Přivítejte jaro v novém bydlení: jak rekonstruovat a zároveň se nevyčerpat z peněz?

Přivítejte jaro v novém bydlení: jak rekonstruovat a zároveň se nevyčerpat z peněz?
Zdroj: Shutterstock.com

Pro rekonstrukci bydlení se lidé rozhodují buď z praktických důvodů, protože je nezbytná, nebo proto, že potřebují v životě změnu. Něco šťavnatého, co jim udělá radost. Ať už rekonstruujete z jakéhokoliv důvodu, vždy si sestavte finanční plán. Kde vzít na zvelebování domova peníze a jak v pohodě splácet, pokud se rozhodnete si na svůj projekt půjčit?

Komerční sdělení
Komerční sdělení 27. 02. 2025 08:30

Jak velká bude vaše rekonstrukce?

Prvním krokem před začátkem rekonstrukce je plánování financí. Předem si dobře promyslete, do jak velké rekonstrukce se pustíte. Podle toho můžete začít sestavovat nebo pro začátek alespoň odhadovat rozpočet.

  • Estetické úpravy – obvykle se jedná o výmalbu, výměnu podlahové krytiny, výměnu lustrů, zásuvek, vypínačů, renovaci dveří, nákup nového nábytku nebo změnu designu bydlení.
  • Stavební úpravy – větší rekonstrukce, která většinou zahrnuje bourání a stavění příček kvůli změnám prostorových dispozic, výměnu rozvodů elektřiny, vody a plynu, nové omítky, novou střechu nebo změnu umístění oken.
  • Rekonstrukce v duchu ekologie – jedná se zejména o zateplení fasády a střechy, výměnu starých dveří a oken za energeticky úsporná, pořízení nového kotle nebo montáž tepelného čerpadla, instalaci solárních panelů atd.

Zároveň se zamyslete i nad tím, zda rekonstrukci zvládnete kompletně svépomocí, najmete si firmu nebo část uděláte sami a zbytek svěříte odborníkům. Pokud se pustíte do úprav na vlastní pěst, je potřeba si do rozpočtu zahrnout ceny materiálů a nářadí. V případě firmy můžete tento bod vypustit.

Pro jistotu přidejte k rozpočtu 20 %

Není nic nepříjemnějšího, než když vám během přestavby dojdou peníze. Abyste se tomuto problému vyhnuli, již při plánování rozpočtu připočítejte ke konečné částce alespoň 20 %. Díky tomu nebudete muset řešit, kde vzít chybějící finance. V případě, že budete rekonstruovat svépomocí, nezapomeňte si ještě před jejím začátkem naplánovat postup prací a jejich návaznost.

Z čeho to všechno zaplatíte?

Rekonstrukci můžete financovat několika způsoby. Nejčastěji lidé sahají do svých úspor, případně si zbytek vypůjčí od rodiny. Půjčování v rodině však může být ošemetné a může vás přivést do nepříjemných situací. Zároveň není ani nejmoudřejší zcela vyčerpat svůj finanční polštář.

Dalším způsobem, jak zaplatit za rekonstrukci bydlení, je nebankovní půjčka, kterou rychle sjednáte online. Abyste se splácením online půjčky neměli starosti, udělejte několik důležitých opatření:

  • Zjistěte, jaké máte možnosti. Udělejte si průzkum trhu a vyberte si takovou půjčku, která pro vás bude finančně nejvýhodnější a zároveň bude odpovídat vašim potřebám.
  • Hledejte hodnotu RPSN. Kolik za půjčku reálně zaplatíte, vám nenapoví jen úroková sazba. Hodnota RPSN zahrnuje veškeré poplatky, které se s půjčkou pojí. Díky ní budete přesně vědět, na kolik vás online půjčka vyjde.
  • Chtějte flexibilní splácení. Při tomto způsobu splácení můžete měsíčně platit buď nejnižší sjednanou částku, nebo poslat více. Záleží, jak na tom budete finančně. Větší částka znamená, že úvěr splatíte rychleji.
  • Vyberte si důvěryhodného poskytovatele. Poznáte jej třeba podle licence ČNB, umístění na vysokých pozicích v Indexu odpovědného úvěrování, který sestavuje nezisková společnost Člověk v tísni, podle dlouhého působení na trhu nebo známého jména.

Létající Čestmír po 42 letech: Lukáš Bech nám prozradil, co ho dnes živí

Létající Čestmír po 42 letech: Lukáš Bech nám prozradil, co ho dnes živí

Související články

Další články