PORADNA: Syn si k nám domů nastěhoval přítelkyni, vadí mi jejich nepořádek. Nechte mladé, ať se snaží a starají o své, radí koučka

PORADNA: Syn si k nám domů nastěhoval přítelkyni, vadí mi jejich nepořádek. Nechte mladé, ať se snaží a starají o své, radí koučka
Zdroj: Freepik

Soužití více generací je často problematické. Mladí mají určitou představu o bydlení a životě, stejně jako rodiče, kteří si je "pustili" do domu. Jak předejít konfliktům, radí v dalším pokračování své poradny koučka Sylvie Mobagi.

Tereza Švandová
Tereza Švandová 09. 11. 2023 11:30

Tento problém řeší i Jaroslava. S manželem mají pětadvacetiletého syna a velký rodinný dům. Syn si nedávno, po poradě s rodiči, nastěhoval domů přítelkyni. "Je to milá holka, má ale jednu nepříjemnou vlastnost - pořád se válí s telefonem na gauči. Byla bych přitom ráda, kdyby po sobě aspoň uklízela nepořádek v kuchyni, když si chystá svačinu, nebo aby mi pomohla s úklidem společných prostor," nastínila problém Jarka, kterou posluhování mladým začíná zmáhat.

Už i synovu přítelkyni požádala, aby jí pomohla s úklidem, ale setkala se jen s vlažným přijetím. "Obvykle mi řekně, že na to bohužel nemá čas, nebo to udělá, ale tváří se u toho jako u božího umučení. Jak si doma nastavit pravidla, abych nedělala služku? Syn říká, že všechno moc řeším, a také mi nepomůže," dodává Jaroslava.

Co radí koučka Sylvie Mobagi?

Soužití několika generací je vždy na počátku nevalné, přítelkyně vašeho syna pochází z jiné rodiny, má tedy jiné zvyky, jinou výchovu, a jako pro vás jsou nepříjemné některé věci, které dělá, či nedělá, věřte, že to funguje i opačně.

Sama na konci dotazu zmiňujete pravidla. Já myslím, že jejich nastavení je opravdu zásadní pro to, abyste mohli fungovat v pohodě. To neznamená, že se nikdy nedostanete do neshody, ale budete je eliminovat. Soužití generací i přes nastavení pravidel má svoje úskalí a je to dáno tím, že každá generace je jiná, má jiné zvyklosti, jiné nároky, jiné sny…

To píšu zejména proto, abychom nezapomněli, že ne vždy budete mít stejný názor a je to v pořádku. V rámci úvahy o pravidlech popřemýšlejte, co je pro vás důležité, a sepište si to. Buďte co nejkonkrétnější, protože platí, že „když je jasno, není dusno“. Čím konkrétnější budete, tím více se podaří eliminovat případné neshody.

S výhledem na budoucnost bych určitě doporučila zvážení stavebních úprav. Lze dům upravit tak, aby měl syn s přítelkyní (a později třeba ženou a dětmi) soukromí a vy zase svoje? Ideální by bylo, aby mladí měli svoji kuchyň, toaletu a koupelnu, svůj prostor. A vy ten svůj.

Nevím, jak dlouho toto společné bydlení trvá, ale časem budete i vy chtít více soukromí, budete se s manželem chtít koukat na gauči na film, budete u toho chtít být v negližé a s manželem si užít hezký večer ve dvou. U toho se vám nebude hodit, aby vám kolem gauče chodili syn a jeho přítelkyně.

Zkuste s manželem i synem vymyslet, jaké jsou možnosti stavebních úprav. Pusťte se do práce, rozdělte si bytové jednotky. Nechte mladé, ať se snaží a starají se o své, vy tím jen získáte. Budete mít na úklid menší plochu, nebude vás rozčilovat případný nepořádek mladých a získáte soukromí, které je opravdu potřeba. My rodiče máme nárok na soukromí, dítě máte velké a je nasnadě se věnovat partnerovi. Za nějaký ten rok přijdou vnoučátka, kterým také budete chtít věnovat čas, ale teď ho máte jen pro vás dva. Využijte ho.

Váš syn si navíc díky úpravám bude moci reálně vyzkoušet bydlení se svou vyvolenou. Teď děláte spoustu věcí a on si nemusí uvědomovat, kolik toho zvládáte. Nechte je, ať si vyzkoušejí být reálně spolu, tzn. včetně hrazení elektřiny, plynu, vody, ale i úklidu. Pokud spolu mají být a má jim to vydržet, musí se sladit. A to ve chvíli, kdy za ně děláte tolik věcí, zkrátka nejde. Prostě je nechte, ať zažívají reálné situace. Je potřeba vydělat na lednici, na skříň, uklidit, uvařit… Věřte, že se vám velmi uleví. Opatrujte se.

Sylvie Mobagi vystudovala aplikovanou psychologii a párovou terapii na University of Maryland. Nyní na téže škole dokončuje doktorský program psychologie. Už dvanáct let se specializuje na práci s dětmi, posledních sedm let je ředitelkou partnerské a rodinné poradny SPOLU v Brně, kde díky unikátnímu systému mediačních technik spolu s neurolingvistickým programováním dosahuje skvělých výsledků v rodinné i párové terapii. Je také autorkou knihy SPOLU partnerský manuál a NAJDU TĚ seznamovací manuál.

Pavlína Jágrová o slavném strýci: Jaromír mě v podstatě vychoval, vlastního tátu jsem nepoznala

Pavlína Jágrová o slavném strýci: Jaromír mě v podstatě vychoval, vlastního tátu jsem nepoznala

Související články

Další články