Kadeřnice českých celebrit Petra Vavrušková promluvila v talkshow LifeeTalk o několika praktických tipech, které vyvracejí časté fámy ohledně vlasové péče. Jak často je nutné chodit ke kadeřnici kvůli zastřihávání konečků? Je nutné mýt vlasy každý den? A proč je dnes i v Česku tolik trendy ukazovat světu šediny? Jak nám Petra prozradila, velkou zásluhu má na přijetí šedivých vlasů širokou veřejností také její klientka, filantropka Olga Menzelová (46).
Kadeřnice českých celebrit Petra Vavrušková má široké portfolio klientek a patří mezi ně mimo jiné i první dáma České republiky Eva Pavlová (59). Kadeřnice významných českých žen teď v talkshow LifeeTalk uvádí na pravou míru některé z mýtů, které kolem kvalitní vlasové péče panují a radí, jak ve správném účesu vypadat elegantně, trendy a mladistvě. "Každý jsme nějaký. Někomu sluší barvené vlasy, někomu šedivé. Zase je to o tom, jak se v tom daná žena cítí," vysvětluje profesionální kadeřnice. "Pokud vám vadí jeden šedivý vlas, potom vás nebudu přemlouvat k něčemu jinému. Máme svobodu ve všem, svobodu projevu, svobodu ve vlasech. Radila bych každé ženě, aby se hlavně cítila dobře," vzkazuje Vavrušková.
Přiznané šediny u nás zpopularizovala Olga Menzelová
Legendární televizní hlasatelka Saskia Burešová mi nedávno v rozhovoru řekla, že světlejší barva vlasů dělá ženu vizuálně mladší. Je to tak?
Samozřejmě, že pokud je žena starší 60 nebo 70 let a celý život byla zvyklá na tmavé vlasy, potom je možné, že s přibývajícím věkem v nich může působit nepřirozeně. Hlavně je tam permanentní boj s šedinami. V tomto případě je přirozené malinko zesvětlovat odstíny. Ale stačí do tmavých základů přidat něco světlejšího kolem obličeje, a to samo o sobě změkčí a zjemní obličej. Nicméně neznamená to, že všechny ženy musejí být blond jako přes kopírák. To určitě nemusejí.
Myslela jsem decentněji, třeba jen světlejší hnědou.
Tak to určitě ano.
Velkým trendem jsou aktuálně nebarvené vlasy, respektive přiznané šediny. Ve vašem portfoliu je také Olga Menzelová, která šediny hrdě nosí.
Ano, společně jsme s těmi šedinami udělaly v České republice takový boom. Ve světě to není nic nového ani převratného. Konkrétně na severu nebo v Paříži, kam jezdím, a vždycky jsem tam viděla čtyřicetileté ženy se šedivými vlasy – a neměly s tím problém. Pro mě to naopak bylo velice fajnové, noblesní a líbilo se mi, že to ženy umí nosit. Podle mého pořád malinko směrujeme k východu a tam je to stále za každou cenu nabarvené a upravené, nesmí tam být šedivý vlas. Proč ne? Každý jsme nějaký. Někomu sluší barvené vlasy, někomu šedivé. Zase je to o tom, jak se v tom daná žena cítí. Pokud vám vadí jeden šedivý vlas, potom vás nebudu přemlouvat k něčemu jinému. Máme svobodu ve všem, svobodu projevu, svobodu ve vlasech. Radila bych každé ženě, aby se hlavně cítila dobře.
Jak často zastřihávat konečky a mýt vlasy
Jak je to správně se zastřiháváním konečků? Někdo říká, že je to nezbytnost alespoň jednou do měsíce…
Každý střih vyžaduje své. Když budete nosit krátký sestřih, bude tam vadit každý centimetr. To potom doporučuji chodit ke kadeřníkovi po čtyřech nebo šesti týdnech. Když budete mít dlouhé vlasy v perfektní kondici, tak není potřeba je stříhat každý měsíc. Stačí nám třeba jednou za tři měsíce. Určitě to není žádné pravidlo. Každý je originál a každý musí vycházet z toho, co on sám má na hlavě. Pokud máte vlasy se sklonem k třepení, určitě přijďte každý měsíc, ale zase nemůžete počítat s tím, že vám ty vlasy budou dorůstat. Pokud se vám tedy třepí vlasy a stejně je chcete mít delší, zastřihávala bych konečky alespoň ob měsíc. Průměrná délka růstu vlasů je asi centimetr měsíčně, takže ob měsíc máte stále naději, že vám ty vlasy budou dorůstat a budou stále v dobré kondici.
Jak často bychom měly mýt vlasy? Někdo je myje denně, někdo dvakrát týdně a existuje také metoda při které se vlasy vůbec nemyjí.
Používala bych úplně obyčejný selský rozum. Říkal vám někdo, jak často se má člověk mýt? S vlasy je to úplně stejné. Každý má své potřeby a své povolání, které ho limitují. Pokud se vám vlasy tolik nemastí a budete je mýt jednou týdně, tak je to v pořádku. Když pracujete v kuchyni a každý večer vám budou vlasy zapáchat od friťáku, tak si vlasy budete mýt každý den. Vrcholoví sportovci jsou denně na kurtu… zase je to o individuálním přístupu a o pocitu. Běžný člověk, kterému se vlasy nemastí a není limitovaný zaměstnáním, tak je optimální, aby si myl vlasy jednou nebo dvakrát týdně.
Jak přistupovat k pokožce hlavy, pokud trpíme nějakou kožní chorobou a chceme mít vlasy co nejvíce zdravé?
Nejsem lékař, takže na tento led bych se nepouštěla. Jsem kadeřník. Pro mě je základem zdravá pokožka. Pokud tam nejsou nějaké závažné problémy, tak si s našimi produkty a s naší diagnostikou vystačíme. Ve chvíli, kdy začne nějaký problém, jako je alopecie v nějakém stupni, odvolala bych se na lékařskou péči.
Určitě jsou nějaké produkty, se kterými pracujete. Jak moc doba postoupila?
Jsou produkty, do kterých fabriky investují velké množství peněz a na jejich kvalitě je to samozřejmě znát. S alopecií prvního stupně, v mírné formě, si poradíme.
Na fotografie Olgy Menzelové, která se nestydí za své přirozené šediny, a také na účesy z dílny kadeřnice Petry Vavruškové se můžete podívat v naší fotogalerii.