Po ztroskotání lodi strávil 133 dní na moři: Příběh Poona Lima, který přežil na voru díky lovu ptáků a žraloků

Poon Lim
Zdroj: Wikimedia Commons, unknown author, Public domain

Datum 23. listopadu roku 1942 se muselo navždy vepsat do paměti čínského námořníka Poon Lima, který byl tehdy na palubě torpédoborce Royal Navy SS Ben Lomond, na něhož zaútočila německá ponorka. Po ztroskotání lodě byl uvězněn uprostřed Atlantského oceánu, kde musel čekat dlouhých 133 dní na vysvobození.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 01. 10. 2023 11:00

Poon Lim se narodil v Číně v roce 1918. Vyrostl v rybářské vesnici a již odmala byl výborným plavcem. Když mu bylo deset let, přestěhoval se s rodinou do Malajsie. Ve třiceti byl povolán do námořní pěchoty, kde zastával post stevarda na lodi přepravující zásoby z jihovýchodní Asie do Austrálie.

Potopení Ben Lomondu

SS Ben Lomond byla pomalá a velmi mizerně vyzbrojená loď. Není tak divu, že ji na konci listopadu 1942 bez větších potíží potopila německá ponorka. Z posádky, tvořící 55 lidí, přežil jen Poon. Duchapřítomně totiž stačil popadnout záchrannou vestu. Poté plaval asi dvě hodiny, než narazil na dřevěný vor o velikosti 2,4 x 2,4 metrů. Měl štěstí v neštěstí. Na nic jiného se na širém moři nalodit nemohl.

Když se vydýchal a uklidnil, zhodnotil svou situaci. Na voru bylo několik plechovek sušenek, cukr, dva hrnce, 40 litrů pitné vody, svítilna a pár světlic. To znamenalo, že aby urazil na voru velkou vzdálenost, bude muset šetřit a být velmi kreativní. Rozhodl se tak na vlastní nebezpečí vytáhnout několik hřebíků z voru a udělat z nich háčky na ryby. Právě díky rybám zůstal naživu tak dlouho, dokud ho nevysvobodili.

Štěstí mu nepřálo

Největší katastrofou, která Lima zasáhla na moři, byla silná bouřka, která ho připravila o pitnou vodu a ryby. Ze zoufalství a v polovědomí z hladu začal lovit okolo kroužící ptáky. Pokud se mu podařilo nějakého chytit, podřízl mu hrdlo a ihned se napil jeho krve. Jenomže všechna krev začala k voru přitahovat nelítostné predátory žraloky. Ale i toho využil. Díky ptačímu masu k sobě nalákal ty menší, které pak vytáhl na vor a umlátil polonaplněným džbánem s vodou. Pochutnával si totiž na jejich ploutvích, které patří mezi čínské pochoutky, hlavně v provincii Chaj-nan.

Záchrana Poona Lima

Jak již bylo uvedeno výše, záchrana přišla po 133 dnech. Lim ale již dříve věděl, že se blíží pomalu ke břehu. Změnil se totiž odstín vody. Našli ho tři rybáři. Během nedobrovolného pobytu na voru shodil devět kilo. Fakt, že přežil, svědčil o jeho nezlomné duševní a fyzické síle.

Na pevnině strávil první měsíc v brazilské nemocnici, pak byl poslán do Británie. Nakonec zakotvil v americkém Brooklynu, kde žil až do své smrti. Dožil se 72 let.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Poon Lim
Historydefined.net.: Surviving 133 Days at Sea: The Remarkable Life of Poon Lim

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Související články

Další články