Říká se, že pro krásu se musí trpět. A ve viktoriánské době toto heslo dodržovali doslova. Ke kráse, respektive krásné postavě, tam ženám pomáhal jeden odpudivý parazit – tasemnice. Reklamy slibovaly, že ať budete jíst cokoli, nikdy nepřiberete.
Ideální viktoriánský pas byl okolo čtyřiceti centimetrů. Žena, která se do této velikosti nevešla, maskovala tento nedostatek staženými korzety, v nichž se nedalo prakticky dýchat. Když se tak na trhu objevil "přátelský" ploštěnec, který nenechá žádnou ženu na holičkách, korpulentnější ženy si úlevou a radostí vydechly natolik, až jim prasklo vázání na korzetech.
Dieta s tasemnicí
Možná jste o této praktice již slyšeli, řeč je o dietě s tasemnicí. Stačilo pouze spolknout pilulku obsahující vajíčko tohoto nevábného tvora. Až se tasemnice vylíhne, přichytí se na vnitřní stěnu střeva svého hostitele. Právě tam bude absorbovat živiny z veškeré potravy, kterou daný člověk zkonzumuje. A ještě jedna věc – bude růst a růst a růst.
Tasemnice je vlastně docela nezmar, patří do stejné skupiny jako žížaly a pijavice. Dokáže se tak segmentovat, čili když jí odpadne část těla, může jí znovu dorůst. Stačí jen, když "neztratí hlavu". Oddělené kousky tasemnice putují výkaly do vody, kde se pak mohou infikovat další hostitelé, mezi které patří i zvířata. Pak se není čemu divit, když někdo dostane tasemnici kvůli tomu, že spořádá nedostatečně tepelně zpracované maso.
Pokud marně přemýšlíte nad tím, proč by si někdo dobrovolně vpravil do těla tasemnici, vězte, že ve viktoriánské éře stačilo vyrobit lahvičky s pilulkami, na jejíchž etiketě bylo uvedeno smyšlené jméno lékaře a dvě kouzelná slůvka – bezpečné a hygienické.
Jak se ale červ pak lákal z těla ven, když dáma dosáhla požadované hmotnosti? Jeden lékař ze Sheffieldu strkal lidem do jícnu jakýsi válec s jídlem. Na ten se měla hladová tasemnice přichytit. Fungovalo to? Nevíme. Umírali při tom lidé na udušení? Ano, umírali. Někdy se používala lidová metoda držení sklenice s mlékem u úst nebo řitního otvoru. Zda byla účinná, není jasně doložené.
Vedlejší účinky diety s tasemnicí
Jestliže se larva tasemnice uchytila ve střevech, bylo to, ač to zní i tak hrozně, ještě v pořádku. Horší ale bylo, když putovala do srdce, očí, plic anebo mozku. Mezi mírnější scénáře pak patřily nedostatek chuti k jídlu, průjem, nevolnost, narušené zažívání, úbytek hmotnosti a přehnaná chuť na slaná jídla.
Pokud by se tasemnice uchytila v páteři či mozku, docházelo by k záchvatům, bolestem páteře, svalové slabosti a nevysvětlitelným změnám chování. Dnes bychom na tento problém použili antiparazitika, kdysi ale takové možnosti ženy neměly, a tak se léčily jen další konzumací zázračných pilulek, což bylo opět velmi nebezpečné.
Ruce pryč
Dospělý jedinec tasemnice může být dlouhý až devět metrů. Vypudit takového obra z těla zabere několik dní a je to opravdu náročný proces. O dietě s tasemnicí bychom tak rozhodně neměli uvažovat a nechat ji jako odstrašující příklad v historii.
Wikipedia.org: Tasemnice
Historicmysteries.com: The Victorian Tapeworm Diet - Be The Host With The Most