
Američan Jason Padgett byl docela obyčejný muž, který vedl život zastydlého puberťáka. Pátek 13. září 2002 ale všechno změnil. V pouliční rvačce dostal Jason tvrdou ránu do hlavy, po níž se z něj stal matematický génius vnímající svět v geometrických obrazcích.
Onen pátek se jednatřicetiletý Jason Padgett rozhodl jako obvykle vyrazit s přáteli na noční tah v Tacomě ve Washingtonu. Dlouhodobé plány a ambice mu chyběly. Odloučený od manželky, ale s povolenými návštěvami dcery, ustrnul v životním stylu, který by spíše příslušel jeho mladšímu já.
Osudový večer Jasona Padgetta
Soustředil se výhradně na ženy, večírky a alkohol. Myslel si, že se to nikdy nezmění. Jenomže když onoho večera odcházel z karaoke baru, byl zezadu brutálně napaden dvěma muži, kteří ho okradli o koženou vestu. Z útoku si pamatuje jen to, že ho něčím těžkým udeřili do hlavy, což způsobilo, že uviděl jasný záblesk světla.
Poté, co upadl do bezvědomí, do něj útočníci ještě chvíli kopali. Jakmile znovu nabyl vědomí, dopotácel se do nejbližší nemocnice. Tam mu ošetřili těžký otřes mozku a krvácející ledviny. Následující dny se u Jasona dostavil pocit odpojení se od okolního světa, což připisoval silným lékům proti bolesti.
Jason Padgett se stává paranoidním
Podivné příznaky se každým dnem zhoršovaly. Po čase se Jason začal chovat velmi podivně. Někdejší lev salónu se stranil společnosti a z domu vycházel jen na nákup, navíc výhradně v noci, aby potkal co nejméně lidí. Cítil také naléhavou potřebu zatemnit dům zakrytím oken někdy až třemi vrstvami závěsů.
Začal být paranoidní i kvůli slunečnímu záření. Zalepil si vchodové dveře, aby se k němu nikdo nedostal, a když si začal mýt ruce pokaždé, jakmile se dotkl něčeho „špinavého“, bylo jasné, že se u něj rozvinula obsedantně kompulzivní porucha. Trval také na tom, že když ho navštíví dcera, musí se zout a vzít si na sebe čisté oblečení.
Jason Padgett vnímá svět jako geometrické tvary
Kromě tohoto nutkání vykazoval známky posttraumatické stresové poruchy, takže někdy celé dny spal, jindy zase nemohl usnout. To nejzajímavější ale teprve přišlo. Muž, který se nikdy příliš nezajímal o matematiku, začal všude okolo vidět složité tvary. Kupříkladu v tekoucí vodě, stejně jako ve slunečních paprscích, než si zatemnil dům.
Na svět začal pohlížet z hlediska geometrických vzorů, které se jeho mozku jevily jako fyzické tvary. A nepřestalo to ani poté, co se mu zranění zahojilo. Přesně naopak. Frustrovaný tím, že nedokáže správně pojmenovat to, co vidí, začal kreslit. Byly to vlastně zobrazené pojmy, které matematici zapisují ve vzorcích.
Padgett nabyl dojmu, že pracuje na klíči k pochopení vesmíru. Jeho kresby uviděl, při vskutku vzácné a raritní návštěvě, jeden fyzik, který ho přesvědčil, ať se vrátí na vysokou školu a studuje matematiku. Padgett se tak po více než třech letech odvážil vyjít ven. Přestože chápal, že věci, které viděl, mají základ v matematice, trápilo ho stále mnoho otázek o tom, co způsobilo jeho hlubokou osobnostní změnu a co mu dalo tento nový a úžasný talent.
‘Quantum Hand.’ #Drawing by Jason Padgett #art pic.twitter.com/Lei3U313uT
— Nick C. Roberts (@robertsnickc) June 3, 2020
Syndrom učence udělal z Jasona umělce
‘Quantum Hand.’ #Drawing by Jason Padgett #art pic.twitter.com/Lei3U313uT
— Nick C. Roberts (@robertsnickc) June 3, 2020
Padgett sice navštěvoval psychiatry, ale ani oni nepřišli na to, proč vnímá okolní svět tak unikátním způsobem. Až jednoho dne spatřil v televizi matematika, který měl stejný problém jako on. Dozvěděl se, že jde o takzvaný syndrom učence. Ve vzácných případech ho vykazují osoby s poruchami autistického spektra nebo po poranění mozku, které v některých oblastech, například matematice, vysoce překračují schopnosti lidí bez mentálního postižení. Skvěle tuto problematiku zachytil například legendární film Rain Man.
Jason se proto rozhodl kontaktovat kognitivního neurologa Berita Brogaarda, který mu diagnostikoval synestézii. Tento stav způsobuje propojení smyslů. Pro synestetického člověka mohou být třeba zvuky reprezentovány jako barvy a vůně. To vše zřejmě způsobil onen úder do hlavy.
Přestože Padgett dokázal útočníky identifikovat, nikdy nebyli potrestáni. Jeden z nich se mu jen písemně omluvil. Jason mezitím napsal knihu Struck by Genius, která by měla být zfilmována. Jeho kresby, vytvořené pouze perem, pravítkem a kružítkem jsou vystaveny po celém světě. Objevily se také v mnoha uznávaných časopisech. Získaný talent využívá Jason mimo jiné k hledání odpovědí na otázky, které fyziky a matematiky již dlouhou dobu trápí. Podniká i zájezdy, na nichž řeční o tom, jak mu matematika změnila život.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Jason Padgett
Historicflix.com: Jason Padgett, The Man who Became a Genius After a Fight