Herec Clark Gable patřil mezi přední představitele zlatého věku Hollywoodu. Nejvíce se proslavil rolí Rhetta Butlera ve filmu Jih proti Severu. Talent měl, o tom není pochyb. Jaký byl ale jako člověk? Někteří říkali, že sukničkář se zlatým srdcem. Jiní zase tvrdili, že v srdci neměl nic než temnotu...
Vstup do života nebyl pro Clarka nikterak snadný. Kvůli nečitelnému rukopisu lékaře bylo v jeho rodném listu uvedeno mužské i ženské pohlaví. V deseti měsících pak přišel o matku. Tím odstartovaly rodinné hádky. Otec byl protestant, zatímco zbytek příbuzných z matčiny strany se hlásil ke katolíkům. Otec tak chtěl Clarka mermomocí vychovat ve své víře, jenže nakonec ustoupil a vzal si syna do péče, až když se podruhé oženil.
První žena Clarka Gablea byla o 17 let starší
Pokud byl v Clarkově životě někdo, kdo z něj udělal kultivovanou osobu, byla by to jeho nevlastní matka Jennie Dunlap. Vždy dohlížela na to, aby se vzdělával, dobře oblékal a dbal na sebe. Naučila ho také milovat Shakespeara. Ale ani otec nezůstával stranou. Chodil s ním na lov a zapojoval ho do fyzicky náročných prací, aby se pochlapil. Clark ale po "macho" způsobu života netoužil.
V sedmnácti si uvědomil, že ho láká herectví. V cestě mu ale stálo několik překážek. Neblahá finanční situace a smrt nevlastní matky. Nakonec se připojil k otci, jenž pracoval na ropném poli v Oklahomě. Ve skrytu duše ale věděl, že mu to nebude stačit. Raději se vydal na severozápad, kde se živil drobnými pracemi. A právě v jednom takovém zaměstnání se seznámil s mužem, který ho představil herečce Franz Dorfler. Pak už šlo ráz na ráz. Zasnoubili se a přidali ke kočovné divadelní skupině.
Po stěhování do Portlandu ho Franz zavedla k lektorce herectví Josephine Dillon, aby zapracoval na svém talentu. To byla velká chyba. Dillon nezajímala jen Gableova kariéra, ale především on sám. A když mu zaplatila úpravu zubů a vlasový styling, propadl jí už nadobro. Jakmile Josephine nabyla dojmu, že je připraven pro Hollywood, odstěhovala se do Los Angeles, kde coby odrazový můstek založila divadelní společnost. Po pěti měsících se k ní Gable připojil. A také se konala svatba. V oddacím listu Dillon uvedla, že je starší nikoli o 17, ale jen o deset let.
Zakázaný románek Clarka Gablea s Joan Crawford
V továrně na sny se Clark Gable velmi rychle rozkoukal. Byl ochoten spát s ženami i muži, ale musel z toho mít prospěch. Ne nutně další roli, stačilo třeba nové auto. S Dillon se rozvedl v roce 1929 a téměř ihned se dal dohromady s bohatou dědičkou Marií Langham, která byla rovněž o 17 let starší. Pak se mu ale přece jen přestalo na chvíli dařit. Měl podepsanou smlouvu se společností Warner Bros., která mu dohodila film s Gretou Garbo. S tou si ale vůbec nesedli do noty. Garbo o něm prohlašovala, že je špatný herec, on o ní, že je nafrněná. Do oka nepadl ani šéfovi studia Darrylu F. Zanuckovi, který o Gableovi řekl, že kvůli příliš velkým uším vypadá jako lidoop. Přestaly mu tak chodit nabídky na další role.
Studio MGM mělo ale jiný názor, a tak přešel tam. Hned první film u nového zaměstnavatele natočil s Joan Crawford a jejich románek na sebe nenechal dlouho čekat. Jenže happy end se nekonal. Ani jeden se aférku netajil, byť oba byli v manželství s jinými partnery. Šéf MGM Louis B. Mayer jim tak pohrozil vyhazovem. Gable věděl, že je důležitější mít stálý příjem, a tak jejich vztah ukončil a přesídlil k herečce Marion Davies, již následovala další diva Jean Harlow. S ní to skončilo hodně nepěkně. Během natáčení filmu Red Dust se jí zastřelil manžel. Hořkou pachuť smyl herec filmem Stalo se jedné noci, který ho vynesl na první místo mezi hollywoodské hvězdy.
Osudovou lásku Lombard vzala Gableovi letecká havárie
V roce 1937 si Clark Gable znovu zahrál s Jean Harlow, a to ve filmu Saratoga. Během natáčení se jí ale rapidně začalo zhoršovat zdraví, často ji tak musel podpírat. Skončila v nemocnici. Když ji tam šel Clark navštívit, čekal ho šok. Jeho přítelkyně byla nafouklá a dech jí páchl po moči. Začaly jí selhávat ledviny a brzy poté zemřela. Bylo jí pouhých 26 let. Gable film dokončil, musel se ovšem hodně přemáhat. Fanoušci se naopak do kin hrnuli.
Jakmile získal Oscara, domluvil se s Marií na odloučení a začal se scházet s kolegyní Carole Lombard. Manželka souhlasila, neboť věřila, že se k ní stejně vrátí. Nevrátil. Navíc Clarka s Carole přijal tisk jako oficiální pár a jeho ženu označoval za padoucha, jenž jim brání v lásce. Po štědrém vyrovnání nakonec Maria ustoupila a kývla na rozvod. O třináct dní později se Gable oženil s Lombard. Bylo to nejšťastnější období v jeho dosavadním životě. Osud mu ho ale na dlouho nedopřál. V roce 1942 zemřela herečka při letecké havárii. Gable nejdříve truchlil a pak narukoval do armády jako pilot. Když se to dozvěděl Hitler, nabídl za jeho zajetí finanční odměnu. Byl totiž jeho velkým fanouškem.
Po návratu domů obnovil Clark hereckou kariéru i milostný život. Začal se stýkat s kolegyní Virginií Grey. Vypadalo to na další svatbu. Jenomže se stalo něco překvapivého. Herec místo toho oznámil zásnuby s britskou modelkou Sylvií Ashley. Po prvním výročí ale požádal o rozvod. Byla opakem Lombard. Milovala utrácení, večírky a nesnášela Clarkovy koníčky. Jiná možnost, než se rozejít, nepřipadala v úvahu. Další na řadě byla herečka Grace Kelly. Tu ale také zanechal v slzách.
Vytouženého potomka se dočkal až po smrti
V roce 1954 navázal Gable vztah s modelkou Kay Spreckels. Sice miloval její děti, ale toužil také po vlastních. Kay nicméně dvakrát potratila, a tak vzal další práci, aby přišel na jiné myšlenky. Dva dny po skončení natáčení filmu Mustangové ho stihl infarkt. V nemocnici se zdálo, že se jeho stav zlepšuje, pak ale přišel další infarkt a nedalo se nic dělat. Co však mohlo herce na smrtelné posteli hřát, byl fakt, že je Spreckels potřetí těhotná. Čtyři měsíce po jeho smrti porodila syna Johna Clarka.
Dle svého přání byl Gable uložen k věčnému odpočinku po boku Carole Lombard. Pohřbu se zúčastnilo přes 200 lidí. Poté vyšlo najevo, že měl ještě dceru s herečkou Lorettou Young. Titul krále Hollywoodu už pak žádný herec nedostal. Mnozí se tak domnívají, že s Clarkem Gablem zemřel i zlatý věk továrny na sny.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Clark Gable
Factinate.com: Dashing Facts About Clark Gable, The King Of Hollywood