Rozhodnutí založit rodinu je pro každý pár velký a vzrušující krok. Může to být ale také stresující, pokud měsíce plynou a těhotenský test stále vychází negativní. Je třeba však mít na paměti, že průměrnému mladému páru trvá počít dítě okolo 4 až 6 měsíců, do jednoho roku se zadaří průměrně v 90 % případů. Pokud se do statistik nevejdete a pořád se vám to nedaří, jsou následující řádky právě pro vás. Jak jít těhotenství naproti?
Změňte životní styl
Dostatek pohybu a správná strava jsou důležité nejen pro celkové zdraví člověka, ale také pro jeho plodnost. Jak to souvisí? Neúspěšné snahy o miminko mohou být dané nejen číslem na váze, tedy zda člověk trpí nadváhou nebo podváhou, ale i nesprávnou stravou. Snažte se tedy dodržovat správný jídelníček.
Jde i o nastavení mysli
Stejně jako fyzický stav obou partnerů je pro celkové zdraví důležitá i jejich psychická pohoda. Důležité je si nevyčítat, že to nejde. Pokud se zablokujete, využijte metodu mindfulness (uvědomění), to znamená, že si musíte uvědomovat i jiné radosti života než se jen soustředit na chorobnou touhu po miminku. Pomůže vám ale i jóga nebo meditace.
Vypočtěte si správně dobu ovulace
Největší pravděpodobnost otěhotnění spadá pouze na tři dny v měsíci, dva dny před ovulací a v den ovulace. „To je díky tomu, že spermie jsou schopné v těle ženy po tuto dobu přežít a pokud dojde k uvolnění vajíčka, je již přítomnými spermiemi oplodněno. Proto je dobré vést si poctivě nejen menstruační kalendář, ale přistoupit také k měření bazální teploty,“ radí MUDr. Kateřina Veselá z reprodukčního centra Repromeda. Ovulaci si lze vypočíst pomocí ovulačních testů.
Existují i alternativní metody na podporu početí
„Problémy s neplodností mohou být totiž dané celkovou nerovnováhou v těle, kterou je možné uvést do optimálního stavu díky bylinným preparátům a vitamínům,“ doplňuje Veselá. V kombinaci s bylinkami umí v organismu nastavit potřebný balanc také akupunktura, kdy se malé jehličky vpichují do akupunkturních bodů, které má člověk rozmístěné po celém těle. Pokud jsou právě body související s pohlavním ústrojím zablokované, nedochází k proudění energie, a to může způsobovat problémy s otěhotněním.
Nevyplácí se však čekat příliš dlouho
Pokud všechny změny a postupy nepřinesly očekávané těhotenství, nevyplácí se čekat příliš dlouho a reprodukční kliniku navštívit. U ženy do 33 let se doporučuje návštěva centra a zahájení vyšetření po 12 měsících neúspěšné snahy o dítě. Jestliže je pak žena starší 33 let, je na místě se na kliniku vydat už po 6 měsících snažení.