Se zálibou pozorujete svou známou ve společnosti, jak baví okolí, a to ji na oplátku hltá. Obdivujete ji a rádi byste navazovali kontakty se stejnou obratností. Jenže máte diagnózu: jste introvert. Ač se vám to možná zdá neskutečné, pozornost si můžete získat i vy. Stačí si osvojit tyto čtyři triky.
1. Buďte tam, kde je jídlo
Vernisáže či tiskové konference jsou nechvalně proslulé tím, že jejich účastníci často vynechají slavnostní zahajovací část a přejdou rovnou ke stolům s občerstvením. Smutná realita, ale jídlo zkrátka přitahuje pozornost magickou silou.
Proto si navazování kontaktů usnadníte, pokud si stoupnete přímo ke zdroji. U cateringu neustále proudí zvaní i nezvaní hosté. A vy zlehka vplujete z jedné konverzace do druhé.
To se ale nestane, pokud se na nejviditelnějším místě na akci budete hrbit nebo nepřirozeně vystrkovat hrudník. Řeč těla je při seznamování mimořádně důležitá. Stůjte rovně, jemně kývněte směrem k tomu, kdo se zrovna chopí slova, a udržujte uvolněný lehký úsměv na tváři. Tyto projevy signalizují zvědavost, sebejistotu a přístupnost. Pohledy účastníků rozmluvy se tak zaháčkují na vás.
Nepodceňujte ani oblečení. Nebuďte naivní a nespoléhejte na to, že ti nejzajímavější lidé nehodnotí podle vzhledu. Možná to tak skutečně je. Vnější úprava ale rozhoduje, zda se s vámi člověk vůbec dá do řeči, nebo ne.
Volte výrazné barvy, třeba červenou. Vysílají energii, asertivitu a akci. A to chcete.
2. První a poslední
Jaké bylo vaše první a poslední jídlo včerejška? S kým jste mluvili nejprve a s kým nejpozději? Vzpomenete si pravděpodobně snadno. S vybavením pokrmů a konverzačních partnerů uprostřed dne už ale paměť bude drhnout.
Tento jev se nazývá „serial position effect“. Jednoduše to znamená, že lidé si nejvíce pamatují první a poslední věc a ty mezi nimi si vybaví jen mlhavě.
Jak toto pravidlo využít při navazování kontaktů? Zkuste zaujmout dotyčného hned v úvodu a v závěru konverzace. Jak na to, zjistíte v dalších bodech.
3. Pokládejte otázky, které protějšek nečeká
„Jak se máš?“ „Co děláš?“ Tyto otázky jsou vám zřejmě povědomé. A kromě toho jsou tabu. Jimi ještě nikdy nikdo pozornost nepřitáhl. Zkuste je vyměnit za dotaz týkající se místa, kde dotyčný vyrůstal, kam chodil do školy či jaké má koníčky. Tyto otázky nejenže nebude čekat, ale možná jimi odhalíte společné pouto.
Doporučujeme udělat před setkáním i malý průzkum. Pomocí velkorysých strýčků Googlu a Facebooku získáte základní přehled o člověku, se kterým se máte sejít. Můžete tím odhalit vzájemná pojítka a v konverzaci pak rovnou přejít ke společným zálibám. Lidé se navíc budou cítit polichoceni, že jste se o ně zajímali už předtím.
4. Plivejte oheň
Pomyslně, samozřejmě. Řiďte vědomě tok vašeho monologu. Nebo to alespoň zkuste. Zaměřte se na slovní vycpávky „jako“, „prostě“, „v podstatě“, „jakoby“ a snažte se je minimalizovat. Jejich časté používání navozuje dojem, že nevíte, o čem mluvíte.
Mezilidská interakce funguje hladce i tehdy, když oba řečníci nasadí obdobný tón. Přizpůsobte druhému rovněž gestikulaci a energii v hlase. Zkuste lépe pracovat s výškou hlasu a pohyby hlavy. Protože nevědomě upřednostňujeme lidi, kteří se nám nějak podobají, je to skvělý způsob pro vzájemné porozumění.