Na počátku osmdesátých let zažila minnesotská policie skutečně bizarní případ. V oblasti Twin Cities zavraždil neznámý pachatel hned několik žen. Po každém činu se ale po telefonu s pláčem přiznal, že má tento zločin na svědomí právě on.
Vždy vyjádřil nad svými činy lítost, prý ho k tomu ale donutily záhadné hlasy, kvůli kterým se nebude moci po smrti dostat do nebe. V roce 1982 mu ale jedna z obětí utekla. Ještě předtím ho ale stihla zranit a past konečně sklapla.
Kdo byl Paul Michael Stephani?
Paul se narodil 8. září 1944 jako druhý z deseti sourozenců velké rodiny v Austinu v Minnesotě. Jeho nevlastní otec měl mít sklony k násilí. Prý děti často bil nebo je shodil ze schodů. Když se v šedesátých letech přestěhoval do St. Paul, začal pracovat jak lodní úředník, pak přišel na řadu post školníka. Byl i krátce ženatý. Dcera z manželství zůstala po rozvodu s matkou.
Právě toto stresující období v něm vyvolalo násilné touhy. Bojoval s nimi, jak se jen dalo. Coby oddaný katolík chtěl tuto svou odvrácenou tvář skrýt. Jenomže ji vždy na povrch přitáhly zmiňované zlovolné hlasy v jeho mysli, které se ozývaly před každým útokem. K doznání ho tak přiměla asi jen jeho neochvějná víra, které se chytal jako tonoucí stébla.
Brutální útoky na ženy
Na počátku června roku 1981 se čerstvá absolventka střední školy, Kimberly Compton, rozhodla přestěhovat do Wisconsinu, aby si našla lépe placenou práci. Bohužel se jí nikdy nedočkala. Na její zakrvácené tělo pohozené na poli narazila skupinka poflakujících se teenagerů. Stephani jí sekáčkem na led zasadil celkem 61 bodných ran.
Během 48 hodin po vraždě přijali policisté znepokojivý telefonát. Byl to samotný vrah. Hysterickým hlasem se přiznal k vraždě. Kriminalisté si zprvu mysleli, že jde o žert, když jim ale řekl o sekáčku na led, věděli, že to je on. Tuhle informaci zatím na veřejnost nepustili. Stephani je žádal, ať ho najdou. Ač nechce, musí zabíjet.
Vyšetřovatelé si velmi rychle spojili jeho hlas s telefonátem z roku 1981, kdy jim anonym na druhé straně řekl, ať spěchají pomoct zraněné dívce. Když dojeli na určené místo, našli tam dvacetiletou studentku vysoké školy Karen Potack. Pachatel ji brutálně zmlátil montpákou. Navíc jí z prasklé lebky trčel kus mozku. Jako zázrakem přežila. Kvůli vážnému stavu si ale na nic nepamatovala.
Přítel zavražděné pomohl najít vraha
V srpnu roku 1982 bylo na břehu řeky Mississippi objeveno tělo čtyřicetileté zdravotní sestry Barbary Simons. Byla bodnutá více než stokrát. O dva dny později se opět po telefonu ke svému činu vrah přiznal. Totéž se opakovalo u vraždy Kimberly Compton (viz výše). Jenomže tam vraha viděl její přítel. Zrovna se loučili v baru, takže viděl ke komu nastupuje do auta.
Na základě jeho popisu pak policie Stephaniho identifikovala. Dne 21. srpna 1982 se dokonce ozval svědek, který viděl muže bodajícího jednu ženu. Tou ženou byla jednavacetiletá Denise Williams. Ta útočníkovi rozbila lahví hlavu. A také poznala jeho hlas v telefonu. Obvinění vrah odmítl, kriminalisté mu ale i tak přišili útok na Denise a vraždu Simons. Za tu vyfasoval 40 let vězení.
Po deseti letech mu byl diagnostikován melanom. Zbývaly mu jen měsíce života. Konečně se tak před Vánocemi 1997 ke všemu přiznal. Zemřel 12. června následujícího roku v minnesotské věznici Oak Park Heights. Bylo mu 53 let.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Paul Michael Stephani
Allthatsinteresting.com: Paul Michael Stephani, The Weepy-Voiced Killer Who Confessed His Murders In A Series Of Chilling Phone Calls