Ne každý zaměstnanec si může dovolit svého asistenta. Mnozí z nás by ho ale při každodenním pracovním shonu uvítali. Třeba aby po opuštění kanceláře měli chuť věnovat se ještě svým koníčkům. Jak se z pracovního vypětí nezbláznit? A zároveň tak předejít mentálním onemocněním? Terapeut a lektor meditace Simon Cole přináší 6 tipů.
Dnešní doba přeje workoholikům. Nejen zaměstnanci korporátů pracují bez ustání a čím dál víc připomínají křečka v kolečku. Cílová čára ne a ne na dohled. Takoví lidé by ale jistě zmírnili pracovní tempo, kdyby zjistili, že tím zevnitř chátrají.
Nepřiměřené pracovní vypětí vede k neschopnosti soustředit se, zvládat konflikty i čelit úzkostem a strachu. „Můžeme strávit spoustu času ve spěchu od jednoho úkolu k druhému. Můžeme si myslet, že tak pracujeme efektivněji, ale pokud jde o mozek, pracujeme více proti srsti. Není divu, že skončíme vyčerpaní,“ řekl deníku The Guardian Mark Williams, profesor klinické psychologie na Oxfordské univerzitě. K obnově zdravého úsudku a pohledu na život přitom stačí jediné – přestřihnout provaz myšlenek a vnímat sám sebe.
Uvědomění lze zjednodušeně popsat jako rozpoložení, kdy se jedinec oprostí od fyzična a přijme vlastní vědomí jako své jediné, skutečné já. Nácvik této disciplíny si osvojily i společnosti jako Google, National Health Service nebo Transport for London. V červenci tohoto roku navíc internetem prolétla zpráva, že se uvědomění bude vyučovat v britských školách. Že je to přehnané? Pak je načase si připomenout, že velká část mentálních onemocnění může u člověka zakořenit už před patnáctým rokem věku...
Ten, kdo se brzy naučí „krotit“ své myšlenky, bude mít sebe samého více pod kontrolou. Dokáže tak efektivněji komunikovat a rozhodovat se s chladnou hlavou.
Jak ale zjistit, zda k takovýmto schopnostem mám, či nemám nakročeno? Pomoct by měla následující anketa:
Nejste schopný/á si vzpomenout, o čem jste se bavil/a s ostatními?
Jíte u stolu, aniž byste si jídlo vychutnával/a?
Věnujete se svému iPhonu víc než své/mu nejbližší/mu a nejdražší/mu?
Vracíte se neustále k událostem z minulosti, nebo se děsíte, co přinese budoucnost?
Nemůžete se soustředit na čtení tohoto článku?
Pokud jste odpověděli ano, pravděpodobně máte sklony tu a tam fungovat na autopilota. Neházejte ale flintu do žita. Simon Cole, terapeut, poradce a lektor meditace v centru Le Sentier Tranquille na jihu Francie, vám poradí, jak efektivně pracovat a zároveň si zachovat vyrovnanou mysl.
1. Stanovte si priority
„Největší výzvou pro většinu z nás je naučit se přestat si honit svůj vlastní ocas. Proto kdekoliv jste, vždycky si stanovte tři nejdůležitější věci, které chcete ten den udělat. A NIKDY ne víc než tři. ,1-2-3‘ – tohle je vaše mantra.“
2. Nechte kancelář za zády
Venkovním cvičením přeseknete pouta deprese, napětí a vzteku. Zároveň budete energičtější, pozitivnější a víc v pohodě. Udělejte si čas a zvedněte se od pracovního stolu. Nasajte čerstvý vzduch, i kdyby to mělo znamenat procházku kolem bloku.
3. Zapamatování je polovina úspěchu
„Trik není v tom pamatovat si, co musíte udělat, ale to, že si to máte zapamatovávat. Najděte si proto libovolné slovo – pro mě funguje docela dobře slovo ,look‘ – a dejte mu speciální význam. Třeba jím připomínejte následující mantru: ,Odpočívat, dýchat, myslet‘. A každý den si ji opakujte,“ říká Cole.
4. Zkuste desetiminutovou meditaci
Najděte si v pracovním shonu tiché, tmavé a pohodové místo, schovejte se tam na deset minut a meditujte. Pomůžete ukotvit svou mysl a najít klid. Jak na to, se dozvíte tady.
5. Zabavte ruce
„Pokud zaměstnáte svoje ruce, vaše mysl nalezne klid. To je důvod, proč jsou omalovánky pro dospělé v poslední době bestsellerem. Stáhněte si třeba mandalu na obrázku níže, vytiskněte si ji a kreslete si. Uvolníte tak svou mysl.“
6. Rozvažte tělo
Po osmihodinové pracovní době je pro mnohé vidina cvičení jako záběr z hororového filmu. Věřte ale, že pokud si tento návyk osvojíte, budete nejenom snáze zvládat každodenní pochůzky, ale dokážete všemi smysly i vnímat to, co se děje kolem vás. Mnoho studií a výzkumů v minulosti potvrdilo vzájemný vztah mezi fyzickou kondicí a činností mozku – jedno bez druhého nikdy nemůže pracovat na maximum. Pokud vám zařazení cvičení před nebo za pracovní dobu bude dělat potíže, zkuste načerpat motivaci tady.