Miloš Forman byl známý hlavně díky svým fenomenálním filmům. O jeho soukromí se za jeho života až tak moc nemluvilo. Přitom zvláště dětství neměl vůbec jednoduché. Čemu musel čelit? A jak vypadaly jeho první roky za velkou louží?
Miloš Forman, vlastním jménem Jan Tomáš Forman (18. 2. 1932 až 13. 4. 2018), byl režisér, scenárista a příležitostný herec. V roce 1968 emigroval do Ameriky, kde se propracoval mezi absolutní špičku, a to díky řadě velmi úspěšných a oceňovaných filmů. Na svém kontě měl dva Oscary, tři Zlaté glóby a cenu BAFTA.
Sirotka z něj udělali nacisté
Miloš Forman se narodil do protestantské rodiny Anně a Rudolfovi Formanovým. Maminka provozovala hotel u Máchova jezera, tatínek byl středoškolský učitel. Nebyl to ale jeho pravý otec. Tím byl malíř Otto Kohn. Tento fakt o svém původu ale Miloš Forman zjistil až po válce. O oba rodiče přišel poměrně brzy. Otce zatklo gestapo za činnost v odbojové organizaci, matku udal místní hokynář z Čáslavi, jehož také vyslýchala tajná policie. Nenáhlasil totiž, že mu někdo za roletu obchodu strčil protiříšské letáky. Dostali z něho dvanáct jmen, mezi kterými byla i Anna Formanová.
S maminkou se pak Miloš viděl už jen jednou, a to v Petschkově paláci. Zemřela 1. března 1943 v Osvětimi na tyfus. Otec odešel o rok později v květnu v koncentračním táboře Mittelbau-Dora. O Miloše Formana se pak starali příbuzní v Náchodě. Studoval na internátní škole v Poděbradech, kde mezi jeho spolužáky patřili bratři Mašínové či Václav Havel. Po válce se se starším bratrem Pavlem vrátili do maminčina hotelu, který opravili. Po znárodnění o něho ale přišli. Do roku 1953 mohl Miloš obývat jen jednu místnost, jakmile ale dosáhl plnoletosti, musel se odstěhovat.
Statečnou Věru Křesadlovou první rande neodradilo
Miloši Formanovi nejprve učarovalo divadlo, a to díky bratru Pavlovi, který působil jako malíř v kočovné herecké společnosti. Na FAMU se pak přihlásil na konkurz moderátora. Na počátku šedesátých let si sehnal první kameru. Spolu s Ivanem Passerem a Miroslavem Ondříčkem začal pracovat na dokumentu o divadle Semafor. Tam také vznikl námět na film Konkurz, během něhož se seznámil se svou druhou ženou Věrou Křesadlovou.
Té se zprvu na rande (pozvání na oběd) moc nechtělo, ale nakonec se nechala přemluvit. Miloš ji pozval do místnosti, kterou si na Malé Straně původně pronajali s Janou Brejchovou. Byla tam jen postel a okolo ní velký nepořádek. Naštěstí to Věru neodradilo a společně došli až k oltáři. Miloš chtěl prý hned děti, jí bylo ale teprve dvacet, takže váhala. Jeho přání mu ale splnila a bylo pro ni těžké pochopit, jak mohl později rodinu opustit a odcestovat do zahraničí. Rozvedli se v roce 1999.
Jeden dolar na den
V roce 1967 mohl Miloš vycestovat do USA (aby natočil film pro Paramount). S Passerem si tam pronajali malý byt v newyorské Greenwich Village, který byl otevřený pro všechny. Stala se z toho taková "avantgardní Bohémie". Jeho snímek Taking Off byl ale stránce propadák, navíc mu končila smlouva se studiem. Vrátit se ale rozhodně neplánoval. Byly dny, kdy měl mít na den pouze jeden dolar, plechovku chilli con carne a láhev piva. Naštěstí za ním v roce 1974 přišli tehdy mladý herec Michael Douglas a producent Saul Zaentz, zda by neměl zájem natočit Keseyho Přelet nad kukaččím hnízdem. A zbytek je již známá historie...
Na film Miloše Formana Hoří, má panenko se můžete podívat dnes ve 14:55 na ČT1
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Miloš Forman
Milošforman.com: O Formanovi
Idnes.cz: Nevím, proč chtěl děti, když pak odjel, říká o Formanovi Křesadlová