Nedochvilnost se zvlášť v západní Evropě příliš neodpouští. V pracovní sféře bývá předzvěstí varování a při opakování vyhazovu. A někteří lidé zkrátka opozdilce nemohou vystát. Mají na to ale právo?
Naštvat se může kdokoliv na kohokoliv, pochopitelně. Z pohledu vědce jde ale o neoprávněnou křivdu. To proto, že věční opozdilci vnímají čas úplně jinak.
Čas? To neznám
V rámci studie z 50. let měli její účastníci po jedné minutě odhadovat, kolik času uplynulo. Ještě předtím je ale výzkumníci rozdělili do dvou skupin – ta s označením A shromažďovala ambiciózní a netrpělivé jedince, tým B ty uvolněné a kreativní.
Na konci testování se ukázalo, že parta nedočkavců (skupina A) odhadla čas poměrně správně: podle ní uběhlo 58 vteřin. Skupina B – pohodáři a kreativci – tipovala 77 vteřin.
Co z toho vyplývá? Že máte přesvědčivý argument pro svůj pozdní příchod. Nejste leniví nebo nezodpovědní – prostě jen vnímáte čas jinak.
Důvodů pro to, že věčně dobíháte autobus nebo tramvaj, může být ale víc. Například jste si toho „na talíř“ nabrali hodně. Děláte více věcí najednou – a multitasking vás zbaví jakéhokoliv smyslu pro čas.
Na efektivitu multitaskingu se v minulosti ptala řada výzkumníků. Jednou z odpovědí přitom mohou být úspěšní lidé. Podívejme se například na Ashtona Kutchera, který se živí jako producent, provozuje virální mediální společnost a v minulosti investoval do začínajících firem jako Skype, Spotify, Uber a Foursquare. To vše stihl během doby, kdy ho svět znal jako velmi úspěšného herce.
Nestíhání jako lék
Udělejme si malé shrnutí z toho, co jsme se doposud dozvěděli: opozdilec vyzařuje klid a kreativitu a má dobré předpoklady uspět. Ještě však nejsme u konce – jeho optimismus má celou škálu blahodárných vlivů.
Proč je opozdilec optimistou, lze vysvětlit celkem jednoduše – často si myslí, že má více času než ve skutečnosti. Jde o druh pozitivního myšlení, a to je jedna z klíčových vlastností pro dosažení úspěchu.
Ukázal to například výzkum dopadu optimismu prodavačů na tržby – ti s pozitivním náhledem uzavřeli o 88 % víc obchodů než jejich neutrální či nevrlí kolegové.
Optimismus má velmi příznivé účinky na zdraví celkově. Zbavuje nás stresu, a tím uleví nejen našemu srdci. Takže, milí opozdilci, přestaňte cítit stud za své chronické nestíhání. A radujte se z jeho benefitů!
Zdroj: Business Insider