Nela Boudová popsala, jak ji trápila menopauza: Návaly horka i špatný spánek, musíte zůstat nad věcí

Herečka, dabérka a koučka Nela Boudová byla hostem moderátorky Báry Hlaváčkové v pořadu Ženská tabu. Promluvila zde o menopauze. Ač nejde o žádný skvělý zážitek, není podle Nely důvod se přechodu bát. Navíc se v tomto období konečně můžete věnovat samy sobě.Nela Boudová čelí příznakům klimakteria pomocí přírodních preparátů. Nezavrhuje ale ani hormony. Hlavně se hýbejte, radí všem ženám procházejícím menopauzou.Nela Boudová si "na stará kolena" osvojila dceru Sašu. Všem matkám nyní připomíná, jak zásadní je z holčiček vychovat ženy, které se nebudou stavět do role oběti. To jim jednou pomůže zvládnout období menopauzy.Nela Boudová je šťastná po boku svého přítele, reportéra Jana Tuny.+ 1 fotka+ 2 fotky

Šťastná a spokojená i po padesátce. Na život nerezignovat, naopak si ho naplno užívat. To si pro všechny ženy přeje v pořadu Ženská tabu aktuální host moderátorky Báry Hlaváčkové – herečka, dabérka a také koučka Nela Boudová (55).

Barbora Hlaváčková
Barbora Hlaváčková 22. 09. 2023 09:55

Tématu menopauzy se moderátorka Bára Hlaváčková na Lifee.cz věnuje v průběhu září. Zpovídala v tom směru už historičku Michaelu Košťálovou, kterou zaskočil předčasný přechod, a z medicínského hlediska ji probrala s docentem Jiřím Hanáčkem. Jako poslední se o složitém období v životě každé ženy rozpovídala Nela Boudová, která se vedle herectví a dabingu věnuje také koučování.

O menopauze ví své a rozhodně ji nevnímá jako zvlášť příjemný zážitek, na který by se člověk celý život těšil. Zároveň ale všem ženám dodává naději. Dá se to zvládnout, dá se to zvládnout s grácií a najdete na tomto období i aspekty, které si lze užít. "Máme najednou čas na sebe, spoustu svobody, můžeme si najít něco, co jsme chtěly a na co jsme zapomněly. Splnit si třeba i některé dětské sny," dává ženám naději Boudová.

Související video: Rozhovor Báry Hlaváčkové s docentem Jiřím Hanáčkem na téma menopauzy

Návaly byly nepříjemné, říká Nela Boudová

Nelo, proč je tak málo padesátnic šťastných? Čím to je?
Víš, já nemůžu říct, že by bylo málo padesátnic šťastných. Samozřejmě mám ve svém okolí kamarádky, které jsou šťastné, a samozřejmě, že když za mnou přijde nějaká klientka, tak má většinou nějaký problém a šťastná není. Každý soudíme podle svého okolí. U mě to také možná dělá herecká branže, že ty holky se musí pořád udržovat ve formě, takže znám i šťastné šedesátileté herečky. Ale pravdou je, že to je období, které je dost náročné. Často odcházejí děti z rodiny, mají vztahy, které buď nefungují, zůstávají v nich ze setrvačnosti, nebo jsou rozvedené nebo samy. To je případ od případu. Je to rozhodně nová životní fáze.

Může to být i tím, že právě kolem padesátky panují kolem žen a toho, co se jim děje, mnohá tabu? Třeba menopauza, o které se málo mluví. Já to téma otevřela na Lifee.cz. Máte pocit, že se o tom pořád málo mluví, anebo už je to lepší?
Já myslím, že je to určitě lepší, ale zase je to o tom, v jaké skupině se pohybujeme. Když budu žít ve městě, kde jsou ženy víc otevřené nebo já sama víc otevřená, tak se o tom budu bavit. Také zaleží na povaze. Někdo o tom vůbec mluvit nechce, někomu je to velmi nepříjemné. Ale je to něco, co k životu patří a mělo by se o tom mluvit, mělo by se o tom mluvit normálně a taky by se z toho neměl dělat strašák, protože když si pak někde přečtu, co mě čeká, tak bych zešílela – od návalů přes bušení srdce, výkyvy nálad, přibírání, vaginální suchost, drcení kloubů nebo řídnutí kostí atd. Já myslím, že jsme každá jiná, každá to prožíváme jinak, můžeme mít ty příznaky, ale nemusíme je mít všechny najednou. A že si každá žena musí vychytat, co jí dělá dobře. Já nejsem ani proti hormonální léčbě. Sice jdu přirozenou cestou nebo přírodní cestou, která mi velmi pomáhá, ale věřím, že někomu to může pomáhat a dělá mu to dobře.

Já tady měla pana docenta Hanáčka a probrali jsme všechny možnosti, ale tím, že jsme to shrnuli, to působilo jako velký strašák. Řekněte, jak jste to prožívala vy? Abychom ženy povzbudily, že to není konec života.
Musím říct, že jsem měla nějaké potíže, měla jsem návaly, které samozřejmě byly velmi nepříjemné. Tak jsem hledala, až jsem našla přírodní léky, které používám, a jsem toho zbavená. Také v období před menopauzou jsem měla velké potíže se spaním, to jsem také řešila přírodní cestou, také na to beru nějaké kapky. Dá se to, ale hlavně si myslím, že je strašně důležité tomu nepřikládat takovou váhu a hýbat se, to je základ všeho. Ženy v tomhle věku se přestávají hýbat a to je velká škoda. Cvičení je důležité, jakýkoliv pohyb, procházky, ježdění na kole, na bruslích, plavání. Ale zařadit to do každodenního života je nesmírně důležité. A pravdou je, že metabolismus je pomalejší a trošku nám povyrostou prsa a udělá se bříško, zadek, tak s tím musíme zabojovat, ale přirozenou cestou. Dobré je, když se pohyb stane naší součástí. Že nemáme pocit, že musíme, ale nějak si to v hlavě porovnat a ze začátku to překonat, vystoupit z komfortní zóny. Pak věřím, že se to stane návykem, protože to dělá všem moc dobře. Nejenom ženám v přechodu.

Takže rozhodně nerezignovat.
Rozhodně nerezignovat.

Související video: Rozhovor Báry Hlaváčkové s historičkou Michaelou Košťálovou na téma předčasné menopauzy

Nela Boudová o vystavování těla po padesátce

Pak jsou ženy, které nerezignují. Já si teď vzpomínám třeba na Pavlínu Pořízkovou, která ukazuje na sítích to, že i žena během menopauzy, po menopauze, po padesátce, jí už se vlastně blíží šedesátka, může být pořád sexy. Nebojí se vystavit nahá, v plavkách nebo v prádle a sklízí obdiv, protože ona je krásná, co si budeme povídat. To je taková hříčka přírody, Pavlína Pořízková. Ale sklízí i hejty, že už se to nehodí, že v babičkovském věku by žena neměla být sexy. Jak tady s tím mýtem ve společnosti zahýbat a ukázat, proč ne?
To by měl každý dělat podle toho svého softwaru. Někoho to vůbec nenapadne, někdo to obdivuje, někomu, kdo má sám se sebou problémy nebo to ještě nezažil, to nemusí připadat úplně estetické. Třeba já si pamatuji, že v mládí jsem se na čtyřicetileté ženy dívala pomalu jako na stařenky. Jenomže jediná životní spravedlnost spočívá v tom, že všichni stárneme, takže je krásné zestárnout do nějaké moudrosti, a ne do hlouposti, kdy budu opovrhovat starým tělem. Jde o duši. Ale zase na druhé straně tělo je chrám duše, takže je nutno se starat i o něj. Ale jak s tím zatočit? Myslíte si, že bychom se teď měly, my padesátnice, vystavovat? To nechám na každé z nás.

Dobře. Vy sama jste sexy, temperamentní, setkala jste se někdy s názorem, že vám někdo říkal: "Brzdi, tohle už se nehodí v tvém věku?" To je taková oblíbená věta, se kterou se setkávám v české společnosti. Tohle se třeba ještě v tvém věku nehodí nebo tohle už se v tvém věku nehodí.
Já se přiznám, že mám tak skvělé kamarády, tak skvělé lidi kolem sebe, že mi tohle neříkají. Možná si to myslí, ale vědí, že by stejně narazili, takže mně to nikdo neříká. A i kdyby mi to někdo říkal, tak já si budu žít dál podle svého.

Takže to je ten recept, jak se obrnit: žít si podle svého.
Mít se rád, to je pro všechny ten nejlepší recept.

Nela Boudová radí ženám, jak se vypořádat s menopauzou

My už jsme narazily na to, že to období kolem menopauzy, to nejsou jenom fyzické změny, ale je to náročné na psychiku i proto, že kolem padesátky vylétávají děti z hnízda. Ženu mnohdy navíc opustí partner a žena, která je celý život zvyklá pro někoho žít, má nějakým způsobem nalajnovaný život. Chodila do školy, žila v nějaké rodině, pak měla partnera, manžela, děti a najednou to všechno zmizí a ona neví, co s tím. Co s tím?
Nejlepší je, aby už maminky říkaly svým dvacetiletým dcerám, že je dobré vystoupit z role oběti, že všechno máme dělat s radostí a láskou pro ty druhé a dobrovolně, a ne mít pocit, že se obětujeme. Vždycky dávat na první místo sebe, protože když mám ráda sebe, tak můžu mít ráda i ostatní. A tím nemyslím upřednostňovat sebe před dětmi nějakým nezdravým způsobem, že budu chodit do společnosti na večírky a budu kašlat na dítě, to vůbec ne. Ale já vždycky razila názor šťastná matka, šťastné dítě a vyplatilo se mi to, protože mám se svými syny vynikající vztah.

Teď ale když se to stane té ženě kolem padesátky, jaká je pro ni rada? Ona najednou může cítit úplné prázdno, vlastně neví, co s životem...
Rozhodně je dobré se vrátit k tomu, kdo vlastně je, co chtěla, rozpomenout si na ty sny, které měla. Protože na druhé straně je to úžasné období, že máme najednou čas na sebe, spoustu svobody, můžeme si najít něco, co jsme chtěly a na co jsme zapomněly. Vždycky je důležité mít přitažlivou budoucnost, mít se na co těšit. A to neplatí jenom o ženách kolem padesátky, ale pro každého.

Takže plnit si třeba i dětské sny.
Plnit si i dětské sny.

O čem dalším v rozhovoru s Bárou Hlaváčkovou promluvila Nela Boudová?

  • O dceři Saše, kterou si vzala do pěstounské péče
  • O své profesi koučky, které se začala naplno věnovat kolem padesátky
  • Jak práce kouče ve skutečnosti vypadá
  • Co o sobě zjistila během studia koučingu
  • Kde ji aktuálně můžeme vidět na divadle

Související články

Další články