Neohrožená kanonýrka Annie Ferguson: První letadlo sestřelila v 19 letech

Británie, ženy, armáda, protiletecká obrana
Zdroj: Wikimedia Commons, Puttnam (Lt), War Office official photographer, Public domain

Bylo jí teprve devatenáct let, a už se tato mladá skotská rodačka neváhala zapojit do válečného úsilí na obranu Velké Británie. Řeč je o Annie Ferguson, která zavzpomínala na své zážitky z doby druhé světové války, kdy hrozilo, že Evropu ovládne Adolf Hitler.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 08. 01. 2025 16:00

V životě, který ohrožuje válka, mnohdy zbývají pouze dvě možnosti: zabít, nebo být zabit. Když Annie narukovala, vadily jí podle jejích slov dvě věci. Musela se nechat ostříhat a také si myslela, že bude dlouho trvat, než se dostane k nějaké akci. V tom druhém případě se mýlila, po pouhých dvou týdnech výcviku se jí podařilo poslat k zemi první letadlo Luftwaffe.

Přání, které se Annie Fergusonové splnilo

Annie narukovala do armády k tak zvané pomocné jednotce v roce 1942. Jejím úkolem bylo obsluhování těžkých protiletadlových kanónů. Moc dobře věděla, že může přijít kdykoli o život, nikdy na to ale nepomyslela. Nebála se. Říkala si, že když bude muset umřít, tak s tím nic nenadělá. Každý má určený svůj den. Přála si jen, aby do té doby stihla sestřelit alespoň jeden nepřátelský letoun.

Skvělá muška mladé kanonýrky

A toho se dočkala. Po důkladném výcviku přišel den, kdy jim nad hlavami proletělo několik letounů Luftwaffe. Jeden z nich se jí podařilo sestřelit (později následovaly další). Pilot se samozřejmě po chvíli katapultoval. Jakmile s padákem dosedl na zem, byl zajat. Když ho přivázali k židli, byl si jistý, že bude následovat mučení, kterým se z něj budou snažit dostat citlivé informace.

Jaký byl jeho údiv, když mu řekli, že je svázaný jen proto, aby neutekl, a že žádné mučení nebude. To ho dojalo natolik, že po několika letech od konce druhé světové války požádal o britské občanství. "Bylo s ním zacházeno s láskou a respektem," zavzpomínala Annie později v jednom z rozhovorů, které poskytla.

Vzpomínka na Hitlera a koncentrační tábory

Annie pochopitelně nebyla Hitlerovou fanynkou, takže její odhodlání sestřelit co nejvíce německých letadel bylo neoblomné. Připadalo jí, že přišel o veškerý svůj rozum, a takového člověka je nutné zastavit za každou cenu. Přesto byla přesvědčená, že myšlenky sepsané v Mein Kampfu nepředstavovaly jeho skutečnou osobnost.

O existenci koncentračních táborů věděla, takže o to víc nechtěla připustit, aby tam skončila ona nebo její rodina či přátelé. Během druhé světové války zemřelo v britských pomocných jednotkách, kde sloužila i Annie, přes 700 žen. Ty své životy nepoložily nadarmo. I jejich úsilí přispělo ke konci konfliktu, jenž pro Německo znamenal absolutní a bezpodmínečnou kapitulaci.

Zdroje informací:
Allthatsinteresting.com: Meet The Woman Who Mowed Down Nazi Warplanes During World War II
Abc.net: World War II Gunner Annie Ferguson remembers shooting down Luftwaffe 75 Years On

Jak jíst v padesáti, abyste si jídlo užívaly a nepřibíraly: Rady oblíbených gurmánek Dity a Karolíny

Jak jíst v padesáti, abyste si jídlo užívaly a nepřibíraly: Rady oblíbených gurmánek Dity a Karolíny

Související články

Další články