Gratulujeme, pokud jste právě obdrželi pozvání na pohovor. Nadšení je na místě, k překročení prahu kanceláře ale ještě krůček chybí. A zda jej uděláte, rozhodne možná způsob, jakým budete vyjednávat o výši platu. Jak tu nejnepříjemnější, ale nevyhnutelnou část pohovoru zvládnout? Server Psychology Today vás zaučí – osvojte si těchto 8 triků a získejte tu nejlepší mzdu!
Chtě nechtě, otázku na téma výše očekávané mzdy protistrana vypustí. Možná jste již dříve dumali, co je nejlepší odpovědět: Být konkrétní s rizikem nad/podhodnocení? Nebo jen vymezit rozpětí? Či snad odvést pozornost jinam? Nebude to ale zaměstnavatel brát tak, že mě peníze nezajímají?
Vyjednávání o platových podmínkách připomíná šachovou partii. Účastníci se jen pozvolna sunou k cíli, výsledek je do poslední chvíle nerozhodný. A šach mat ohlásí ten, který druhého v pravou chvíli zažene do kouta.
Na stejném principu funguje vyjednávání o mzdě. Vítězně z něj vybruslí ten uchazeč, který přeskupuje pozornost mimo konkrétní sumy. Zjednodušeně řečeno, čím méně budete mluvit o penězích, tím lépe. A zvlášť v případě, že místo ještě nemáte v kapse.
Pomozte nastavit platové ohodnocení podle svých představ a nikoliv těch zaměstnavatelových. Nasaďte správnou strategii. Jaká to je?
1. Nezapomeňte splnit svůj domácí úkol
Tím se rozumí rešerše platových ohodnocení na obdobných pozicích jako ta, o kterou se ucházíte. Budete tak mít lepší představu o tom, zda nejsou vaše nároky přemrštěné, nebo naopak příliš nízké. Nebojte se při rozhovoru s potenciálním zaměstnavatelem zdroje zmínit – přidáte tím na konkrétnosti a důvěryhodnosti vašich argumentů.
2. Kružte okolo
Necitujte konkrétní částky, ale určete finanční rozpětí. Nejnižší hranici stanovte podle průměrného ohodnocení pozice, nejvyšší o něco nad tím. To vám dá prostor na vyjednávání o platu.
3. Poslouchejte
Hráči mariáše nevybalí všechny karty najednou. Stejné je to u nejúspěšnějších uchazečů z hlediska stanovení mzdy. Nechte svou protistranu mluvit, sledujte její řeč těla, oční kontakt, gestikulaci i naklánění se dopředu či dozadu. Zachytíte-li překřížené ruce nebo monotónní tón hlasu, v progresivitě vašeho jednání uberte.
4. Velebte budoucí zaměstnání
Až budete tázáni ohledně ideálního platu, zkuste odpověď ještě na chvíli odložit. Přesuňte pozornost k práci samotné – můžete říct něco ve stylu „mám několik návrhů, ale výše mzdy není to hlavní, co mě sem zavedlo; záleží mi na osobnostním růstu a týmové orientaci“. Uvidíte, kam vás to zanese.
5. Rozšiřte své zorné pole
A to mimo peníze. Mnohdy totiž nejsou to nejlákavější na pracovní nabídce. V řadě společností se můžete těšit z delší dovolené, poukazů do wellness či sportovních center či zdravotních benefitů. A to se počítá!
6. Buďte důslední
Učili jste se to už v dětství – první slovo platí, a to druhé ne. Jakmile jste jednou vyslovili svou představu o ideální mzdě nahlas, rozhodně ji neměňte. Ještě lépe uděláte, pokud se zkusíte konkrétním číslům vyhýbat, jak jsme uvedli dříve.
7. Zachovejte si čest
Pracovní pohovor není tou správnou chvílí na to, abyste si hráli na nejlepšího zaměstnance roku (jiná věc je, pokud jste jím skutečně v přechozím zaměstnání byli). Není horšího uchazeče, který si řekne o neúměrně více, než kolik dělal jeho přechozí plat na obdobné pozici. A ještě se vychvaluje do nebes.
V době sociálních sítí a Googlu si o vás najde kdokoliv cokoliv. Ano, i výši vašeho platu v předchozím zaměstnání. Umírněnost, asertivita, upřímnost – to jsou tři žádoucí vlastnosti, které vám uhladí cestičku mezi nový pracovní kolektiv.
8. Pozor na manipulátory
Pokud je potenciální zaměstnavatel při diskuzi o platu uhýbavý, měla by se ve vaší hlavě rozsvítit červená kontrolka. Máte mít právo jej podezírat, že nehraje „fair play“. Důležité je proto vytrvat. Ujasněte si výši výdělku na místě a samozřejmě i ve smlouvě.