Neskutečný Peter Freuchen: Dvoumetrový hromotluk dokázal skolit ledního medvěda a sám si amputoval omrzlou nohu

Peter Freuchen
Zdroj: Wikimedia Commons, SAS Scandinavian, Public domain

Seznam životních úspěchů dánského průzkumníka Petera Freuchena je vskutku impozantní. Za všechny jmenujme útěk ze sněhové pasti, kdy mu byly jedinými zbraněmi holé ruce a zmrzlé výkaly či únik před Hitlerem, který nad ním vynesl rozsudek smrti.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 30. 07. 2024 16:00

Život dobrodruha, průzkumníka, autora a antropologa Petera Freuchena lze jen stěží obsáhnout v krátkém výčtu. Narodil se v Dánsku v roce 1886. Jeho otec byl obchodník a nechtěl pro svého syna nic jiného než stabilní život. Peter se tak na příkaz svého otce zapsal na univerzitu v Kodani, kde začal studovat medicínu. Zanedlouho si však uvědomil, že takový život pro něho jednoduše není. Vždy toužil prozkoumávat různá místa a čelit nebezpečí.

První výprava Petera Freuchena

V roce 1906 uskutečnil svou první výpravu do Grónska. On a jeho přítel Knud Rasmussen vypluli z Dánska co nejdále na sever, než opustili svou loď a pokračovali se psím spřežením více jak 980 kilometrů. Na svých cestách se setkávali a obchodovali s Inuity, zatímco se učili jejich jazyk a doprovázeli je na loveckých výpravách. Inuité lovili mrože, velryby, tuleně, a dokonce i lední medvědy, což pro Petera nebyl žádný problém. Jakožto dvoumetrový hromotluk mohl medvěda "sundat" celkem rychle. Z jednoho si pak nechal ušít slušivý kabát.

V roce 1910 založil obchodní stanici, kterou pojmenoval Thule. Název pochází z výrazu "Ultima Thule", což pro středověkého kartografa znamenalo místo "za hranicemi známého světa." Stanoviště mělo sloužit jako základna pro sedm expedic, známých jako Thule Expeditions, jenž se měly konat mezi léty 1912 až 1933.

Mezi roky 1910-1924 přednášel Freuchen návštěvníkům Thule o kultuře Inuitů, cestoval po Grónsku a objevoval dříve neprozkoumanou Arktidu. Jedna z jeho prvních expedic, součást Thule Expeditions, se zaobírala teorií, jenž tvrdila, že Grónsko a Peary Land (poloostrov) rozděluje kanál. Podnikli 997 kilometrů dlouhou cestu přes ledovou grónskou pustinu, jenž vyvrcholila Freuchenovým slavným únikem z ledové pasti.

Výkaly a amputace

Během cesty, o níž Freuchen ve své autobiografii Tulák Viking tvrdil, že byla první úspěšnou výpravou napříč Grónskem, jeho a posádku zastihla vánice. Freuchen se pokusil ukrýt pod psím spřežením, ale nakonec se ocitl zcela pohřbený pod sněhem, který se začal rychle měnit v led. V té době nenosil svou obvyklou výbavu dýk a oštěpů, takže byl nucen improvizovat. Z vlastních výkalů si vyrobil dýku, s jejíž pomocí se dostal ven.

Když se vrátil do tábora, zjistil, že se na jeho prstech u nohou objevila gangréna, amputoval si je spolu s omrzlou nohou. Bez jakékoli anestezie. Končetinu si pak nechal nahradit kolíkem.

Politik a novinář Peter Freuchen

Freuchen se čas od času vracel domů do rodného Dánska. Na konci dvacátých let se připojil k hnutí sociálních demokratů a stal se pravidelným pisatelem do politických novin Politiken. Stal se také šéfredaktorem Ude of Hjemme, časopisu vlastněného rodinou jeho druhé ženy. Angažoval se dokonce ve filmovém průmyslu, přispěl k oscarovému filmu Eskimo/Mala the Magnificent, který vznikl podle jeho knihy.

Během druhé světové války se Peter Freuchen ocitl v centru politického dramatu. Nikdy netoleroval diskriminaci jakéhokoli druhu a kdykoli slyšel někoho vyjadřovat antisemitské názory, přiblížil se k němu v celé své impozantní výšce a prohlásil, že je Žid.

Aktivně se také zapojil do dánského odboje, aby bojoval proti nacistické okupaci. Sám Hitler nařídil jeho zatčení a smrt. Byl zatčen ve Francii, podařilo se mu uprchnout do Švédska. Ale i přes rušný život se dokázal třikrát usadit. Svou první manželku potkal u Inuitů, měl s ní dvě děti. V roce 1921 ale zemřela na španělskou chřipku. O tři roky později se oženil s Dánkou Magdalene. Její otec byl ředitelem dánské národní banky. Rozešli se po dvaceti letech. V roce 1945 se seznámil s dánsko-židovskou módní ilustrátorkou Dagmar. Přestěhovali se do New Yorku, kde pracovala pro časopis Vogue.

Peter tam vstoupil do spolku průzkumníků, jeho obraz visí mezi hlavami vycpané zvěře dodnes. Zbytek života prožil v relativním klidu. Zemřel ve věku 71 let, tři dny po dokončení knihy Book of the Seven Seas. Jeho popel byl rozptýlen nad Thule v Grónsku. Tam, kde začal jeho život dobrodruha.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Peter Freuchen
Allthatsinteresting.com: Peter Freuchen - The Real Most Interesting Man In The World

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Související články

Další články