Ať už single, nebo ve vztahu, lidé si dnes celkově dopřávají až devětkrát méně sexu než před dvaceti lety. Na vině je dle odborníků především fakt, že si mnoho lidí nedokáže udržet stabilní vztah, ovšem významně tomu napomáhá i to, že lidé méně nebo hůře spí. Málo spánku totiž vede ke snížené chuti na sex. Pokud si však sexuální zážitek dopřejete, bude se vám dle nejnovějších výzkumů spát lépe.
Aktuální studie publikovaná v odborném žurnálu Archives of Sexual Behavior odhalila, že lidé dnes mají až devětkrát méně sexu než před dvaceti lety. Vůbec nejméně se pak ze současných generací oddávají sexu takzvaní mileniálové. Přestože se dříve mělo za to, že za nezájmem o sex může u této generace zejména mnohem vyšší frekvence sledování pornografie či dlouhá pracovní doba, nyní se odborníci domnívají, že viníkem je spíše fakt, že je čím dál méně mladých lidí ve stabilním a dlouhodobém partnerském vztahu. Dalším faktorem pak dle nejnovějších studií může být i nedostatek či špatná kvalita spánku. Podle studií sice mileniálové spí poměrně dlouho, zároveň jsou však generací, která je nejvíce postižena stresem, a právě stres se na kvalitě spánku významně podepisuje.
Spánkový deficit například podle nejnovější americké studie uveřejněné v odborném žurnálu The Journal of the American Medical Association vede ke sníženému libida a nedostatek spánku tak může být jedním z důležitých faktorů, proč dnes lidé mají méně sexu než před dvaceti lety. Spánkový deficit narušuje hormonální rovnováhu a způsobuje sníženou produkci testosteronu, což je hlavní hnací síla mužské i ženské sexuální touhy. K tomu, aby si lidé mohli užívat zdravého libida, se doporučuje minimálně sedm až osm hodin spánku.
Sexem k léčení nespavosti
Další vědecké studie ovšem ukazují i další vztah sexu a spánku. Hormony uvolňované během sexu mohou významně přispívat k vyšší kvalitě spánku. Tomu pak napomáhá i celkové uvolnění po této příjemné fyzické aktivitě, snížení stresu a zlepšení nálady. Hormon oxytocin, který naše tělo uvolňuje během uspokojivého sexu nebo i jen příjemných intimních doteků, navozuje pocit pohody a potlačuje stres. Relaxaci, ale také pocit ospalosti pak podporují i další hormony spojené s uspokojivým sexuálním prožitkem – například dopamin, prolaktin a progesteron.
Podle výzkumu odborníků z University of Ottawa z roku 2016 pak sex před spaním může pomoci dokonce i lidem, kteří trpí nespavostí. Pozitivní účinky sexuálních aktivit na spánek potvrzují rovněž další průzkumy. Australští vědci z CQUniversity v Adelaide například v roce 2017 publikovali studii, podle níž po pohlavním styku zakončeném orgasmem označilo svůj následný spánek za lepší hned 60 % lidí. Ženám po sexu navíc stoupá hladina estrogenu, což zlepšuje REM fázi spánku, tedy tu nejvíce regenerující. U mužů naopak dochází k nárůstu hormonu prolaktinu, který způsobuje pocit vyčerpání, takže se jim snáze usíná.
Single nespavcům může pomoci i masturbace
Sex s partnerem tak podle expertů přispívá ke kvalitnějšímu spánku, jak je to ale s masturbací? Američtí vědci z výzkumného centra Liberos v Los Angeles se domnívají, že pro sebeuspokojování platí to samé, zatím se jim však jejich teorii založenou na laboratorních experimentech nepodařilo v praxi ověřit. U zvířat však během zmíněných experimentů pozorovali, že samečci po ejakulaci vykazovali lepší spánkovou latenci i kvalitu. Mohl za to nejspíše hormon vazopresin, k jehož nárůstu dochází během orgasmu i u lidí, u nichž by se tak teoreticky měl dostavit stejný efekt.