Nejděsivější kulty historie: Bavorská vesnička bývalého vojáka Paula Schäfera se stala regulérním koncentračním táborem

Paul Schäfer
Zdroj: Profimedia

Sekty či kulty jsou studnicí nikdy nekončící fascinace. Fascinace nad tím, jak mohou zástupy lidí propadnout nesmyslné rétorice, která v mnohých případech vychází z úst psychicky narušeného člověka. Je to kvůli výraznému charismatu, jež vůdcům sekt neschází, nebo jde především o psychickou manipulaci a sebeklam? Pojďme se podívat na ty nejhorší kulty, jejichž vedení má na rukou lidskou krev.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 11. 09. 2024 16:00

Kdo se jednou stane členem náboženské fanatické skupiny, je pro něj velmi těžké z ní vystoupit. "Odpadlík" se ocitne na okraji společnosti, za tu dobu ztratil veškeré kamarády "tam venku", zůstali mu jen lidé v sektě. I když je samota krutá, patří mezi nejmírnější tresty. Jinde se platí vlastním životem.

Chrám lidu a nacistická vesnička Colonia Dignidad

Kazatel Jim Jones se zprvu tvářil jako beránek. Jeho Chrám lidu, založený v padesátých letech v Indianapolisu, měl být progresivně smýšlející spolek hlásající nesmyslnost rasové segregace. V roce 1965 se Jones přemístil do Kalifornie, a to kvůli strachu z možné jaderné války. O pár let později pak nechal za finance svých přívrženců vybudovat utopickou agrární komunitu v Jonestownu.

Po období sexuálního zneužívání a tragických událostí, kdy se k němu vydal na inspekci kongresman Leo Ryan, nařídil svým ovečkám vypít nápoj s kyanidem. Sám pak spáchal sebevraždu. Měl prostřelenou hlavu. Ve hře je ale také vražda, kterou mohla spáchat jeho ošetřovatelka Annie Moore. Počet obětí se odhaduje na více než 900.

Colonia Dignidad zase byla založena v roce 1961 bývalým nacistickým vojákem a evangelickým kazatelem Paulem Schäferem. Vše mělo připomínat idylickou a soběstačnou bavorskou vesnici. Nechyběla vodní elektrárna, dvě přistávací dráhy, letadlo, pekárny, stáje, mlýny a další. V době největší slávy tam žilo kolo 300 Chilanů a Němců.

Těm nebylo dovoleno oblast opustit. Denně byli vystavováni mučení a bití. To se nevyhnulo ani dětem, které byly Schäferem a jeho nohsledy pravidelně sexuálně zneužívány. Za Pinochetovy vlády se z Colonia Dignidat stal dokonce koncentrační tábor. Po diktátorově pádu byl nacista zatčen. Zemřel v roce 2010 ve vězení. Dnes je z kolonie turistické místo. Někteří lidé tam stále žijí. Jiný domov totiž neznají.

Řád chrámu slunce a kult Osho

Řád chrámu slunce založil v první polovině osmdesátých let bývalý rosekrucián Joseph Di Mambro. I jeho stoupenci volili sebevraždu před pozemským životem a nadcházející apokalypsou. Ale jakým způsobem...V komunitách ve Švýcarsku, Francii a Kanadě se bodalo, dusilo, střílelo i upalovalo. Do roku 1997 se počet obětí vyšplhal na 74.

Kult Osho je aktivní dodnes, byť je jeho vůdce již dávno po smrti. Bhagwan Shree Rajneesh byl popisován jako božský muž, mystik a filozof s progresivním postojem k sexualitě. Jeho stoupenci otrávili v roce 1984 ve státě Oregon až 751 lidí, a to v rámci bioterorismu.

Lidé ho poslouchali zejména proto, že kázal prakticky jedno jediné pravidlo - dělej si, co chceš. Za to nashromáždil tolik finančních darů, jež mu umožnily pořídit si 90 Rolls-Royceů a uskutečnit hudební festival, který ho vyšel na deset milionů dolarů.

Nebeská brána

Nebeská brána byla poměrně malou sektou, přesto byla stejně nebezpečná jako výše zmíněná uskupení. Zdánlivě idylická komunita, apokalyptická horečka, evangelikalismus a new age - to vše bylo možné v učení Nebeské brány najít. Hromadné sebevraždy se zúčastnil i lídr Marshall Applewhite. Celkem 39 lidí si vzalo život pomocí jedu smíchaného s jablečnou šťávou a vodkou.

V roce 1997 se totiž na obloze objevila kometa Hale-Bopp, tedy pro nás, obyčejné lidi, to byla kometa. Pro členy Nebeské brány to bylo mimozemské plavidlo, které nabralo jejich duše, a zachránilo je tak od blížící se apokalypsy. Ale aby duše opustila tělo, byla k tomu zapotřebí smrt...

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Hale-Bopp
Grunge.com: The Deadliest Cults To Ever Exist

Moderátorka Markéta Fialová trpí poruchou krvetvorby: V osmnácti jsem zjistila, že tady za týden nemusím být

Moderátorka Markéta Fialová trpí poruchou krvetvorby: V osmnácti jsem zjistila, že tady za týden nemusím být

Související články

Další články