Bratři Harpeové si už nikdy neodpářou jedno prvenství, a to sice, že patří mezi první zdokumentované americké sériové vrahy. A nejen to. I provedení a krutost vražd byla do té doby nevídaná.
Říká se, že bratři Harpeové zavraždili nejméně 39 lidí. Jejich modus operandi byla těla s vytrhanými vnitřnostmi a otevřeným hrudníkem, který byl vycpán kamením.
Řádění bratří Harpeových
Micajah "Big" A Willey "Little" Harpeovi pocházeli ze Severní Karolíny, kde se narodili okolo sedmdesátých let osmnáctého století. Na svých cestách po Tennessee, Kentucky, Illinois a Mississippi vraždili kdykoli, když je někdo vyprovokoval.
Během americké revoluce se připojili ke gangu, který využíval válečného bezpráví. Kradli, ničili cizí majetek, znásilňovali a vraždili. Unesli také dceru kapitána Jamese Wooda Susan, která se nakonec provdala za jednoho z bratrů – Micajaha. Willey si zase vzal dceru místního kazatele Sarah.
Přesný rok počátku jejich řádění není znám, ale předpokládá se, že tomu bylo někdy kolem roku 1797, kdy bylo ve městě Knoxville nalezeno u řeky tělo muže s rozřezaným tělem a vyjmutými orgány. Mezi mordy si ale našli čas i na založení rodin. Od té doby tak cestovali jako jedna velká skupina. V Kentucky se je dokonce podařilo dopadnout, z vězení se ale dostali poměrně rychle.
V dubnu roku 1799 vypsal na jejich hlavy odměnu guvernér Kentucky, James Garrard. Marně. Bratři se už znovu ale nenechali chytit. Jen za sebou nechali cestu ze znetvořených těl, která končila až ve Knoxvillu. Nevybírali si. O život přicházeli muži, ženy i děti. Jednou kupříkladu zavraždili dívku, jejíž tělo rozřezali doslova na tenké plátky. Jindy zase vyvraždili celou rodinu i s otroky. Když našli peníze, vzali si je. Hlavně je však poháněla krvežíznivost.
Na konci léta 1799 se Micajah zbavil i vlastní dcerky. Údajně moc plakala. Měl jí praštit hlavou o zeď nebo strom a okamžitě zabít. Byla to jediná z jeho vražd, nad kterou vyjádřil později nějakou lítost.
Děsivý konec gangu bratří Harpeových
Spravedlnost si pro zvrácené bratrské duo přišla nakonec 24. srpna 1799. Strážci zákona je vyzvali k tomu, aby se vzdali. To však odmítli a dali se na útěk. Jako první to "schytal" starší bratr Micajah. Trefily ho dvě kulky. Když padl na zem ve smrtelné agónii, přiznal se ke dvaceti mordům. Poté ho dorazili tomahawkem.
Proč? Jedním ze členů skupiny, která zločince honila, byl i muž jménem Moses Stegall. Bratři mu zabili manželku a dítě. Když tak staršímu Harpeovi ještě za vědomí usekl sekerou hlavu, pocítil alespoň jakési zadostiučinění. Mladší Wiley unikl a čtyři následující roky strávil pod jiným jménem v gangu kriminálníka Samuela Masona.
Chamtivost se nevyplácí
Když byl zastřelen vůdce gangu, kde se mladší bratr ukrýval, pokusil se u úřadů získat odměnu za jeho hlavu. Jenomže velmi brzy vyšlo najevo, že je psanec. Po zatčení se mu podařilo ještě jednou uniknout. Podruhé již přišel o život. Oběsili ho. A tím se uzavřel příběh o prvních amerických sériových vrazích.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Harpe Brothers
Allthatsinteresting.com: The Harpe Brothers Were America's First And Maybe Most Psychopathic Serial Killers