Psal se rok 1837 a kapitán jízdních kopiníků Jonathan Childe nabyl přesvědčení, že se do něho tehdy mladá královna Viktorie zamilovala. Rozhodl se jí tak napsat pěknou řádku dopisů. A rozhodně v tom nehodlal přestat...
Královna Viktorie byla mladá a zamilovaná, ale ne do něho. Zároveň věděla, jak se má, jako královna, chovat. Jakákoli myšlenka na nemanželský vztah či tajnou mileneckou korespondenci by nepřipadaly v úvahu. A tak kapitána slušně požádala, aby ve svém psaní ustal. Ten ji ale neposlechl a naopak přitvrdil.
Jonathan Childe byl normální, ale...
Laici i odborníci shledali kapitána Childea jako inteligentního, okouzlujícího a komunikativního člověka. A to i v době, kdy byl již vězněn. Přesto mu byla diagnostikována monománie. Byla to forma částečného šílenství. Pacient vypadal po většinu času zcela normálně, když však došlo na věc, která se týkala jeho bludu (v tomto případě domnělá láska Viktorie), začal vykazovat příznaky duševní choroby.
Lékaři ho tak raději poslali do léčebny. V té době se totiž pokusili další dva muži připravit britskou panovnici o život, nemohli tak riskovat, že se bude situace opakovat.
Neoprávněné uvěznění Jonathana Childeho
Jakmile se Childe ocitl pod zámkem, začal prohlašovat, že jde o neoprávněné uvěznění. Do not mu tehdy hrál zákon z roku 1775, který dával úřadům pravomoc řešit zneužívání systému psychiatrické léčby, kdy byli do ústavů posíláni mnohdy zdraví lidé jen kvůli tomu, že se jejich rodiny chtěly dříve zmocnit dědictví.
A i případ královnina stalkera se zdál být, přinejmenším, nestandardní. Během jeho několikaletého nedobrovolného pobytu v blázinci ho navštívila spousta lidí. A všichni svorně tvrdili, že je to inteligentní a okouzlující muž, schopný vést smysluplnou konverzaci.
Skon Jonathana Childeho
Childeovi pomáhali na svobodu jeho přátelé i spojenci. Když tak konečně stanul po desetiletém odnětí svobody v roce 1854 před soudem, tvrdil, že jeho nezdravá fixace na panovnici je již dávno minulostí. Ve skutečnosti se ale našly zašifrované dopisy, které muž posílal z vězení a z nichž bylo jasné, že posedlost Viktorií ani náhodou neodezněla. Psaní byla plná oplzlých sexuálních narážek.
Ven se tak nakonec nedostal, jen ho přemístili do exkluzivnějšího zařízení Ticehurst, kde ve věku 49 let zemřel na nekrózu.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Stalking
Historytoday.com: Queen Victoria's Stalker