V červenci roku 1918 byli ruský car Mikuláš II., jeho žena Alexandra a pět dětí Olga, Taťána, Marie, Anastázie a Alexej, brutálně zavražděni bolševickými revolucionáři. K masakru došlo v Ipaťjevově domě v Jekatěrinburgu. Tento hrůzný incident navždy změnil ruské dějiny.
Po celá staletí rostla v Rusku vůči carské rodině nelibost. Romanovci měli příliš velkou moc, kterou již nikdo po celá tři staletí nereguloval. Otec Mikuláše si myslel, že půjde v jeho stopách a bude vládnout železnou rukou. Jeho syn ale neměl žádný zájem říši vládnout. Svou funkci přijal jen z donucení. Brzy se tak stal předmětem veřejného opovržení. Nikdy ho ale určitě nenapadlo, jak to celé dopadne.
Vzestup a pád Romanovců
Dynastie Romanovců se do čela Ruské říše postavila v roce 1613. Car Mikuláš byl ale jiný než jeho předchůdci, vládnutí ho nezajímalo, což vedlo k řadě špatných rozhodnutí, jako byla třeba účast v rusko-japonské válce v letech 1904 až 1905, která skončila porážkou Ruska. To vše u lidu vyvolalo odpor. Poslední rozbuškou revoluce byl Rasputin, který byl u císařské rodiny jako doma. A dokonce předpověděl její konec.
Změny v zemi započaly v roce 1917. K protestům se připojili dělníci i vojáci. Mikuláš byl nakonec dotlačen k tomu, aby se vzdal trůnu. Ale ani to neuklidnilo napětí v zemi. Toho využili bolševici, kteří začali nabírat na popularitě. Vždyť kdo by odolal Leninovu slibu mír, země a chléb, v době, kdy bylo Rusko zmítáno válkou, chudobou a hladomorem. Jenomže po říjnové revoluci bylo v Rusku stále dost lidí, kteří nehodlali novou vládu uznat, což vedlo k občanské válce. A uprostřed tohoto chaosu byla bolševiky zajata carská rodina.
Jako ve zlaté kleci, dokud...
Na konci roku 1917 byla carova rodina umístěna do domácího vězení. Nezůstali ale na jednom místě, přesouvali se z jednoho domu do druhého, aby se je náhodou nepokusili zachránit jejich příznivci. V to alespoň Mikuláš se svou ženou doufali. A vskutku. Prozatimní vláda se pokusila rodinu poslat do Anglie, neboť král Jiří V. byl shodou okolností bratrancem cara. Jenomže svých starostí a nestabilní politické situaci v zemi měl sám dost, takže je odmítl přijmout.
Přesto stále doufali. Naději jim nevzal ani fakt, že z vězení, které připomínalo zlatou klec, se čím dál více stávala noční můra. Mnoho sluhů bylo propuštěno a byla jim odepřena káva i máslo. Interiéry domů byly také méně a méně luxusní. Ale i tak se uklidňovali, že pomoc je na cestě. Možná na tom bylo něco pravdy. Bolševici totiž začali být znepokojeni protikomunistickými silami, které mohly rodinu osvobodit. A tak je převezli do "domu zvláštního určení" - byla to poslední stanice, z Ipaťjevova domu se už nikde "nepřestupovalo".
Poprava Romanovců
Skupina věznitelů v čele s Jakovem Jurovským se rozhodla, že rodinu popraví v červenci 1918. V noci z 16. na 17. července je probudili s tím, že se znovu stěhují. Ještě je ale potřeba pořídit v suterénu fotku, aby byl důkaz, že rodina je stále v zajetí. Když tak rodina učinila, vtrhli bolševici do sklepa s tím, že byli odsouzeni k trestu smrti. Neměli kam utéct. Nejdříve stříleli na cara, pak na zbytek rodiny a několik sluhů.
Ne všechny usmrtily kulky. Pak přišly na řadu bajonety, nože a pažby zbraní. Nikoho neušetřili. Trvalo asi dvacet minut, než naposledy vydechla poslední oběť. Nejdéle trpěly carovy dcery. V korzetech měly tajně zašité rodinné šperky, od kterých se kulky popravčích odrazily. Před pohřbem bolševici všechny svlékli a obrali o cennosti. Pak je polili kyselinou a chtěli pohřbít v nedalekém dole. Nebyli však schopni vykopat dostatečně hluboký hrob. Než našli jiné místo, chovali se k ostatkům velmi neuctivě. Aby zmátli příznivce rodiny, kteří by je případně chtěli řádně pohřbít, dvě dětská těla spálili a kosti rozdrtili na prach.
O popravě se mohli lidé dozvědět ze stranických novin. Důvod? Car byl "zosobněním barbarského statkáře, ignoranta, pitomce a krvežíznivého divocha". Že zabili manželku i děti, ale tajili. Prý o ně "velmi dobře pečovali". Pravda vyšla najevo až po pádu Sovětského svazu. V roce 1991 byly ostatky Romanovců vykopány a identifikovány pomocí DNA. Nyní se nacházejí v kostele svaté Kateřiny v Petrohradu. Ostatky Alexeje a Marie zůstaly uloženy ve státním archivu.
Na fotografie carské rodiny a šíleného mága Rasputina se podívejte do galerie.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Murder of the Romanov family
Allthatsinteresting.com: Inside the murder of the Romanov family and their chilling final moments