Časy se mění a život přináší jednu výzvu za druhou. Netýká se to samozřejmě jen dospělých, ale i dětí. Co si počít v případě, že se vašemu potomkovi během letních prázdnin odstěhoval z města nejlepší kamarád, se kterým měl nastoupit do první třídy? Na to ve své poradně odpovídá koučka Sylvie Mobagi.
Zrovna tento případ řeší paní Lenka. "Od června víme, že syn bude mít ve třídě pár kamarádů ze školky, ten nejlepší se ale během léta bohužel neplánovaně odstěhoval mimo město, což jsme synovi zatím neřekli, aby se do školy nepřestal těšit," nastiňuje svůj problém.
"První školní den se ale blíží a my přemýšlíme, zda mu to neříct, ještě než se děti 4. září sejdou ve třídě. Trošku jsme s manželem doufali, že přes léto jejich kamarádství vyprchá, jenže tento týden se syn zmínil, jak mu kamarád chybí. Co s tím?" ptá se Lenka.
Co radí koučka Sylvie Mobagi?
Zkuste se vžít do role vašeho syna. Chtěli byste na jeho místě vědět, co vás čeká? Já určitě. A věřím, že i on. Syn má rozhodně právo vědět, co se děje. Upřímně myslím, že čím dříve mu to řeknete, tím více času má možnost se s novou informací a změnou sladit. Neotálela bych proto.
Synovi to vysvětlete tak, jak to je. Lidé se stěhují a ne všichni lidé, které během života potkáme, s námi zůstanou „navždy". A kdoví, třeba se zase někdy s kamarádem potkají, třeba na střední nebo na vysoké. Pokud se jejich cesty mají spojit, jistě se spojí, nebo se někdy můžete navštívit o prázdninách. Nevím, jaké spojení na sebe s jeho rodiči máte, ale oni asi řeší totéž.
Pokud byli nejlepší kamarádi, klidně bych jim to i usnadnila, že bych se s rodiči pokusila dohodnout na tom, že by si kluci třeba zavolali přes WhatsApp video či FaceTime. Oba by si tak měli možnost nasdílet, že je čeká změna, a daného kamaráda ještě větší, protože je v jiném „doma“, jiném městě, a nebude tam asi nikoho v první třídě znát.
Určitě se s rodiči kamaráda spojte a zjistěte, jak jsou na tom a zda by o takovou podporu měli zájem. Synovi to řekněte, každý z nás se musí naučit přijímat změnu a to, že nikdo s námi nezůstane v životě na pořád. Mějte se prima a přeji šťastný vstup do první třídy.
Sylvie Mobagi vystudovala aplikovanou psychologii a párovou terapii na University of Maryland. Nyní na téže škole dokončuje doktorský program psychologie. Už dvanáct let se specializuje na práci s dětmi, posledních sedm let je ředitelkou partnerské a rodinné poradny SPOLU v Brně, kde díky unikátnímu systému mediačních technik spolu s neurolingvistickým programováním dosahuje skvělých výsledků v rodinné i párové terapii. Je také autorkou knihy SPOLU partnerský manuál a NAJDU TĚ seznamovací manuál.