Adolf Hitler ukončil svůj život vlastní rukou, když zjistil, že se mu veškeré jeho šílené sny o Německu a Evropě zhroutily jako domeček z karet. Ale i nadále zůstává jakýmsi ztělesněním nejtemnějšího a nejhoršího potenciálu lidstva dvacátého století. A možná proto se o něho historikové a milovníci různých tajemství neustále zajímají. Jaké tři záhady týkající se jeho života jim ještě nedávají spát?
Německý Vůdce po sobě zanechal poměrně dost otazníků, které se ale podařilo postupem času zodpovědět. Stále ale není plně prozkoumána oblast jeho předků či skutečný stav jeho mentálního zdraví.
Kdo byl Hitlerův děda?
Mezi největší tajemství pojící se s osobou Vůdce Třetí říše patří to, že byl údajně částečně Žid. Toto tvrzení se poprvé objevilo na veřejnosti v roce 1953 a vyšlo z úst jeho právníka Hanse Franka. Měl ale pro to zoufale málo důkazů. Přesto se historici začali zajímat o jeho dědečka z otcovy strany.
Hitlerův otec Alois Schicklgruber byl nemanželský syn. Původní příjmení měl po matce. V roce 1876 pak přijal příjmení svého otčíma Johanna Georga Hiedlera (na úředních dokumentech zkomoleno na Hitler). Ten se s jeho matkou oženil, když mu bylo pět let. Po její smrti pak žil u nevlastního strýce Johanna Nepomuka. Historici si dlouho mysleli, že jeden z Johannů musel být ve skutečnosti Aloisovým biologickým otcem. Jeho matku přivedl do jiného stavu, ale aby se kvůli neuznání otcovství nedostal do řečí, přivedl ji a dítě do rodiny. Zda je ale na tom něco pravdy, nebo jde o pouhou nepodloženou domněnku, není možné v současné době odpovědět.
Co se stalo Geli Raubal?
V souvislosti s Adolfem Hitlerem se mnohým vybaví pouze jméno Eva Braun. Pravda, ač po něm Němky šílely, on sám žádný zástup milenek neměl. Výjimkou byla jeho nevlastní neteř Geli Raubal. Jaký k ní měl doopravdy vztah je otázkou diskuze, pravdou ale je, že mu na ní hodně záleželo. Když se dozvěděl, že s ní má poměr jeho šofér a bodyguard v jedné osobě, nechal ho okamžitě propustit.
Raubal zemřela ve třiadvaceti letech na střelnou ránu, kterou si způsobila Hitlerovou zbraní. Její sebevraždabyla označena za nešťastnou shodu okolností. Hitler ale přesto ještě několik týdnů truchlil.
Duševní zdraví
Pokusit se diagnostikovat někoho na dálku je minimálně neetické. Navíc jsou pak takové závěry nepřesné. A ti, kteří se přece jen snažili Hitlerovu mysl prozkoumat ze vzdálenosti několika set kilometrů, dospěli k názoru, že netrpí žádnou psychickou poruchou. Jeho činy tak představovaly čiré lidské zlo.
Jedno psychologické vyšetření měl sice v roce 1924, když byl vězněn, podstoupit, od té doby ale již žádné další neproběhlo. Tehdy ho vyšetřoval lékař Alois Maria Ott, který dospěl k přesvědčení, že jde o "hysterického a patologického psychopata", jemuž ale bylo možné rozmluvit hladovku a zpochybnit jeho předsudky. Znamená to snad, že ho celou dobu ovládali jiní?
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Adolf Hitler
Grunge.com: Mysteries About Hitler That Are Still Unsolved