Nemít partnera se dříve považovalo za projev vlastní nezajímavosti. Poté začal být život singles vnímán jako běžný a přijatelný stav. A dnes to skoro vypadá, že svoboda je trendy! Jinak si neuvěřitelných 64 % nesezdaných Američanů ročně neumíme vysvětlit. Dnes už počet singles převýšil počet manželských párů v jakémkoliv věku. Není divu – být sólista má totiž 9 výhod!
1. Je úspěšnější v práci
„A jak z tohohle platu uhradíme nájem a ostatní poplatky?!“ Tuto větu singles nemají šanci slyšet. A určitě jim to nechybí. Mohou si jít za svými cíli, i když nejsou považovány společností a partnerem za prestižní. Mohou pracovat v kavárně za průměrný plat, ale s bohatým mezilidským kontaktem. Mohou se přestěhovat za prací do zahraničního města a nemusí odrážet partnerovy výčitky...
Jediným nebezpečím pro singles tak zůstává paradoxně neohraničený čas, který mohou libovolně strávit. Necítí povinnost věnovat večer svému partnerovi, a tak se pracovní osmihodinovka může klidně přehoupnout na přesčasy a pracovní víkendy.
To ale není to problém ani pro ženy, které v pracovním maratonu našly zalíbení a touží po dětech. Jak totiž ukázal nedávný výzkum, vysoce vzdělané ženy rodí později v životě (po čtyřicítce) více než kdy předtím.
2. Je vnímavější vůči sobě
„Jedním z rizik blízkého romantického vztahu je silné duševní spojení, a tedy ztráta ponětí o tom, kdo vlastně jste,“ popisuje jedno z nebezpečí pevného vztahu Bella DePaulo, Ph.D., socioložka a autorka knihy Singled Out: How Singles Are Stereotyped, Stigmatized, and Ignored, and Still Live Happily Ever After.
To se nestane svobodným lidem. Lépe vnímají sami sebe, ať už jde o hlubší osobnostní rysy (hodnotový žebříček apod.), nebo o „povrchnější“ věci (záliby). Vyhnou se tak častému zestejňování povah, se kterým se potýkají zejména páry, které spolu tráví většinu času.
3. Udržuje si kondičku
Nedávný britský výzkum odhalil přímou souvislost mezi sportovní aktivitou a partnerskými vztahy. Skoro ¾ dotazovaných lidí, kteří nedodržovali doporučovaných 150 minut pohybu týdně, bylo v manželském svazku.
Vysvětlení je jednoduché – singles touží po partnerovi, a proto o svůj vzhled více dbají. Navíc mívají libovolný večerní program, takže si klidně dopřejí hodinu ve fitku po osmé večer, aniž by později inkasovali výčitky protějšku.
Lidé v manželském svazku naopak častěji večerní hodiny naplňují přípravou večeře nebo mazlením v posteli. A i přes všechny scénáře u toho spotřebují méně kalorií než singles při opravdovém sportu.
4. Lépe se vypořádá s pocity osamění
Zvláštní, že ano? Ale následující vysvětlení dává více než smysl: při nevyhnutelném odloučení manželů se dotyční cítí mnohem více osamocení než singles v různých situacích. „Navíc svobodní lidé neočekávají, že veškeré psychické podpory se jim dostane jen od jednoho člověka,“ uvedla Terri Trespicio, spisovatelka a zakladatelka workshopu pro nové singles s názvem Break-Up 911.
Když se singles cítí osamělí, obvykle se obrací se svými problémy střídavě na více lidí (přátele, rodinu). Tím posilují svou základnu nápomocných lidí a zmírňují nepříjemné pocity samoty.
5. Spí zdravěji
Kdykoliv jsou spát, nikdy jim nesvítí do očí lampička, neruší je ťukání do klávesnice a probouzí se, kdy sami chtějí. Dobře usínají, spí hluboce a dlouze. Tak vypadá noční život svobodných jedinců.
Partnerský život je z hlediska spánkového režimu o kompromisu a toleranci. Pokud ale nemůžete dobře spát, zatímco je druhý ještě vzhůru, může to být zárodek pro hádku nazítří.
6. Může se řídit vlastní rutinou
U kompromisů ještě zůstaneme. Sezdaní či zadaní lidé často přizpůsobují svůj denní režim milovanému protějšku. Na tom není nic špatného. Jenže někdy se tak stane až poté, co jeden partner druhého upozorní, že by si měl ujasnit priority…
V tomto ohledu mají jednoznačně navrch singles. Jak totiž ukazují výzkumy, svobodní lidé s pevným denním programem mají vyšší šanci odvrátit mentální onemocnění. A to se počítá!
7. Je odolnější
Singles si prošlapují svoji cestičku ve společnosti, která oslavuje páry. Nic příjemného, že? Ale posiluje je to zevnitř. Lépe se v běžných situacích vypořádávají se stresem, protože se nespoléhají na druhou polovičku.
Mimochodem společnost RAND Corporation přinesla závěry, že ranění svobodní vojáci měli příznivější předpověď pro zvládnutí bolesti nebo nemocí. Kromě toho byli vystaveni menšímu riziku emocionálních (deprese) a fyzických zdravotních problémů (obezita).
8. Má více přátel
Určitě jste se s tím už setkali – nebo spíš nesetkali, máme-li na mysli lidi, co se nedávno dali dohromady. Okolí pro ně přestalo existovat. Vystačí si sami se sebou, načež trpí nejen přátelské, ale i rodinné vazby.
Studie ukazují, že singles věnují více pozornost svým sourozencům, kamarádům a sousedům v porovnání s čerstvými i dlouholetými partnery. „Čím více času trávíte s blízkými lidmi a čím plnější váš život je, tím šťastnější a odolnější budete – ať už jste ve vztahu, nebo ne,“ doplnila Trespicio.
9. Méně se stresuje penězi
Single ženy, poslouchejte dobře! Analýza z roku 2010 přišla se zajímavými závěry, že nesezdané, bezdětné ženy pod třicítku si vydělají v průměru o 8 % více než muži ve stejném věku. A v některých městech až od o 20 %!
Navíc svoje výplaty můžete klidně rozfofrovat za pěkné oblečení a boty, aniž by kdokoliv ve vašem blízkém okolí „pěnil“. Příjemné, že?