Přichází svět bez kouře: Staňte se jeho součástí i vy

Přichází svět bez kouře: Staňte se jeho součástí i vy
Zdroj: Freepik.com

Všimli jste si, že kouření cigaret už není zdaleka tak populární jako dřív? Doby, kdy člověk s cigaretou v ústech měl respekt ostatních, protože v televizi běžely reklamy na pohledné kovboje, kdy se kouřilo v restauracích, ve veřejné dopravě nebo v kinosálech, jsou již dávno pryč. Naštěstí. Vzduch kolem nás je díky tomu čistější, zmizelo pasivní kuřáctví a lépe se nám dýchá. Přichází svět bez kouře. Nebylo tomu tak ale vždy.  

Redakce Lifee.cz
Redakce Lifee.cz 25. 10. 2024 13:00

Kam sahá historie kouření?

Víte, kdy se na světě objevily první cigarety a jaké národy kouřily tabák mezi prvními? Pokud bychom se chtěli dostat na samotný počátek, museli bychom se vrátit až do doby před naším letopočtem. Dle dostupných zdrojů pěstovali a kouřili tabák již Mayové, více než 1 000 let před naším letopočtem. Požívání tabáku bylo často spojeno s rituály a později se rozšířilo do dalších domorodých kmenů.

Ještě v 15. století vládlo přesvědčení, že kouření tabáku má léčivé účinky, předepisovalo se například při bolení zubů nebo dokonce při léčbě rakoviny. Na jeho vysoce škodlivé účinky se bohužel přišlo až mnohem později.

Co stálo za rozvojem kouření? První stroje na cigarety a balíčky pro vojáky

Kouření tabáku se v Evropě rozšířilo po návratu Kryštofa Kolumba z jeho slavné mořeplavby, při které došlo k objevení Ameriky. Poté se dle dostupných zdrojů začal tabák pěstovat ve Španělsku a Portugalsku a odtud se rychle se šířil do okolního světa. Cigarety se zpočátku vyráběly ručním balením, situaci změnil až první stroj na cigarety, který přišel na svět roku 1881. Jeho vynálezcem byl James Bonsack a jeho stroj byl schopen vyrobit až 120 000 kusů denně. I to bohužel přispělo k rychlému rozvoji kouření. Největší rozmach pak zažily cigarety v Evropě během 1. a 2. světové války, kdy se staly nedílnou součástí balíčků pro vojáky, kteří se tak snadno stali závislými kuřáky.

Cigaretový kouř jako nenápadný a zákeřný zabiják

Škodlivost cigaretového kouře se podařilo prokázat již před více než 60 lety. S šokujícím odhalením přišel americký lékař Luther L. Terry, který na základě svých studií, kterým se věnoval více než 40 let, prokázal, že kouření tabáku má přímý vliv na rozvoj rakoviny plic a dalších chorob. Do té doby se mezi odborníky jednalo spíše o domněnky a dohady.

V čem je tedy problém? Cigaretový kouř, který vzniká během hoření tabáku, obsahuje až 6000 chemických látek, z nichž 100 je škodlivých nebo potenciálně škodlivých. Zejména dehet, černá lepkavá směs těchto látek je pro člověka karcinogenní a toxický, a tudíž má negativní dopad na jeho zdraví.

Spalování vs. nahřívání: Proč raději volit bezdýmné alternativy?

S kouřením je nejlepší nikdy nezačínat, uděláte tak nejlépe pro sebe i své okolí. Pokud se však již stalo, zkuste sesbírat síly a motivaci a co nejdříve s ním skončit. Někteří kuřáci se ale nechtějí nebo nedokážou nikotinu vzdát. Pro ně je pak lepší, když sáhnout po méně rizikových alternativách, které jsou dnes již k dispozici – například zařízení na zahřívaný tabák nebo elektronické cigarety. Proč jsou méně rizikové a jak se liší od běžných cigaret?

Zatímco při kouření klasických cigaret vzniká kvůli hoření velké množství toxického kouře, u bezdýmných alternativ je to jinak. U nich nedochází k hoření, tedy tvorbě kouře ani dehtu, ale tabák nebo tekutá náplň se pouze nahřívají (a to při výrazně nižší teplotě) a produkují aerosol. Ten obsahuje mnohem méně škodlivých látek než kouř. Stále však nejsou bez rizika, protože obsahují nikotin, který je návykový, není ale hlavní příčinou nemocí spojených s kouřením.

Laboratoř Svět bez kouře

Kvůli tomu, že je celá problematika kouření poměrně složitá a sami kuřáci se v ní často neorientují, vznikla iniciativa Svět bez kouře, která se snaží šířit osvětu o škodlivosti cigaretového kouře a možnostech bezdýmných alternativ jednoduchou a srozumitelnou formou. Její součástí je laboratoř, které vše vysvětluje a prezentuje vědecky ověřená fakta.

Pokud byste se tedy rádi dozvěděli o kouření a alternativách více, máte jedinečnou možnost na svetbezkoure.cz.

Bára Basiková o komplikovaném vztahu s matkou: Odpustila jsem jí až u rakve

Bára Basiková o komplikovaném vztahu s matkou: Odpustila jsem jí až u rakve

Související články

Další články