Nešťastná kráska Miriam Cooper: Toužila v životě po štěstí. Místo toho vypila kyselinu a skončila sama jen s romány, které nikdo nečetl

Miriam Cooper
Zdroj: Wikimedia Commons, Photoplay Magazine, Public domain

Miriam Cooper vlastně nikdy netoužila po slávě, přála si jen mít v životě štěstí. Hollywoodskou hvězdu z ní udělalo náhodné setkání. A ono vytoužené štěstí? Spíše skandály a podivná přátelství.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 07. 09. 2024 16:00

Miriam Cooper se narodila v listopadu 1891 do prominentní baltimorské rodiny. Jmění vydělali díky dědečkovi, který obchodoval s ptačím trusem vhodným k výrobě hnojiv- guánem. Ne vše však vydrží věčně. Ona sama se z pohodlného života moc dlouho netěšila.

Otec jim vše vzal

Otec ji a její matku opustil poměrně brzy a vzal si s sebou všechno bohatství. Musely se tak z honosného sídla přestěhovat do cenově přijatelnější newyorské čtvrti Little Italy. Jenomže v novém domově ji začala matka tak trochu nenávidět. Prý se totiž velmi podobala svému otci, který to vše způsobil. Miriam vše snášela bez jediného slůvka odporu. Kamarády neměla, a tak celé dny trávila na nedalekém hřbitově, kde ležela na hrobech a snila o tom, že jednou znovu získá ztracené jmění. A právě ona touha po lepším životě ji zavedla do Hollywoodu.

Svou kariéru započala v Biograph Studios. Bylo to jedno z prvních filmových studií v New Yorku. Zpočátku ji to úplně nenadchlo. Doposud viděla jen jeden film a kdovíjak z něho nadšená nebyla. Nicméně, když jí asistentka režiséra D. W. Griffitha nabídla v komparzu roli kuchařky za pět dolarů na den, souhlasila. Prakticky byla na mizině. A i v této maličké roli udělala na ostatní dojem. Tedy až na herečku Teddy Sampson, která se ní cítila natolik ohrožená, že Miriam ze vzteku schválně zničila make-up.

Jenomže pak se její kariéra jaksi zastavila. Úspěšná byla, to ano, ale další práce pro ni nebyla. A tak musela navštívit a žádat o práci v dalších studiích. Všude působila krátce, neboť když natočila film, a odvedla skvělou práci, požádala o zvýšení platu. To ale vždy skončilo tak, že dostala vyhazov. Dobré to neměla ani doma. Rodina se na ni dívala skrz prsty, že chce být "komediantkou". Ale jak to tak bývá, někdy se na člověka štěstí usměje ve chvíli, kdy to čeká nejméně. Úplnou náhodou narazila jednoho dne na onu asistentku režiséra Griffitha, která jí řekla, že ji její šéf už delší dobu shání, nemá na ni ale telefon. Zrovna začínal točit film v Kalifornii a chtěl do něho obsadit právě ji. A tak se konečně ocitla v továrně na sny a ve filmu s názvem Zrození národa.

Tam ale naplno poznala, co znamená točit v Hollywoodu. V jedné scéně se nemohla patřičně emocionálně "odpoutat", takže si ji režisér vzal stranou a s vážnou tváří jí sdělil, že jí zemřela matka. Miriam tak zbytek scény dotočila v slzách. A o to mu právě šlo. Pak jí řekl, že lhal.

Každý to chtěl jinak

Krátce po dotočení Zrození národa začala Cooper randit s kolegou Raoulem Walshem. Po roce se konala svatba. Opět jedna z těch uspěchaných. Brzy zjistili, že každý chce něco jiného. Ona rodinu a klid, on kariéru, hazard a milenky. Když nebyli spolu, našel si náhradu. Miriam se tak rozhodla, že než se každou noc užírat tím, co její muž zrovna provádí, vzdá se všeho a stane se ženou v domácnosti na plný úvazek. A co na to Walsh? Bylo mu to jedno.

Jenomže jí ne, a tak v zoufalství vypila lahev kyseliny karbolové. Lékaři jí sice žaludek vypumpovali poměrně včas, ale jak se říká v angličtině "the damage is done". Pak se ještě snažila manželství všemožnými způsoby zachránit, když ale zjistila, že spal i s její kamarádkou, podala žádost o rozvod. A byla rozhodnutá pomstít se.

Miriam Cooper hrozila odhalením nevěry

Cooper Walshovi hrozila, že jako důvod rozvodu uvede nevěru, což by v té době znamenalo, že se k němu všechna studia otočí zády. Nakonec se s ním dohodla, že pokud jí bude do konce života platit 500 dolarů týdně, bude držet jazyk za zuby. Samozřejmě to po čase porušil, a tak ho dala definitivně k soudu. Walsh se pak ihned oženil s její kamarádkou, herečkou Lorraine Miller, kvůli které žádost o rozvod podala.

Po této poslední jobovce se odstěhovala zpět do New Yorku a za herectvím udělala tlustou čáru. Také se už nikdy nevdala. Volný čas trávila psaním románů a divadelních her, které nikdy nespatřily světlo světa. Zemřela v pečovatelském domě v roce 1976 ve věku 84 let.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Miriam Cooper
Factinate.com: Moody Facts About Miriam Cooper, The Dark Lady Of The Silents

Moderátorka Markéta Fialová trpí poruchou krvetvorby: V osmnácti jsem zjistila, že tady za týden nemusím být

Moderátorka Markéta Fialová trpí poruchou krvetvorby: V osmnácti jsem zjistila, že tady za týden nemusím být

Související články

Další články