Koncem devatenáctého století vládl, předtím nezkrotnému, texaskému okresu Pecos impozantní, ale zároveň výstřední smírčí soudce Roy Bean. Byla to vskutku zvláštní volba. Bean zasedal výhradně ve svém salonu, nad čímž by se dalo přimhouřit oko...
... neměl však žádné právnické vzdělání. Ba naopak, byl to psanec stíhaný za zabití několika mužů. Bizarní verdikty potvrzoval pažbou svého Smith and Wessona, liboval si ve sbírání pokut a skoro celý svůj život tajně toužil po herečce Lillii Langtry.
Roy Bean? Nebyl to žádný svatoušek
Některé zdroje praví, že se budoucí soudce narodil ve dvacátých letech devatenáctého století jako Phantly Roy Bean v Kentucky. Měl pocházet z velmi chudé rodiny a prožít vskutku drsné dětství a dospívání. Koncem čtyřicátých let následoval staršího bratra Sama do Mexika, kde si založili malý obchod.
Dlouho tam ale nevydržel. Roy Bean se totiž rád se často rval (jednoho muže dokonce zastřelil), takže musel nakonec uprchnout do Kalifornie, kde žil druhý bratr Josh, jenž vlastnil salon. Ten Roye naučil, jak vést správně bar. Jenomže zvyk je železná košile a Roy bez pěstí, pistole a výhrůžek zkrátka nevydržel. Častokrát se bojovalo o náklonnost nějaké ženy.
A pak přišel skutečný problém, když zastřelil mexického důstojníka. Tady už šly všechny žerty stranou. Dav důstojníkových přátel se dokonce Roye pokusil za to oběsit. Naštěstí ho žena, o niž bojoval, stihla včas odříznout. Jizvy po pevně utaženém laně mu ale na krku již zůstaly.
Royova cesta do Pecos
V Texasu si Roy dokázal zařídit poměrně stabilní život. Šestnáct let se v San Antoniu živil jako úspěšný obchodník. V roce 1866 se oženil s Marií Anastaciou Virginií Chávez, s níž měl čtyři děti. O pár let později ale svou rodinu opustil. Dozvěděl se totiž, že se v západním Texasu pokládají koleje, což viděl jako velkou obchodní příležitost. Usadil se ve městě Langtry, které dnes leží v okrese Val Verde, poblíž místa, kde se Rio Grande vlévá do řeky Pecos.
Tam si otevřel salon, kde hlavně dělníkům prodával whisky. Podnik pojmenoval po krásné herečce Lilii Langtry, kterou byl doslova posedlý.
Smírčí soudce Roy Bean
Na konci devatenáctého století potřeboval Texas muže zákona, kteří by dokázali zkrotit Divoký západ. V srpnu roku 1882 tak komisaři okresu Pecos jmenovali Roye Beana smírčím soudcem, přestože neměl sebemenší právní vzdělání. Zřejmě se jim líbilo, jak to dělal. Soudil ve svém salonu a spoléhal se pouze na jednu knihu – Revidované vydání právních stanov v Texasu. Zbytek publikací jednoduše spálil.
A to byl asi onen důvod, proč ve své kariéře smírčího soudce učinil tolik neortodoxních a občas také pobuřujících rozhodnutí. A nešetřil ani právníky obžalovaných. Když jeden z nich řekl "Habeas Corpus", vyhrožoval mu šibenicí. U jeho soudu prý nikdo sprostě mluvit nebude. Jindy zase pokutoval mrtvého člověka za nošení skryté zbraně. Vybraná pokuta ve výši čtyřiceti dolarů byla použita na uhrazení mužova pohřbu. A zbraň? Tu zabavil Roy jako nové kladívko.
Největší jeho skandál se ale asi váže k případu Ira, který zavraždil čínského železničáře. Odešel jako svobodný člověk. Roy si totiž nevybavil ani jeden zákon zakazující vraždit Číňany. Je třeba ale dodat, že soudce Bean nikdy nikoho nepověsil. Jen hrozil a popravoval naoko. Vždy pak dovolil zločinci utéct. A ejhle, ten pak začal, díky druhé šanci, sekat latinu.
V soukromí to měl být totiž docela dobrý člověk zamilovaný do herečky Lillie Langtry, o které jsme se již zmínili. Vždyť i město, kde působil, pojmenoval po ní. Ve skutečnosti to byla ale lež. Jen shoda náhod. Pravdou ale je, že peníze z pokut a tržeb v salonu používal na pomoc chudým a nemocným. Tuto stránku jeho osobnosti mu odepřít nikdo nemohl. Kvůli tomu byl patrně opakovaně volen do své funkce, v níž vydržel dlouhých dvacet let. Roy Bean zemřel 16. března roku 1903. A představte si... o deset měsíců později město navštívila Lillie. To byl ale pech...
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Roy Bean
Allthatsinteresting.com: The Story Of Judge Roy Bean, The Eccentric Wild West Judge Known For His Outrageous Verdicts