Přivezla jste si miminko z porodnice a kojení vám nejde tak, jak jste očekávala? Bolí vás bradavky nebo máte málo mléka? Utřete slzy a nezoufejte. Přečtěte si rady zkušené laktační poradkyně, které umí zázraky.
Pokud jste s kojením na štíru, nepřestávejte a snažte se přijít na způsob, jak se s miminkem při této aktivitě sladit, aby nebyla noční můrou pro vás a hladovým časem pro něj.
Osvědčené vychytávky laktační poradkyně Štěpánky Štrougalové pro spokojené kojení:
Pokud je v období kojení doba, kdy to nejde zcela podle představ, zkuste dítě přikládat častěji v noci, kdy lépe spolupracuje.
Chcete-li kojit, nenabízejte dítěti během šestinedělí dudlík. Princip používání dudlíku a sání z prsu je naprosto rozdílný. Je škoda si dobrovolně dávat překážky na cestu k pohodovému kojení. Nevěříte? Zkuste jednoduchý test. Nejprve cucejte svůj palec. A pak zkuste nasát kůži vlastní ruky na hřbetu. Cítíte ten rozdíl?
V prvních dnech života dítěte si vytvořte příjemnou atmosféru na kojení – intimní osvětlení, hudbu. V tomto období je náročné vzájemné hledání se, ale stojí to za to.
Nebojte se kojit „tělo na tělo“. A vyzkoušejte i kojení ve vaně s teplou vodou.
Nepodceňujte u čerstvě narozeného miminka období hledání a samopřisátí. Nikdy na dítě nespěchejte.
Milujeme babičky, tchyně i zkušené kamarádky–matky. Ale opatrně na jejich rady „Za nás se to dělalo tak a tak. U mě fungovalo to a to.“ Někdy mnoho dobře míněných rad a matoucích informací z internetu škodí. Při nerozhodnosti opravdu volejte Horkou linku kojení.
Pokud máte drobně poničené dvorce a bradavky, stává se zázračným lékem samotný vzduch nebo pomáhá, když je po kojení potřete odstříkaným mlékem.
Kojení v číslech
V současné době se Světová zdravotnická organizace shoduje v těchto informacích:
První hodina po porodu je důležitá – snažte se o přiložení dítěte k prsu co nejdříve.
Ideální je výlučné kojení do šestého měsíce věku dítěte.
Příkrmy je možné zařadit od šestého měsíce a pokračovat přitom v kojení do 2 let dítěte, dle libosti i déle.
Pro uchovávání mateřského mléka platí: uchovávejte ho 4 až 6 hodin při pokojové teplotě, v ledničce při teplotě 4 °C 3 dny, v mrazicím boxu při teplotě -18 až -20 °C vydrží 6 až 12 měsíců. Po vyjmutí z mrazicího boxu mléko skladujte nejvýše 10 hodin a nikdy ho znovu nezmrazujte.