Raoul Schránil působil především jako milovník žen. Na tom si postavil celou svou filmovou image. A možná proto dokázal odolat naší největší filmové svůdnici. Ale jeho život nebyl o prostopášnosti. Stal se nepřítelem státu a soudruzi se rozhodli největšího krasavce stříbrného plátna nadobro z filmového světa vymazat.
Raoul Marian Schránil byl herec a bratranec režiséra Karla Antona. Neobvyklé jméno dostal po francouzském příteli jeho otce.
Divadlo nevyšlo, film ano
Raoul Schránil pocházel z velmi dobré rodiny. Otec Rudolf byl právník. Nejdříve působil na okresním hejtmanství v Mostě, později se stal ministerským radou na ministerstvu zemědělství ve Vídni. Maminka Alexandra Poláková byla dcerou generálního inspektora na panství hraběte Šlika a pěvkyně Carole Huttary. Strýcem byl malíř Václav Rabas, sestřenicí Betty, manželka Bedřicha Smetany.
Hudební nadání maminky Raoula obdivovala i Emma Destinová, k níž jezdívala celá rodina na pravidelné návštěvy. Raoul později získal vzdělání ve čtyřech státech a jelikož mu šly velmi dobře jazyky, mohl si přivydělávat na recepcích velkých hotelů. Do karet mu hrál i jeho vzhled.
Ze všeho nejvíce se ale snažil stát hercem. Svou kariéru započal u kočovné společnosti, pak prošel několika divadly. Kromě milovníků zvládl i dramatičtější role. Pokukoval také po angažmá v Národním divadle, tam ho ale jako herce odmítli. Místo toho mu nabídli post kulturně propagačního referenta, kde pracoval jako tlumočník a překladatel.
Odolal Adině Mandlové
První Raoulovou ženou se stala modelka Růžena Havelková. V té době zrovna pracoval s Adinou Mandlovou na filmu Dva týdny štěstí. Herečka ho měla tehdy svádět. Dokonce mu strčila do kapsy klíče od svého bytu. On ale jejím zkušeným trikům odolal. Vždy totiž vyznával slušnost a džentlmenství.
Zůstal tak věrný své ženě. Navíc prý byla Adině velmi podobná. Měli spolu dvě děti, pak se po nějaké době rozvedli. Podruhé šel k oltáři s o dvacet let mladší herečkou Věrou Liškovou, s níž vydržel až do své smrti.
Komunistická převýchova Raoula Schránila
V padesátých letech, kdy se k moci dostali komunisté, byl uvězněn za údajnou přípravu emigrace. Po propuštění musel pracovat v podřadných profesích a o uměleckých kruzích si mohl nechat jenom zdát, pracoval například v zásobování, kopal studně, byl nucen pracovat i na Stalinově pomníku. Ve filmech se ještě několikrát objevil, ale velmi sporadicky. Pokud se ale po revoluci někde objevil, nikdy ne zahořkle a ublíženě. Zůstal opravdovým prvorepublikovým noblesním džentlmenem do konce svých dní.
Zemřel 20. září 1998 v Praze. Dožil se 88 let.
Na film Roztomilý člověk, kde si zahrál také Raoul Schránil, se můžete podívat v sobotu 23. března ve 14:45 na ČT1.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Raoul Schránil
Super.cz: Šarmantní herecký elegán odolal i svodům Adiny Mandlové. Po válce ho komunisté zavřeli do žaláře
Mostecký.deník.cz: Slavný mostecký rodák byl nejen úspěšným hercem. Zažil i ponížení. Věznili ho
Kniha České nebe filmové, Pavel Taussing, nakladatelství XYZ 2018