Vězeň Yoshie Shiratori se v letech 1936 až 1947 rozhodně nenudil. Vysloužil si dokonce přezdívku "muž, kterého nezastaví žádné mříže". Jak se mu celkem čtyřikrát podařilo dostat na svobodu, a to i z té nejostřeji střežené cely?
Kromě toho, že získal nehynoucí slávu, upozornily jeho útěky na děsivé podmínky v japonských věznicích, o které se svým špatným chováním starali zejména místní dozorci.
První útěk při výměně stráží
Yoshie Shiratori se narodil v roce 1907 v horské oblasti Tohoku. Nejprve pracoval v obchodě s tofu, poté se stal rybářem. Velmi brzy se ale kvůli sázení dostal do problémů. Po několika drobných zločinech přišlo na řadu obvinění z vraždy. Shiratori sice přísahal, že jde o křivé obvinění, jež má na svědomí místní gang, to ale soud nezajímalo, a tak ho poslal do věznice Aomori. Jak Yoshie záhy seznal, nebyl to žádný pětihvězdičkový hotel. Dozorci vězně mučili, takže se jich spousta pokusila o útěk, nikdo z nich ale nebyl tak úspěšný jako Shiratori.
Při prvním útěku si zapamatoval rozvrh strážných. Díky tomu odhalil patnáctiminutové časové okénko, kdy vězně nikdo nehlídal. A to byla perfektní příležitost zmizet. Z kbelíku v umývárně se Shiratorimu podařilo získat drát, kterým si otevřel zámek cely. Pak vytáhl část podlahové krytiny, kterou nacpal do postele a přikryl dekou, aby to vypadalo, že spí. A utekl.
Strážní si toho všimli až za několik hodin. Yoshie byl zadržen po třech dnech. Tentokrát vyfasoval doživotní trest. Ten měl strávit ve věznici Akita, kde bylo zapotřebí pracovat. Hlavně kvůli blížící se druhé světové válce. Kromě toho vězni spali na holém betonu. Ti, co byli na samotce jako náš hrdina, museli být neustále spoutaní. Střešní okno bylo vysoko a stěny dokonale hladké. Ani to ale mistra úniků nezastavilo.
Druhý útěk větrací šachtou
Shiratorimu se po kluzkých stěnách podařilo vyšplhat, musel do toho ale vložit značné úsilí. Když byl nahoře, pokaždé odlomil kousek zrezivělého kování, jež krylo větrací otvor. Po několika týdnech byl připraven k útěku. Během jedné deštivé noci se zbavil pout, vyšplhal nahoru a unikl šachtou. Burácení hromu tehdy dokonalo krylo jeho plížení se větracím otvorem. Po třech měsících byl opět volný.
Za mříže ho dovedl strážný, který se s ním ve věznici spřátelil. Shiratori si myslel, že když si s ním dá schůzku u něj doma a poprosí ho, ať zveřejní poměry panující ve věznicích, poslechne ho. Ten ale místo toho zavolal úřady. Svobody tak byl japonský Harry Houdini zbaven již potřetí.
Útěk Yoshieho Shiratoriho otvorem na jídlo
Dva útěky z vězení udělaly ze Shiratoriho legendu. Úřady se proto rozhodly, že ho pošlou do přísně střežené věznice Abashiri. Z té se neměl už nikdy dostat. Ležela daleko na severu a sníh měl vězně, kteří měli na sobě jen tenké mundúry, odradit od pokusů dostat se ven. Navíc tam nebyly žádné větrací otvory ani patnáctiminutové mezery mezi střídáním stráží. Shiratori měl také na nohou a zápěstích těžké okovy, které mohl odstranit jen kovář.
Přesto si přísahal, že znovu uteče. Každý den lil na okovy a malý otvor ve dveřích cely, kudy se podávalo jídlo, polévku miso. Zásluhou slaného vývaru kov pomalu, ale jistě korodoval. Po měsících mohl Shiratori vyklouznout z okovů. Poté vypáčil otvor ve dveřích, prolezl jím, ale musel si vykloubit rameno. Stal se prvním a jediným vězněm, který dokázal z Abashiri utéct. Skrýval se téměř rok. Žil v opuštěném dole a živil se lesními plody a zajíci. Jednoho dne si ho všiml farmář, který nabyl dojmu, že jde o zloděje. Během potyčky Shiratori muže zabil.
Tunel vykopaný miskou od polévky
Byl odsouzen k trestu smrti. Ve věznici Sapporo ho nonstop sledovalo šest dozorců. A jediný otvor v cele byl menší než jeho hlava. Jednoho rána ale stráže otevřely dveře cely... a muž byl pryč! Jak unikl? Odšrouboval podlahová prkna a miskou od polévky postupně vykopal tunel. Pracoval pouze v noci a díra se nacházela pod postelí.
Za mříže se dostal opět až po roce. Tentokrát ale soud přehodnotil zemědělcovu smrt na zabití v sebeobraně. Shiratori tak už nečelil rozsudku smrti, ale dvaceti letům za útěky. V roce 1961 ho za dobré chování propustili. Už neměl důvod utíkat. A stát se konečně začal zajímat o podmínky ve věznicích. Poslední roky života tak prožil Yoshie na svobodě. Zemřel v roce 1979.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Yoshie Shiratori
Allthatsinteresting.com: Inside The Mind-Blowing Prison Breaks Of Yoshie Shiratori, The Japanese Houdini