Kdy naposledy jste si vzali svůj chytrý telefon k jídelnímu stolu a během snídaně vyřizovali e-maily? Možná vám tato otázka připadá směšná. Kdyby vám ale experti řekli, že se častým zíráním do telefonu dopracujete k symptomům typickým pro poruchu osobnosti, přestali byste s tím?
Z různých výzkumů plyne, že chytrý mobilní telefon je tím úplně prvním, o co se spousta lidí bezprostředně po probuzení zajímá. Jinak řečeno – ještě než políbíme vedle ležícího partnera, vyčistíme si zuby, uděláme snídani, musíme zkontrolovat, zda nám během noci někdo nepsal či nevolal.
Nejnovější vědecké poznatky přitom ukazují, že neustálé nošení a používání smartphonů může způsobovat roztržitost a hyperaktivitu – tedy symptomy charakteristické pro ADHD (porucha osobnosti s hyperaktivitou).
Není divu, že psychologové bijí na poplach. Například Kostadin Kushlev z University of Virginia nedávno společně se svými kolegy realizoval jednu tematicky relevantní studii, které se zúčastnilo 221 studentů. Po jejím skončení uvedl následující:
„Výsledky našeho experimentu byly jasné – lidé, které jejich mobily častěji rušily, byli méně pozorní a současně hyperaktivnější.“
Vzhledem k tomu, že ADHD má neurologické a vývojové příčiny, dotyčná zjištění samozřejmě nelze interpretovat tak, že smartphony tuto poruchu mohou vyvolat nebo že omezením jejich používání lze ADHD léčit. Je ale jasné, že pokud to s telefonováním, esemeskováním a prohlížením sociálních sítí budeme přehánět, negativní důsledky na sebe nenechají dlouho čekat. Ne nadarmo se říká, že všeho moc škodí…
Smartphony škodí i jinde – do roku 2050 se zhorší zrak polovině světové populace:
Zdroj: Science Alert