Narození Panny Marie patří mezi nejstarší mariánské svátky. Pro lidi žijící na vesnicích to znamenalo, že podzim již doslova klepe na dveře. To dokládá i několik pověstí a samozřejmě také pranostik. Pojďme se tak spolu podívat na ty nejzajímavější z nich.
Narození Panny Marie je liturgický svátek katolické i pravoslavné církve, jenž připadá na osmý zářijový den a oslavuje narození matky Ježíše Krista.
Historie svátku
Osmý zářijový den se začal v Jeruzalémě spojovat s mariánskou úctou (též mariánský kult) v pátém století. Právě v tento den byla v tomto městě posvěcena bazilika, vystavěna na místě, kde se měla Ježíšova matka narodit. Zajímavé ale je, že v Novém zákoně není o jejím narození nebo rodičích jediná zmínka. Stručný příběh lze pouze nalézt v takzvaném Jakubovu protoevangeliu ze druhého století, které katolíci považují za apokryf, čili spis nepřijatý do biblického kánonu. Její matka Anna ji měla, s andělskou pomocí, porodit ve velmi vysokém věku.
Od sedmého století se její narození slaví jako svátek Narození Panny Marie. Církev pak dle toho stanovila osmý prosinec jako datum jejího početí, což se oslavuje svátkem zvaným Neposkrvněné početí Panny Marie.
Život nebo smrt
Jak již bylo uvedeno výše, se svátkem Narození Panny Marie přichází podzim. A právě v tento den se mají hadi začít schovávat do svých děr, aby přežili zimu. Navíc později by je země již nepřijala. Ti, kteří to nestihnou, se pak mají sdružovat na křižovatkách a čekat, až je lidé holemi ubijí. Raději volí smrt než zimu. Také se povídá, že hluboko v podzemí spí velký zlatý had, který je jejich králem. Právě on pak na jaře dovolí plazům vylézt na zemský povrch, neboť ví, že již nastal čas probudit se ze spánku.
A pak je zde ještě jedna pověst o babím létu. Jeho symbolem jsou pavouci poletující na svých předivech. Tímto způsobem loví hmyz a efektivně se přemisťují z jednoho místa na druhé. Lidé ale kdysi věřili, že létají na vláknech z Mariina pláště, který se roztrhal, když stoupala na nebesa.
Pranostiky
- Panny Marie narození – vlaštoviček shromáždění.
- Jaké počasí o Panny Marie narození, takové bude po čtyři neděle.
- Na narození Panny Marie se musí slunce pousmát, i kdyby mělo v noci stát.
- Na matku boží první nášup trnek.
- Svatá máti nechá déle spáti.
- Matička boží vlákenky víří.
- Narození Panny Marie – co má studenou krev, se do země zaryje.
- Neprší-li o Marie narození, bude suchý podzim.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Narození Panny Marie
Pranostik.cz: Narození Panny Marie
Českézvyky.cz: Svaté nebe - Narození Panny Marie, legenda o hadech a babí léto