Server Bloglovin' přišel se skutečně neotřelou radou, jak zvýšit svou inteligenci: Prostě se bavte! My říkáme: Tak dobrá!
Těchto 8 koníčků totiž milujeme. A pokud prohlubují inteligenci a paměť, tím líp. Tak směle do nich!
1. Tanec
Na rozdíl od činností, jako je jízda na kole, vyžaduje tanec zapojení šedé kůry mozkové. To proto, abychom si zapamatovali taneční kroky a zkoordinovali je s hudbou a pohybem v prostoru.
Výzkumníci souhlasí a doplňují, že latinské tance, jako je třeba populární zumba, „zlepšují náladu a jisté kognitivní dovednosti, jako například vizuální inteligenci a schopnost se rozhodovat“. Jejich kolegové se přidávají – podle nich tanec „pomáhá snižovat stres, zvyšuje hladiny serotoninu a také pomáhá rozvíjet spojení neuronů, a to zejména v oblastech dlouhodobé paměti a prostorového vnímání“.
2. Vaření pro přátele a rodinu
To zní jako příjemný způsob posilování mentálních schopností, co říkáte? Čím rychleji se ale bude hodina setkání blížit, tím více budete nervózní. Vynaložíte ohromné úsilí, abyste něco nespálili nebo aby něco nevychladlo, dojde vám surovina a budete muset improvizovat.
Možná to ale nebudete brát tak negativně, až zjistíte, že tím procvičujete mozek. Zkoordinováním jednotlivých úkonů zapojíte do vaření mentální funkce, vymýšlením alternativ zase uvolníte kreativní proudy.
3. Hraní na hudební nástroj
Slyšeli jste o kalózním tělesu? Zjednodušeně řečeno se jím rozumí most mezi pravou a levou hemisférou. A právě toto rozhraní posilujete při hře na hudební nástroj.
Znamená to tedy, že používáte současně obě poloviny mozku. Není to úžasné? Posilováním kalózního tělesa investujete do vašich schopností řešit problémy, vaší paměti a mozkových funkcí obecně.
4. Studium cizího jazyka
Stařecká demence straší zejména ty, kteří mají ve svém blízkém okolí nemocného člověka. Přestože se výzkum v této oblasti hýbe dopředu mílovými kroky, můžete na obranu proti onemocnění udělat něco sami už teď.
Otevřete učebnici angličtiny nebo jiného cizího jazyka a začněte biflovat! Právě studium jazyků má významný vliv na kognitivní svaly.
„Budete-li bilingvní, stanete se chytřejší. Zlepšíte své kognitivní dovednosti nezávislé na jazyce, a dokonce posílíte svůj štít proti demenci ve stáří,“ napsal Gray Matter pro The New York Times.
5. Poslech podcastů
Znalosti prohloubíte i tak, aniž byste plýtvali volným časem. Není totiž nic jednoduššího, než nasadit sluchátka a zapnout si inspirativní podcast třeba při cestě do práce.
6. Psaní deníku
Tento zdánlivě „nevinný“ koníček vás naučí lépe se vypořádávat s rozličnými náladami, které přichází během dne. Pokud strávíte jen pět až deset minut denně tím, že si zapíšete vaše pocity či zážitky, zlepšíte svou emocionální i mentální inteligenci.
7. Sledování dokumentů
V době, kdy v televizi běží Gilmorky nebo Růžovka, stojí hodně přemáhání přepnout na kanál plný dokumentů. Máme pro to pochopení. Sledováním dokumentů si ale rozšíříte obzory. A mohou zvýšit váš drajv a chuť něco dokázat díky inspirativním příběhům velikánů.
8. Čtení
Nic překvapivého? Ale ruku na srdce – kolik knih jste za posledních dvanáct měsíců přečetli?
Skoro polovina absolventů vysokých škol nedočetla ani jednu, uvedl server Bloglovin‘. Pravidelným čtením přitom nafouknete svou mentální kapacitu. Stačí si denně počíst v novinách (i těch internetových) a před spaním ve fyzické knížce.
Přečtěte si také:
Zdroj: Bloglovin'