Otto Frank: Deník jeho dcery Anne se stal nejsilnějším svědectvím o šílené době. Doposud se ho prodalo 30 milionů výtisků v 67 jazycích

Otto Frank, otec
Zdroj: Wikimedia Commons, Eric Koch, CC BY-SA 3.0
Anne Franková (nar. 12. června 1929) pocházela z německé židovské rodiny. Datum její smrti není známo, zemřela v únoru nebo březnu 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen ve věku 15 let.Anne Franková v amsterdamské montessori škole. Fotka pochází z roku 1940. Pak musela přestoupit na židovské lyceum.Jedna z posledních fotografií Anne Frankové vznikla v květnu 1942.Deník, který si Anne Franková psala na útěku před nacisty a zaznamenala v něm i léta strávená v úkrytu v  Amsterdamu. + 2 fotky+ 3 fotky

Anne Frank patřila mezi nejznámější diaristky historie. Jakožto Židovka se musela se svou rodinou skrývat před nacisty. A právě tehdy si začala vést deník, v němž popisovala život v podkroví v nacisty okupovaném Amsterdamu. Později se z toho stala jedna z nejslavnějších knih všech dob, neboť šlo o jedinečný pohled dospívající dívky na zuřící válku. Vydání jejích vzpomínek by se ale neuskutečnilo bez jednoho člověka...

Kamil Šivák
Kamil Šivák 22. 03. 2024 16:00

Deník vydal její otec Otto, který to považoval za své poslání. Chtěl tak své dceři po smrti splnit přání stát se spisovatelkou. Byl jediným přeživším ze čtyřčlenné rodiny.

Kdo byl Otto Frank?

Otto Heinrich Frank se narodil 12. května 1889 ve Frankfurtu. Byl druhým ze čtyř dětí narozených Michaelovi a Alici Frankovým. Byl vychován jako liberální Žid v rodině pocházející z vyšší střední třídy. Po studiu na univerzitě v Heidelbergu odjel pracovat do Ameriky. Zkušenosti získal, mimo jiné, i v obchodním domě Macy's, což mu dohodil jeho spolužák z výšky Nathan Straus Jr., který se později stal politikem a novinářem.

Na vojnu byl odveden v roce 1915. Do civilu ho propustili s hodností poručíka. Nové zaměstnání našel v bance, kterou řídila rodina Frankových. V květnu roku 1925 se oženil s Edith Hollanderovou. Měli spolu dvě dcery - Margot a Anne.

Druhá světová válka

Adolf Hitler nastolil v roce 1933 v Německu, po svém nástupu k moci, absolutní diktaturu. To nejvíce odnesli Židé, proti kterým byla namířena jeho politika. Mnozí přišli o majetek i důstojnost, další nepřežili. Otto Frank tak neváhal a odjel se svou rodinou do Amsterdamu. Myslel si, že tam chapadla nacismu nedosáhnou. Začal tam pracovat pro firmu vyrábějící koření. O pět let později si otevřel vlastní obchod.

Nizozemsko se dostalo do područí hákového kříže v květnu 1940. Najednou nemohl Otto řídit ani vlastnit svůj obchod. Musel ho převést na své zaměstnance nežidovského původu. Ještě před invazí se pokoušel pro rodinu získat britská víza a poté americká, ale neúspěšně. On sám měl možnost odcestovat na Kubu, ale bez rodiny, což nepřipadalo v úvahu.

Deník Anne Frank

Rodina Frankových neměla jinou možnost, než se schovat. Otto je zavedl na půdu domu, kde sídlila jeho, již bývalá, firma. Žili skryti za knihovnou. Většina toho, co se pak událo, je popsána v Annině deníku. Psala do něj dva roky, dokud je nenašli nacisté v srpnu 1944. Otto byl poslán do polského mužského koncentráku, jeho manželka a dcery putovaly do tábora na severu Německa. Jeho žena zemřela tři týdny před osvobozením, Margot a Anne odešly měsíc po své matce.

Otto byl osvobozen 27. ledna 1945. Vrátil se do Amsterdamu, aby se znovu shledal se svou rodinou, brzy však zjistil, že přežil jako jediný. Někteří rodinní přátelé naštěstí schovali věci, které Frankovi nechali ve svém úkrytu. Byly tam fotky i Annin deník. Otto se rozhodl, že si ho přečte. Zaujal ho natolik, že jej začal přepisovat a dávat ke čtení známým. Ti ho přesvědčili, aby ho vydal. Poslechl je. Jen z něho vynechal ty části, které mu připadaly až příliš soukromé.

První vydání vyšlo v holandštině, pak následovala angličtina. K dnešnímu dni se knih prodalo přes 30 milionů výtisků v 67 jazycích.

V roce 1953 se Otto podruhé oženil s Elfriede Geiringer. Usadili se ve švýcarské Basileji, kde strávili zbytek života distribucí a vydáváním deníku a vzděláváním lidí o holocaustu. Výtěžek z prodeje použili na podporu lidských práv a sociální spravedlnosti. Zasadili se také o vznik muzea Anne Frank.

Otto zemřel 19. srpna 1980 na rakovinu plic. Jeho dědictví získala Nadace Anny Frankové.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Otto Frank
Historydefined.net: Who Was Otto Frank, the Sole Survivor of the Frank Family?

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Související články

Další články