Legendární fotka nehody vlaku v Montparnasse: Lokomotiva zůstala viset do ulice jako žebřík

vlakové neštěstí v Montparnasse
Zdroj: Wikimedia Commons, unknown author, Public domain

Železniční nehoda, ke které došlo 22. října 1895, byla svým způsobem bizarní, a hlavně unikátní. Fotografie vlaku, který visel z okna nádražní budovy, dal vzniknout úplně novému uměleckému směru, jemuž se začalo říkat surrealismus.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 21. 10. 2023 11:00

Jak k celé nehodě došlo? Vlak společnosti Chemins de fer de l'Qest nazastavil na nádraží Gare Montparnasse, ale prorazil zarážedlo, pak pokračoval přes nástupiště, načež prorazil prosklenou stěnu haly nádraží. Lokomotiva poté vypadla na ulici.

Nečekaný konec jízdy vlaku

Vlak se 131 cestujícími a pětičlennou posádkou měl na nádraží Montparnasse dorazit v 15.55 hodin. Ve stanici Versailles-Chantiers však spoj nabral sedmiminutové zpoždění, které chtěl strojvedoucí s devatenáctiletou praxí Guillaume-Marie Pellerin dohnat. A tak dle topiče nabral větší rychlost, než měl. Jenže před poslední zastávkou přestala fungovat samočinná tlaková brzda.

Do nádražní haly tak vjel vlak rychlostí 40 km/h. Strojvedoucí ještě dával průvodčímu instrukce, aby zatáhl za záchrannou brzdu, ten se však snažil soupravu zastavit raději ruční brzdou. Výsledkem bylo, že vlak prorazil zarážedlo na konci koleje, přejel přes nástupiště, prorazil prosklenou stěnu a zřítil se z balkonu dolů. Tedy jen lokomotiva, zbytek zůstal v hale. Stroj zůstal viset šikmo ke zdi budovy, jako by tam někdo přistavil žebřík. A doslova jen o píď minul projíždějící tramvaj. Nádražní hodiny se zastavily přesně na čase 16.00 hodin.

Následky nehody: Smrt, ale i nový surrealismus

Mezi cestujícími bylo pět vážně zraněných osob. Venku zemřela prodavačka novin. Zabil ji kus padajícího zdiva. Železniční společnost zaplatila pohřeb a jejím dětem zajistila sirotčí důchod. K zodpovědnosti byl poté hnán strojvůdce a průvodčí.

Odstranění lokomotivy trvalo celé čtyři dny. Vzniklo tak mnoho fotografií, které zachytily tento výjev, jenž balancoval mezi realitou a fikcí. A jak již bylo uvedeno na začátku, dal vzniknout novému uměleckému směru, surrealismu.

Nehoda jako inspirace v kultuře

Vskutku nezvyklý výjev havarovaného vlaku byl kupříkladu použit na obalu desky Lean into It hardrockové kapely Mr. Big. Tutéž scénu jsme mohli vidět ve filmu Hugo a jeho velký objev. Nehodou se také inspiroval umělec David Černý, který dle této předlohy navrhl mosty mezi dvěma domy v pražské ulici Lihovarská.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Železniční nehoda na nádraží Montparnasse
Midnight-trains.com: The railway disaster at the Gare Montparnasse

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Související články

Další články