Mohou šaty způsobit revoluci? Podle výstavy, která právě probíhá v pražském Museu Kampa, jednoznačně. Expozice s modely převážně z šedesátých let vás přesvědčí, že móda především umí vyvolávat emoce.
Módní exponáty mapující období od 50. do 80. let minulého století od neznámých autorů i renomovaných módních domů zapůjčila pražskému výstavnímu prostoru založenému mecenáškou a milovnicí umění Medou Mládkovou Alexandre Vassiljev Foundation z litevského Kaunasu. Ta vlastní sbírku oděvů čítající více než půl milionu šatů, bot a doplňků.
Průsečíky módy a umění
Říká se, že je povrchní a pomíjivá, modely, které překonaly desítky let ve skvělém stavu, aby mapovaly vývoj stylu jejich nositelek i módního světa jako celku, ale dokazují, že má móda také další jasně definovanou funkci. Zosobňuje ideály doby a je objektem touhy, podobně jako umění, které nese podobné poselství, má ale významně rozdílné parametry - nadčasovost a hloubku sdělení. Průnik oboru světů je ale jednodušší, než se na první pohled zdá.
I proto je expozice s módními exponáty doplněna o sbírku uměleckých děl, která celý koncept módní sondy do minulosti doplňují a přidávají tak výstavě na vrstevnatosti. Mezi figurínami tak narazíte na díla Mikuláše Medka nebo Theodora Pištěka a mnoha dalších autorů, jejichž tvorba odráží náladu dobových momentů, které ztělesňují jednotlivé vystavené modely.
Světoznámí tvůrci i neznámí autoři bok po boku
Spousta šatů, které výstava představuje, nese označení “neznámý autor”, vedle zvučných jmen, jako je Christian Dior, Coco Chanel nebo Balmain, ale jejich tvorba rozhodně nepokulhává, jasně lze rozeznat, jak i neznámí tvůrci dovedou stylově držet krok s nadpozemsky slavnými jmény.
A ta nacházíme i na pozicích někdejších nositelek vystavených kousků. Najdete zde kostým, který Coco Chanel věnovala primabaleríně Maje Plisecké nebo černou tylovou večerní róbu kostýmní výtvarnice a scénografky Evy Braunové, ženy, která měla k módě velmi blízko. Její kontroverzní životní příběh a stigmatizace vztahem s Adolfem Hitlerem se v expozici zrcadlí ve vysoce elegantním, ale ponurém luxusním modelu, který nosila. Stojí zde osamoceně, tak trochu v koutě.
Marilyn Monroe v pytli od brambor
Výstava ale představuje také modely, které měly za cíl módou jako fenoménem spíše pohrdat, Kolekce reklamních šatů, počínaje těmi z pytle od brambor, které oblékla Marilyn Monroe pro reklamní kampaň a volebními šaty konče, tu stojí bok po boku s kousky, které měly za cíl hlásat do světa, že módu jako haute couture odmítají a krásu ženy dovedou podtrhnout i bez pozlátka a luxusu zvučných jmen určujících nesmlouvavý módní diktát.
A kousků, které budete chtít prostudovat hodně zblízka, najdete v expozici Musea Kampa mnohem víc. Stylově sladěné rozmístění, propojení s uměním i prostor, který expozice představující módní paradoxy získala, je štědrý a dokazuje, že móda nestojí vedle umění, ale umí být jeho přímou součástí.
Výstava probíhá v pražském Museu Kampa od 15. července do 5. listopadu 2023.