Skutečně máte ponětí o tom, kolik času na tomto světě ještě máte? Spoustu, ovšemže…? Nebyli bychom si tak jisti…
… stejně jako Tim Urban. Ten na svůj blog Wait but Why nahrál ilustrace, které říkají víc, než by možná chtěl vědět. A my stejně tak.
Jen pro představu – takto dlouhý je náš život vizuálně, budeme-li si věřit a „dotáhneme-li“ to devadesáti:
Tolik máme měsíců, …
… tolik týdnů, …
… a tolik dní.
Autor příspěvku se podíval na svůj život skrze tyto ilustrace. A pak ještě jednou, ale tentokrát v podobě jeho oblíbených událostí a aktivit.
Je mu 34 let, a když bude optimista a „doklepe to“ do devadesáti, má před sebou méně než 60 zim…
… a kolem 60 Superbowlů…
… stejně jako 60 plavání v oceánu, ze kterého má fobii.
Ročně přečte zhruba pět knih. A i když to v jeho věku vypadá, že jich má před sebou nekonečno, úplně tomu tak není. Zůstane-li u tohoto tempa, čeká ho 300 knih. Všechny ostatní upadnou s jeho odchodem v zapomnění:
A bude už jen devětkrát svědkem prezidentských voleb, okamžiků přepisujících dějiny USA:
Jeho cílem ale nebylo světu sdělit, kolik strachů ještě bude muset překonat nebo kolik pizz ještě zdlábne. Úvahy o zbývajících událostech a zážitcích použil i na jednu oblast, která je důležitější než všechny Superbowly dohromady – totiž na vztahy.
Pro ilustraci opět použil sám sebe. Jeho rodičům je kolem 65 let. Do svých 18 let s nimi trávil skoro 90 % svého času. Poté, co začal studovat na vysoké škole a přestěhoval se do Bostonu, se s nimi vídá v průměru pětkrát ročně, a to vždy na dva dny. Za rok tak pouze deset dní.
Bude-li počítat s tím, že se jeho rodiče dožijí 90 let, budou se moct vidět během následujících 30 let. A pokud zůstane u 10 dní za rok, bude si moct užívat jejich přítomnosti ještě 300 dní. Což je méně než počet dní, které s nimi strávil jen do svých 18 let...
Podobný příběh vypráví o svých sestrách. Během dospívání s nimi strávil 10 a 13 let. Nyní žije na opačné straně země, než ony, a tráví s nimi jen 15 dní ročně.
Jaké ponaučení si z toho vzít?
1. Žijte na stejném místě jako lidé, na kterých vám záleží. S těmi, kteří žijí ve stejném městě jako vy, se můžete vidět častěji. A realita přesně taková je. Jen se zamyslete – se kterými lidmi se vídáte nejčastěji?
2. Utřiďte si priority. Skutečně je pro vás důležitější lekce jógy sedmkrát týdně než návštěva nejbližších? Přemýšlejte o svých prioritách. A ideálně je hoďte na papír. Jasně uvidíte, co má pro vás hodnotu a komu nebo čemu se budete věnovat příští týdny, měsíce, roky. A nabydete pocitu, že prožíváte život, který opravdu dává smysl.
3. Dejte vzácným okamžikům kvalitu. Pokud trávíte svůj čas s někým, koho si opravdu vážíte, proměňte ho ve vzácný okamžik. Takový totiž v horizontu života skutečně je.
Zaujal vás tento článek? Přečtěte si také tento:
Zdroj: Wait but Why