Zeptali jsme se tří odborníků, co soudí o tolik populární metodě stravování přerušovaném půstu, díky kterému úspěšně hubnou české i zahraniční celebrity. Podle Margit Slimákové a Lady Noskové velmi snadno hrozí, že vás nesprávně provedený přerušovaný půst zavede jen k plné lednici. Špičkový neurolog Jiří Dvořák zase vyzdvihuje pozitiva méně častého jezení v průběhu dne a přerušovaný půst podle něj lze provádět naprosto intuitivně.
Přerušovaný půst je populární metoda stravování, která nám v rámci jednoho dne umožňuje jíst, co chceme, ovšem pouze omezený počet hodin – buď 4, 6, 8 či 10 hodin, v závislosti na tom, zda následně chceme držet půst 14, 16, 18 nebo 20 hodin. Jak už jsme vás dříve informovali, přerušovaným půstem se v minulosti podařilo bývalé rebelce Kelly Osbourne (39) úspěšně shodit 38 kilogramů, a dlouhodobě na něj sází také herečka Jennifer Aniston (54).
Jennifer britskému Radio Times sdělila, že ona osobně se denně postí 16 hodin včetně spánku a jídlo si následně dává v osmihodinovém okně. Ráno si dopřeje pouze celerovou šťávu a kávu.
Margit Slimáková: Hrozí, že hladoví vyjíte ledničku
Odbornice na výživu Margit Slimáková vysvětluje, že metoda přerušovaného půstu se používá k terapii obezity, cukrovky nebo metabolického syndromu. "Vychází z toho, že když člověk 12 hodin spí, tak se vlastně 12 hodin postí. A když snídani posuneme o dvě hodiny na později, tak máme 14 hodin postění a 10 hodin jezení. Po tu dobu, kdy nejíme, se snižuje inzulin v krvi. Je to vlastně řešení inzulinové rezistence," vysvětluje princip přerušovaného půstu v talk show Na kafeečko odbornice na zdravé stravování.
"Zvyšujeme citlivost k inzulinu a po tuhle dobu lépe spalujeme tuk. Ale fígl je v tom, že si spousta lidí řekne: 16 hodin se postím, 8 hodin budu jíst. Tak to budu dělat a zhubnu. Potom se může stát, že se vzbudí hladoví a nejraději by vyjedli ledničku," naráží Margit Slimáková na úskalí této metody. "Dělejte to podle sebe, ne podle někoho jiného. Než člověk začne omezovat jídlo, musí se najíst tak, aby ráno neměl hlad a tu snídani opravdu mohl posunout," radí čtenářům Lifee.cz.
Přesto Margit Slimáková přerušovaný půst nezatracuje, pokud člověk vychází ze svých vlastních potřeb a denního režimu. Zvýšit také musí výživovou hodnotu svých jídel. "Když máš hlad, tak ti není dobře a jsi ve stresu. Můžeš hubnout, protože se snižuje inzulin. Navyšovat se ale bude stresový hormon kortizol. Takže přibereš ze stresu a ne z jídla," varuje odbornice.
Doporučené video: Margit Slimáková v talkshow Na kafeečko
Neurolog Jiří Dvořák aplikuje přerušovaný půst
Špičkový neurolog Jiří Dvořák zase přistupuje k půstu – v tomto případě přerušovanému – jako běžné součásti svého života. "Nedělal bych z toho žádné náboženství. Denní život je velice důležitý a v tom denním životě je poslední jídlo večeře, která by měla proběhnout spíš dříve než-li později, třeba v 18 hodin. Pokud to tak je, máte automaticky půst až do rána. Pokud si jej chcete prodloužit, najíte se až v poledne, což je ve své podstatě velice dobré," říká prozaicky v našem rozhovoru. "U mladých lidí to není tak jednoduché, protože ti potřebují mnohem víc energie. Ale čím starší jsme, tím je odstup mezi jídly delší."
Samotný doktor Dvořák konzumuje za den pouze dvě jídla, přičemž zpravidla je to oběd a lehká večeře. "Mezitím je těch 12–16 hodin, kdy nejím nic, a nemám s tím problémy. Je to celé jen o zvyku. Lidé, kteří bojují s nadváhou, by se měli především více hýbat, zkrátka zvýšit svůj výdej energie," radí neurolog Dvořák čtenářům Lifee.cz. "Nejlepší je rychlá chůze, to je pro člověka ideální způsob pohybu. Ujít bychom měli 10–12 000 kroků za den. Když ani tohle nezabírá, navrhuji lidem jeden den v týdnu vůbec nejíst, protože během 24 hodin ztratíte 2 000 kalorií."
Lada Nosková: Někdo se přejí i v omezeném čase
Odbornice na zdravé stravování, jejíž služby s oblibou vyhledávají české celebrity, Lada Nosková, podporuje slova Margit Slimákové s tím, že přerušovaný půst není pro každého. "Přerušovaný půst vnímám jako další ze záchranných berliček pro lidi, kteří nejsou schopni udržet nějaký kalorický příjem za den. Je pro ně snadnější jedno jídlo škrtnout a mít časově omezené krmicí okno. Logicky tam naskládám méně jídel, tím pádem méně kalorií, a na hubnutí se to může projevit," míní odbornice, se kterou v minulosti úspěšně hubla například herečka Veronika Freimanová.
Lada Nosková ovšem zároveň varuje před lákadlem "neomezeného jezení", jak lidé přerušovaný půst často obhajují. "Jsou lidé, kteří se dokáží přejíst v tom osmihodinovém okně. Takhle to nefunguje a na konci dne jde pořád o ta čísla. Vím, že se to těžko poslouchá a nikoho nebaví počítat kalorie, ale od toho jsme tady my. Přepočítáme to za vás a vy si hlídáte jen porce a gramy. Laik by se kaloriemi neměl zabývat," dodává Nosková závěrem.