Obdélníkové krávy a prasata připomínající míč: Bizarní obrazy domácích zvířat sloužily jako reklama a nekalá soutěž

Obdélníkové krávy a prasata připomínající míč: Bizarní obrazy domácích zvířat sloužily jako reklama a nekalá soutěž
Zdroj: Wikimedia Commons, Thomas Walker Bretland, Public domain

Co má společenské postavení společného s velikostí krávy? Docela hodně. Stačí se podívat na britské obrazy z devatenáctého století. Taková zvířata by se zřejmě líbila spoustě chovatelů...

Kamil Šivák
Kamil Šivák 12. 09. 2024 16:00

Neúměrně veliké a ve tvaru obdélníku. Takto byl zobrazován skot. Prasata byla také gigantická a oválná. Šlo o nějaké absurdní malby či zobrazení genetických deformací? Nikoli. Šlo o to "předvést se".

Zaplatím dle obrazu

Obří obdélníky, nafouknuté míče na americký fotbal a nehybný ovál. I takto byly zobrazovány krávy, prasata a ovce. Přičemž končetiny byly překvapivě a nepřiměřeně štíhlé. Tyto portréty, na první pohled, zmutovaných zvířat sloužily jako jakási reklama představující chovatelské schopnosti daného farmáře, který nebyl zobrazován vedle svého zvířete jako zemědělec v prostých šatech, ale elegán s vytříbeným oblečením a cylindrem.

Za takovou krávu či prase, které vychoval "džentlmen na úrovni", byli kupci ochotni zaplatit majlant. Že to byl celé podvod, byla již druhá věc. Dané zvíře mohlo být ve zcela opačném stavu. Koně se této šarády neúčastnili. V jejich případě byly svaly a štíhlá postava žádoucí, a to kvůli závodům.

Vylepšení nebo týrání?

Nutno ale dodat, že některé malby nebyly nadnesené. Farmáři v té době rádi experimentovali nejen s výběrovým chovem, aby získali co největší kousky, ale také s různými způsoby krmení. Jinými slovy je denně překrmovali. Třeba krávám byl těsně před porážkou servírován tuřín. Více tělesné hmoty znamenalo více peněz.

Ne vždy ale skončilo zvíře na talíři. Jeden londýnský býk měl speciálně upravený vagón, v němž cestoval po celé Anglii a Skotsku, aby senzacechtivým divákům ukázal naživo svou neuvěřitelnou váhu 3000 liber, čili jeden a půl tuny.

Nekalá soutěž

Ano, šlo především o nekalou soutěž. Chudí rolníci si nemohli dovolit svá zvířata překrmovat. Dokonce je od toho varovaly i novinové titulky - nesoutěžte s vykrmenými kravami, nebo zbankrotujete.

Na druhou stranu měla tato praxe své opodstatnění. Populace Anglie rostla jako plevel. A všechny ty lidi bylo potřeba nějak živit. Kromě toho došlo k četným válkám, kdy bylo potřeba zajistit potravu pro hladové vojáky. Od roku 1710 do roku 1795 se hmotnost jedné krávy zvýšila až o jednu třetinu. Dnes by už obrazy takových cvalíků nebyly pro nikoho zajímavé, přesto se na ně nezapomíná, hlavně v hospodách, které se, například, jmenují The Craven Heifer či The Durham ox.

Zdroje informací:
Artuk.org: The rectangular cows of Art UK
Ciekawostkihistorycne.pl: XIX - wieczna hodowla XXL

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Související články

Další články