Známe to všichni až moc dobře. Podzim a zima, krátké dny, dlouhé noci, skoro pořád tma, sluníčka se nedostává. A stejně tak energie. Povolejte si na pomoc silného pomocníka z přírody. Spolehněte se na mateří kašičku a pyl Perga.
Tomu se přezdívá včelí chléb a spolu s mateří kašičkou jde o opravdu silné bojovníky proti nedostatku energie. V čem že tolik pomáhají? Ovlivňují organismus a imunitní systém komplexně, při fyzickém a psychickém vyčerpání a s ním spojenými civilizačními problémy jsou naprosto neocenitelní. A ještě jedna zajímavost, mateří kašička a pyl Perga nemají nikdy stejné složení, jsou tím tak trochu zahaleny tajemstvím. Jejich složení totiž závisí na tom, z jakých rostlin v okolí sbíraly včely pyl!
Mateří kašička je opravdový přírodní zázrak, protože její účinky jsou bohaté. Jde o důležitou složku v doplňcích stravy i v kosmetice. Ale co to vlastně mateří kašička? Obsahuje cukry, bílkoviny, tuky a celou řadu důležitých vitamínů skupiny B, C, D, E, ale i minerálů, jako je železo, mangan či zinek. Vylučují ji včely ze svých hltanových žláz a používají ji na krmení larev. Speciální várka té nejlepší kašičky je potom určena pro královnu úlu, má jí zajistit dlouhý život a vysokou plodnost.
Pyl Perga, jak už bylo řečeno, má přezdívku včelí chléb, živí se jím totiž včely i trubci. Říká se mu i ambrosie, kterou si podle legend dopřávali i řečtí bohové. Jde tak logicky o superpotravinu! Od klasického rouskového pylu se liší tím, že je zkvašený, přičemž ke kvašení dochází v zavíčkovaných plástvích s malou příměsí medu. Asi tři čtvrtiny tak tvoří pyl a jednu med. Zpozornět by měli zejména alergici, oproti rouskovému pylu totiž bývají nežádoucí reakce ojedinělé.
Pro ženy i po operaci
Jak vyplývá z výše zmíněného, oba - pyl Perga i mateří kašička, mají velmi prospěšné vlastnosti. Zázračnou moc doplňovat ztracenou energii a sílu doplnit fyzickou i duševní sílu. Ale tím jejich prospěšnost pro nás člověka zdaleka nekončí. Mateří kašička totiž obsahuje látky podobné ženským hormonům, proto pomáhá při gynekologických problémech, například s úpravou hormonální rovnováhy, stabilizací menstruačního cyklu či menopauzou. Vsadit je na ní dobré i v případě, že jste po operaci nebo toužíte po pořádné detoxikaci.
Kdo zlepšuje náladu? Otužování!
Jedno je jasné, čeká nás několik měsíců zimy a sychravého počasí a abychom nestrávili každou chvíli nemocní v posteli, je třeba využít všechny možnosti, které se nám nabízejí. Kromě pylu Perga i mateří kašičky třeba i otužování.
Slyšeli jste už o chladové terapii? Působí příznivě na naši imunitu, zrychluje metabolismus, asistuje v procesech, které tlumí záněty, ovlivňuje spánek. A také, a to je velmi důležité, zlepšuje náladu! Ale jak se říká, nic se nemá přehánět, takže se otužujte, ale opatrně a pomalu!