Připravte děti na návrat do školy. Teď je ten správný čas!

Připravte děti na návrat do školy. Teď je ten správný čas!
Zdroj: Albi

Konec prázdnin klepe na dveře, brzy nastanou školní povinnosti. Začněte na ně děti opět zvykat, ať v září nedostanou pomyslnou facku.

Komerční sdělení
Komerční sdělení 21. 08. 2024 10:00

O prázdninách se nikomu nechce moc přemýšlet nad tím, jaký kolotoč začne s návratem do lavic. Jenže čas plyne neúprosně a právě srpen (zejména jeho druhá polovina) by měl být vyhrazen přípravě na blížící se změnu režimu. Které kroky jsou pro pohodový vstup do nového školního roku zásadní?

Připravte děti na návrat do školy. Teď je ten správný čas!

Večerka a budíček

Pravdou je, že o prázdninách děti zvlčí – chodí často spát až s úplnou tmou a vstávají kvůli tomu pozdě. Pokud zrovna nemají zajištěný program, nic je nenutí vykopat se z postelí. Zaveďte po vzoru klasických táborů večerku a budíček, ideálně 14 dní před začátkem školy. Časy ukládání a vstávání přitom zkracujte postupně a v souladu, např. každé 3 dny zavelte jít o čtvrt hodiny dříve spát a druhý den o ten samý interval dříve vstávat. Děti se pak snadněji adaptují na brzké buzení, které je se školou čeká. Můžete jim naplánovat i dopolední aktivity, třeba společná tvoření, a prostřednictvím pravidelných snídaní nebo večeří do rodiny vrátit rutinu a harmonogram. Přirozeně také obnovte každodenní povinnosti, které s sebou škola přináší, např. přípravu oblečení na druhý den – byť zatím prázdninový. Na lednici či nástěnku vyvěste rodinný plánovací kalendář, do kterého zapisujte všechna známá fakta. Víte-li např. už teď, že dítě bude každý pátek chodit do kroužku hasičů, rovnou tuto aktivitu zaznamenejte. Včasné plánování pomůže všem rychleji se v září zorientovat.

Připravte děti na návrat do školy. Teď je ten správný čas!

Zábavné opakování

O tom, zda se o prázdninách učit v pravém slova smyslu, vedou kantoři, psychologové i rodiče válku. Jedni zastávají názor, že prázdniny mají být absolutním odpočinkem od školy, druzí se přiklání k pravidelnému opakování, aby se toho moc nezapomnělo. Učení nemá být mučení, na tom se shodneme všichni. Přizvěte proto do party vzdělávací hry. Děti si při nich nenásilně zopakují látku nebo načerpají úplně nové vědomosti. Bez pocitu, že by se biflovaly. Kouzelné čtení od Albi prostřednictvím edice Chytrý školák dětem zábavnou a interaktivní formou servíruje informace z oblasti prvouky, dějepisu, zeměpisu nebo přírodovědy. Mluvicí učebnice potomky nadchnou a jistě je využijete i v průběhu školního roku. U budoucích prvňáčků nezapomeňte trénovat grafomotoriku. Vezměte si na pomoc Kvído Roztančené fixy od Albi, veselé sešity plné aktivit a úkolů pro rozvoj jemné motoriky i zrakového vnímání. Fixy jsou mazatelné, takže s nimi děti budou moct procvičovat znovu a znovu. Natáhnete-li na ně gumové delfínky, které jsou součástí balení, oprášíte zároveň správný úchop. Pracujte i na uvolnění celé ruky. Nechte dítě malovat na velké plochy papíru, kde se může dostatečně rozmáchnout. Pravopis si školáci osvěží prázdninovým deníkem, do kterého lze psát a kreslit zážitky. Co nejvíce času věnujte čtení. Jděte s dítětem do knihovny, ať si samo vybere titul. Je jedno, že se nechá unést zrovna bláznivým komiksem. Důležité je budování vztahu ke čtení jako takovému.

Připravte děti na návrat do školy. Teď je ten správný čas!

Psychologická a emoční připravenost

Většině dětí se po prázdninách do školy nechce, vzpomeňte si na sebe. Když ale usoudíte, že lenost vystřídala regulérní obava a úzkost, začněte nenápadně pracovat s dětskou duší. Rozhodně děti školou nestrašte. Nemá smysl jim vyhrožovat, že od září znovu poznají, co to znamená mít vojnu, kolik budou mít práce s úkoly nebo že paní učitelka je srovná do latě. Naopak při vhodné příležitosti vyprávějte vaše školní zážitky, samozřejmě jen ty hezké. Vzpomínejte, co se vám na škole nejvíce líbilo. Každá maličkost se počítá. I kdyby to měl být jen fakt, že v jídelně dobře vařili nebo jste v lavici seděli s nejlepším kamarádem. Pozitivní mysl navodí i veselá školní výbava. Vezměte s sebou děti na nákupy a nechte je, ať se podílí na výběru. Budou mít pocit důležitosti, zároveň si uvědomí blížící se povinnosti. Základní pilíř představuje školní batoh/aktovka – tu by si měl každý zvolit sám. Neznamená to ale, že koupíte sice líbivou tašku, nicméně nepraktickou, zdraví škodlivou a drahou. Výběr musíte usměrňovat, abyste došli k oboustranné spokojenosti. Nezapomeňte na ostatní pomůcky jako penál, pastelky, láhev a box na svačinu nebo desky na sešity.

Připravte děti na návrat do školy. Teď je ten správný čas!

Pamatujte, že nervozita rodičů se přenáší na děti. Nalaďte se pozitivně i vy a přijměte nový školní rok jako další výzvu. Ať se daří!

Moderátorka Markéta Fialová trpí poruchou krvetvorby: V osmnácti jsem zjistila, že tady za týden nemusím být

Moderátorka Markéta Fialová trpí poruchou krvetvorby: V osmnácti jsem zjistila, že tady za týden nemusím být

Související články

Další články