Vzdali byste se svých oblíbených seriálů, kdybyste zjistili, že si tím poškodíte inteligenci v pozdějším věku? Peciválové s minimem fyzické aktivity jsou podle amerických výzkumníků ve středním věku méně bystří. Nedávná studie poprvé dokázala přímou souvislost líného životního stylu s kognitivní (poznávací) funkcí ve středním věku.
Pro ověření těchto závěrů povolali vědci 3 200 lidí mezi 18 a 30 lety. Po dobu 25 let monitorovali jejich pohyb a televizní návyky.
Ti, kteří proseděli před televizí tři a více hodin minimálně čtyři dny v týdnu a málo cvičili, si po čtvrt století vedli dvakrát hůře v inteligenčních a kognitivních testech.
Sedavý způsob života se už dříve ukázal jako zničující pro psychické zdraví. Tento výzkum je prvním dokladem, že líný způsob života souvisí s kognitivní schopností ve středním věku.
„Zjistili jsme, že nízká fyzická aktivita a časté sledování televize v rané až střední dospělosti souvisí s horším kognitivním výkonem ve středním věku,“ potvrdila serveru The Telegraph doktorka Tina Hoang z Institutu Severní Karolíny pro výzkum a vzdělávání.
„Toto chování souvisí konkrétně s nižší rychlostí zpracování a horší výkonnostní funkcí, ale nikoliv s verbální pamětí,“ doplnila.
Věrohodnost studie však zpochybňují britští výzkumníci. Vyzývají k opatrnosti vůči závěrům kvůli užité metodice.
„Práce by měla podnítit diskuzi o povaze různých forem interaktivních médií a zvýraznit hodnotu metodologie otevřené vědy, včetně otevřených datových sad, předběžně registrovaných plánů analýzy a silného otevřeného procesu vzájemného hodnocení,“ okomentoval závěry doktor Andrew Przybylski, experimentální psycholog a spoluvýzkumník z Oxfordské univerzity.
„Dokud nebudou zmíněné inovace zahrnuty do této výzkumné literatury, nezbyde nám nic jiného, než se nad studiemi, jako je tato, drbat na hlavě,“ doplnil.
Již dříve odborníci poukázali na spojitost sedavého způsobu života a častého sledování televize s psychickým zdravím. Studie postgraduální Lékařské fakulty Bostonské univerzity zase odhalila, že mladí dospělí provozující aerobní cvičení mají objemnější entorhinální kůru. Tato mozková oblast zodpovídá za paměť a je ukazatelem Alzheimerovy choroby.