Podívat se na tvorbu návrhářky Herminy Khalaf Pogosyan se vydal ženský magazín Lifee.cz do jejího ateliéru na pražských Vinohradech. Její krásné plesové modely jste mohli vidět u Sary Sandevy, Sandry Pospíšilové i Marty Jandové, ale nejspíš neznáte její pohodlné a kvalitní kousky pro denní nošení. Jak se k návrhářství Hermína dostala a co je pro ni při vytváření modelů zásadní, prozradila v rozhovoru.
Návrhářka Hermine Khalaf Pogosyan pochází z Arménie, ale v Česku žije už od svých čtyř let. O svém budoucím povolání měla jasno odjakživa: „Vůbec jsem nevěděla, že existuje jiná profese, a zvolila jsem si díky tomu i střední návrhářskou školu. Pak už nepřipadalo v úvahu, že bych se v životě zaměřila na něco jiného,“ prozradila magazínu Lifee.cz v rozhovoru.
Odkud se vzala její láska k módě a co všechno ve svém ateliéru za pomocí švadlen dnes vytváří, se dozvíte v našem videorozhovoru, na který Hermína oblékla jeden z nejoblíbenějších setů ze své celoroční kolekce z mušelínu.
K návrhářství Herminu přivedl tatínek
Hermino, co u vás v ateliéru můžeme najít?
Nejraději navrhuju pro klienta. To je něco, co mě baví, poznávat člověka a nabízet mu to, co vím, že bude mít rád a bude to v šatníku vyhledávat. To je takové naše gró, ale k tomu samozřejmě i takzvaná basic móda, kterou nejde nalézt v obchodě v nějaké aspoň přijatelné kvalitě. A pak jsou to i večerní šaty, které mě strašně baví, že se na nich s holkama můžeme vyřádit.
Jak jste zmínila, že pro vás jiná profese než návrhářství neexistovala, byla tam nějaká inspirace v rodině?
Co se týče módy, tak to byl tatínek, kterého zajímalo, co je in, co je trendy, jaké jsou látky, jaká je kvalita, jaké jsou možnosti zpracování... To mě nejen překvapovalo, ale i ovlivňovalo. Zároveň maminka, která uměla šít, což bylo ovšem bráno jako samozřejmost, takže na to se nekladl důraz. Mě to ale fascinovalo, protože jsem věděla, kolik toho pro nás ušila a kolik toho ušila pro své sestry a šila i potom pro své kamarádky. To už jsem byla starší a strašně se mi to líbilo.
Čerpáte dodneška inspiraci ještě z té doby, nebo více od svých klientek a z trendů?
Já osobně z trendů určitě ne. Trendy jsou něco, co si poslechnu, ale není to nic, čím bych se chtěla řídit. Klientky jsou pro mě, pokud je to zakázkové krejčovství, číslo jedna, koho poslouchám a koho se snažím navnímat. Ale co se týče samotné tvorby, tak tam jsou rodiče hodně zakomponovaní. Každá věc, která je ušitá, tak mám v hlavě takový budíček, jestli by to táta schválil, nebo neschválil, a jestli by souhlasil s kvalitou. Občas jde návrh zpátky do dílny, protože vím, že kdyby to táta viděl, tak by mi řekl, že to mám předělat.
Hermina vytváří klientkám modely na míru
S jakými materiály nejraději pracujete?
Nemám nic, co bych odmítala nebo zavrhovala, ať už je to hedvábí, či polyester. Naopak, například s hedvábím se třikrát hůře pracuje než s nějakým konkrétním polyesterem, ale mám ráda, aby ta věc byla praktická a funkční. Nemám ráda jednorázové nakupování a jednorázové materiály.
A co po vás klientky nejčastěji chtějí? Nebo řekněme si třeba tuhle sezonu, co nás čeká, jaro, léto, co bude osobním trendem Hermíny?
Myslím si, že klientky hodně vyhledávají elegantní, ležérní, ale zároveň pohodlné oděvy, což je strašně těžké najít v obchodech. My tady máme obrovskou škálu látek i barev, ze kterých si na místě mohou vybrat. Můžeme jim je přiložit k pleti a vidět, jak to s nimi bude vůbec fungovat i včetně doplňků, které mají. Aby to pro ně bylo co nejnositelnější. A co se týče takové jako sezony, tak si myslím, že se hodně lidí naučili kupovat a doplňovat šatník těmi kvalitními basic kousky, a zároveň chceme naučit i investování do kvality. Nosit modely na více způsobů, tedy nevzít šaty jen s punčochami, ale třeba pod ně vzít tričko, rolák, košili, nebo přidat sako, bomber. To se snažíme naše klienty naučit, variabilitu jednotlivých kousků a vzájemnou kombinovatelnost.
Móda nemá podle Herminy věková omezení
Máte pro ženy i nějaké univerzální rady, co oblékat, případně, co naopak ne? Jestli hraje roli věk a to, co poradíte dvacetileté ženě, třeba padesátnici vymlouváte?
Určitě ne. Nemyslím si, že věk hraje takovou roli, spíš tělesné proporce i samotný ten člověk, jaký má životní styl. Spíš se tedy zaměřuji jednotlivě a velice osobitě ke každému, než abych je házela tzv. do jednoho pytle, že je něco pro dvacátnice, třicátnice, to vůbec. Naopak. Jedinou věc, o kterou se snažím, je, aby moje starší klientky nenosily tolik černou, protože ta ještě více zestaršuje. Tmavě modrá nahradí černou velice elegantním způsobem a víc lichotí i vráskám.
A starším ženám byste tedy doporučila spíš světlejší barvy?
Není to pravidlo, ale vyhýbat se konkrétně té černé u obličeje. Mohou ji oblékat na spodní polovinu těla, ale nahoru bych volila třeba tmavě modré sako, které bude mít knoflíky do černa, aby ladilo se spodní částí. Celočerný outfit pro ně není lichotivý.
Vy sama na sobě nyní máte model z vlastní kolekce, řeknete nám o něm víc?
To jsou naše mušelíny. Já je mám strašně ráda, protože jsou celoroční. To je přesně to, o čem mluvím, že bych ráda, aby se lidi naučili věci nosit po celý rok, nejen sezónně. Můžete je mít na doma, na dovolenou i v zimě s vrstvením. Dají se kombinovat různé sety s dlouhými kalhotami i šortkami. Za mě jsou velmi praktické, a když zvolíte na dovolenou vše v harmonické barvě, nemusíte mít sbalené dva kufry a všechno vám bude ladit. Mušelín je stoprocentní bavlna a u nás je na výběr z 52 odstínů barev. S každým strávíme dostatek času a vybíráme pečlivě, aby nové kousky dobře zapadly do jeho stávajícího šatníku.
Co dalšího se v rozhovoru s návrhářkou Herminou Pogosyan dozvíte?
- Zda chystá vlastní přehlídku
- Kolik lidí stojí za značkou Hermine Atelier
- Jak dlouho trvá navrhnout a ušít plesové šaty
- Které hvězdy patří mezi její stálé klientky z řad celebrit
V galerii se můžete podívat na nádherné modely z Hermine Atelier na samotné návrhářce i dalších osobnostech, které milují její společenské, ale i volnočasové modely.