ON THE BOAT: Seznamte se s módní značkou návrhářky Jany Horejšové, která přešívá saka ze sekáčů a obléká i české hvězdy

Radka Pavlovčinová a její růžový komplet topu a sukně tvořící večerní róbu, ve které se představila na letošním předávání cen Thálie. Model pochází z ateliéru Jany Horejšové a její značky ON THE BOAT.Zpěvačka Monika Bagárová v upcyklovaném modelu značky ON THE BOAT návrhářky Jany Horejšové, který představila na karlovarském filmovém festivalu letos v létě.Stejný kousek, ovšem v černém provedení, si zamilovala i herečka Mahulena Bočanová.Upcyklovaný model saka vynesla Tereza Maxová a na jednu ze společenských akcí jím vybavila i svou dceru.+ 12 fotek+ 13 fotek

ON THE BOAT, seznamte se s módní značkou a hlavně s Janou Horejšovou, návrhářkou, která svoji značku založila před pěti lety. Navštívili jsme ji v jejím smíchovském ateliéru, abychom vám přiblížili její tvorbu. Od produktů podporujících ekologické neziskové organizace se posunula až k upcyklaci na poli společenské módy. Kde hledá své módní poklady? A kdo její udržitelné róby už vynesl? 

Jana Elfmarková
Jana Elfmarková 11. 11. 2023 09:00

Oděvní návrhářka a zakladatelka značky Jana Horejšová ON THE BOAT módu miluje od dětství. Už od deseti let měla jasně vytyčen svůj cíl, a tak se dalo očekávat, že po studiích oděvní technologie v Liberci a zkušenostech v mnoha renomovaných ateliérech, salonech a krejčovských dílnách směřuje především k vlastní značce.

Z původně eko-friendly organických kousků postupem času vybudovala brand podporující udržitelnost upcyklací, kterou aplikuje i při tvorbě jindy nepříliš ekologicky šetrných luxusních modelů společenských šatů. "Chci udržitelnost dostat do mainstreamu," říká Jana Horejšová o své vizi a s magazínem Lifee si popovídala o své cestě k upcyklaci i tom, které známé tváře už svou myšlenkou udržitelné luxusní módy oslovila.

Na začátku stála láska k přírodě a oceánu

Jak vznikla myšlenka založit vaši značku ON THE BOAT?
Byla to jedna velká náhoda. Vlastně to byla myšlenka mého muže, který mi, když jsem byla na mateřské, řekl, že by bylo vhodné začít podnikat, protože chce cestovat a žít tak trochu mimo systém a soustředit se tak především na věci, které máme rádi. A to je třeba podpora neziskové organizace Green Ocean Project, která se stará o čištění pláží. A také cestování s dětmi a vůbec život tak trochu po svém.

Vaší první módní kolekcí tedy byla řada podporující neziskovou organizaci Green Ocean Project.
Ano. Byla to ekologická kolekce organického textilu na podporu této neziskové organizace. Pak se přidalo i české Hnutí Duha a Farma Naděje, to byl vlastně úplný začátek naší značky.

Od ekologické kolekce ale není tak daleko k upcyklaci, které se věnujete teď...
To už bylo jen rozšíření myšlenky naší značky, a také využití toho, co mne vlastně celý život bavilo, a to bylo šití. Tomu jsem se vlastně věnovala celý dosavadní život, od deseti let, kdy jsem už věděla, že chci jít na oděvní průmyslovku v Liberci a chci se věnovat navrhování a technologii šití. Cesta dopracovat se k vlastní značce byla dlouhá a tohle je jejím vyvrcholením. Upcyklace, tvoření vlastních návrhů, ale tímto udržitelným způsobem.

Jak vznikají vaše upcyklované modely?
Vznikají tak, že chodím po vintage obchodech či sekáčích a vidím tam ty poklady. Nápady, co s nimi udělat, jak je přetvořit, mi pak samy plynou do hlavy. Zkušenosti z oděvního průmyslu, hlavně z oboru technologie, mi dávají možnost model rozebrat, rozstříhat, až je takřka na rozpadnutí, a pak z něj vytvořit něco nového. Studium textilní technologie je mi v tomto velkým přínosem. Tím se myšlenka, která stála na počátku mojí značky, včetně mé minulosti v oděvních dílnách a důrazu na udržitelnost, jen posunula dál a vše propojila.

Léta zkušeností s oděvní technologií

Máte tedy i zkušenosti z klasického krejčovského prostředí?
Ano, pracovala jsem například pro značku Pietro Filipi, kde jsem připravovala vzorky do výroby v jejich děčínské dílně. Ta značka už dnes nefunguje, je to tedy nějakých sedmnáct let, když jsem tam začínala. Návrhářka značky mi vždycky představila návrh a jeho technologický postup a já podle něj vytvořila vzorek, podle kterého se pak šilo na dílně. Šila jsem ale také ve známém pražském krejčovském salonu Richter a jiných oděvních podnicích, takže těch zkušeností z technologie bylo dost.

Dnes už šijete i vyhledávané společenské oděvy. Jak se projevuje udržitelnost na tvorbě těchto specifických kousků?
S myšlenkou udržitelnosti se potkávají třeba v tom, jaký akční rádius zvolíte při nakupování vhodných materiálů. Většina látek, které používám, dodržuje evropský původ, abychom omezili na minimum dopady na životní prostředí způsobené třeba transportem přes celý svět. Já materiály nakupuji především v Itálii. Nejsou tak daleko a jsou super. Snažíme se také látky a modely z nich vzniklé maximálně využít. Často je šijeme jako kapsulové kousky, nebo šaty poskládáme ze dvou dílů, aby se jednotlivé segmenty daly využít i samostatně, a model tak získal víc příležitostí k nošení, což také významně zhodnocuje jeho udržitelný charakter.

Vaše upcyklované modely nosí i řada celebrit. Čím je oslovují?
Moc se mi líbí, že osobnosti, které oblékám, často sáhnou i po našem upcyklovaném kousku, sakem doplní večerní róbu nebo její část a rádi se za myšlenku udržitelnosti s využitím kousků z druhé ruky takto otevřeně postaví. Mě baví, že vidí, že ty staré materiály jsou takřka nezničitelné a mnohem kvalitnější. Většinou šiju ze starých italských obleků z kašmíru, z vlny. Doplňuje je i umělé vlákno, ale ta kvalita je opravdu jinde než u současných materiálů. To je vlastně posláním mé upcyklované řady.

Od Upcyklace k večerním róbám pro hvězdy

Šijete všechny své modely sama?
Sama, díky tomu, že mám roky a roky odšito a technologicky odžito, tak není potřeba, abych se tomu vyhýbala. Moc ráda si tedy první model od návrhu po finální verzi ušiju sama, ale při výrobě pro zákazníky mi pomáhá moje asistentka, absolventka oděvní školy Katrin. Když je potřeba, přidají se ještě dvě švadlenky a jedna krejčová.

Chystáte v blízké době nějakou přehlídku?
Chystám. Nevím tedy, zda už vám to mohu prozradit, ale právě připravuji prosincovou přehlídku se značkou Porsche. Ta oslovila čtyři návrháře, z nichž každý pro ni vytvoří jeden model. Na mne vyšel, jak jinak, ten vintage, recyklovaný (smích).

Pak bych také ráda představila svou kolekci společenských šatů příští rok na jaře, na jarním pražském fashion weeku. Oslovili mne také z newyorského a pařížského týdne módy, kde bych se v únoru 2024 měla podílet na některém z doplňkových programů. Zatím váhám, zda do toho jít a trochu se mi z takové nabídky zatočila hlava. Je to výzva a takové oslovení mne moc potěšilo.

Kdy vlastně oficiálně vznikla vaše značka ON THE BOAT?
Čtyři nebo pět let zpět. Začátek, kdy bylo vše prozatím v hlavě, byl před těmi pěti lety. Pak jsme spustili webové stránky s naší eko kolekcí...

Vaše fashion řada ale vznikla poměrně nedávno…
Ano, to je rok nebo možná o něco víc. Necelé dva roky, kdy jsem se pustila do upcyklace, společenským šatům se pak věnuji necelý rok. Tehdy jsem si asi řekla, ok, tak máme tu trička nebo mikiny na podporu dobré věci, posuňme se ale dál. Upcyklací značka získala mnohem větší hloubku. Díky ní se taky dostala do povědomí známých osobností a tím se i zviditelnila.

Modely Jany Horejšové obléká Radka Pavlovčinová i Leoš Mareš

Když zmiňujeme osobnosti, koho oblékáte?
Přemýšlím, kde začít. Určitě musím zmínit Radku Pavlovčinovou a jejího bratra Adama. Právě teď připravuji oblečení také pro Mahulenu Bočanovou na premiéru filmu, oblékám Marii Dušičku, ženu rappera Majka Spirita. Spolupracuji s modelkami nebo influencerkami, třeba Andreou Bezděkovou, Nicol Moravcovou nebo Veronikou Kašákovou. Mám radost, když právě inlfuencerky, se kterými spolupracuji, naši myšlenku pomalu přejímají a jdou radši k nám než do "háemka". Jsou to ale i muži, koho oblékám, třeba Ben Cristovao, Paulie Garand nebo Leoš Mareš.

Takže se věnujete i pánské módě.
Určitě. Ono vlastně skoro všechno, co dělám, má unisexový charakter, samozřejmě mimo společenských rób. I to je vlastně udržitelnost. Jedna z našich mikin hlásá: kupte si jednu a noste ji s partnerem oba. Nebudete muset mít tolik věcí ve skříni. Takhle se to vzájemně vše propojuje. Navíc šiju všechny své upcyklované kousky lehce oversize, takže jednou si ho vezme Radka, podruhé klidně Adam (smích). Je to možná úsměvná maličkost, ale k naší myšlence zkrátka patří.

Potěšil mne i letošní karlovarský filmový festival, kde se mi prostřednictvím Elle Beauty Lounche podařilo obléknout právě Leoše Mareše, zpěvačku Moniku Bagárovou nebo herečku Andreu Mohylovou a režiséra Tomáše Kleina. Ten si od té doby ke mně chodí vybírat své modely pravidelně.

Představí se někdo ve vašem modelu například na předávání ceny Český slavík 25. listopadu?
Na Slavíka se do značky ON THE BOAT oblékne právě Radka Pavlovčinová s Adamem Pavlovčinem. Modely pro ně u nás právě teď vznikají.

Co dalšího nám Jana Horejšová o svém vztahu k módě prozradila?

  • Jak vybírá vhodné kousky ve vintage shopech a second handech?
  • Proč vznikají právě upcyklované modely?
  • Jakou kolekci představí v průběhu jarní edice pražského týdne módy?
  • Jak se připravuje na dva prestižní světové fashion weeky?

Související články

Další články