukroví koupím jenom tři kila másla, ale také kvalitní čokoládu, ořechy a ovoce. Tak, abych si pochutnala, ale nepřejedla se," radí odbornice.