Sobci hubnou snáz, říká psycholožka Martina Sládečková. Kdy dietní plány raději odložit?

Sobci hubnou snáz, říká psycholožka Martina Sládečková. Kdy dietní plány raději odložit?
Zdroj: Pixabay.com

Chystáte se hubnout a přitom máte problémů až nad hlavu? Pak si udělejte nejdříve pořádek v sobě, jinak se ke každodenním problémům připojí ještě stres z toho, že vám hubnutí nejde podle představ. I v případě, že opravdu jíte střídmě a ještě cvičíte. "Psychika má totiž ještě větší sílu, než bychom čekali," říká psycholožka Martina Sládečková.

Zuzana Aidomoanová
Zuzana Aidomoanová 13. 01. 2020 08:00

"Je prokázáno, že hubnutí jde mnohem lépe těm, kteří se mají rádi, jsou sebevědomí a očekávají, že jejich snaha bude korunována jen a jen úspěchem. S trochu nadsázky mohu říci, že egoisté a zdravě sobečtí lidé opravdu dokáží udělat pokroky v hubnutí mnohem rychleji a snadněji než ti, kteří každý neúspěch berou jen jako svou vinu," říká psycholožka Martina Sládečková, která se věnuje koučinku při hubnutí.

Je to v hlavě

Jak dále tato zkušená koučka upozorňuje, pokud se neustále trestáte za jakýkoli prohřešek, v duchu se shazujete, že za nic nestojíte a stejně nic nedokážete, pak se žádná změna konat nebude.

"Dokonce i změna zevnějšku spojená se shazováním kil je usídlená v hlavě. Když trpíte výčitkami svědomí, co jste ten den zase udělali špatně, že jste dietně ,zradili´ nebo dokonce kvůli práci nestihli jít cvičit, pak nezhubnete. Změna musí nastat v sebepřijetí a ve zklidnění psychiky," shrnuje Sládečková.

Pozor na stres

Zrovna tak není příliš vhodné začínat se snahou o změnu postavy a životního stylu ve stresových situacích Pokud se právě vzpamatováváte z rozchodu nebo máte potíže v zaměstnání, hubnoucí plán na čas odložte.

"Pod stresem má každý většinou jiné vzorce chování. Někdo ho řeší sladkým někdo přejídáním a další pak zase nechutenstvím. Dochází tak situacím, kdy nejsme schopni dodržet redukční plán a dostaneme se do kolotoče výčitek. Takže s hubnutím začněte zásadně v pohodě a v dobré náladě, vše půjde snáz," radí závěrem psycholožka. Při prvních neúspěších pak nepropadejte panice a věřte, že s dobrou náladou se časem vše podaří.

Jak podpořit psychiku podle Martiny Sládečkové

  • Dejte si pro začátek malý cíl. Až ho splníte, pochvalte se a zvyšte pomyslnou laťku.
  • Hubněte kvůli sobě a kvůli svému zdraví.
  • Za každý úspěch – třeba kilo dole - se odměňte něčím pro radost.
  • Berte hubnutí jako dlouhodobou změnu dosavadního stravovacích návyků.
  • Když něco nedietního v menším množství sníte, nic se přece nestane a kvůli tomu rozhodně nepřiberete.
  • Těšte se na jídla, která vám chutnají. Opět je ale nutné si dát menší porci.
  • Važte se jen dvakrát v měsíci a raději sledujte volnější oblečení.
  • Najděte si pohyb, který vás bude bavit.
  • Dopřejte si čas na odpočinek a čas na záliby.
  • Mějte dobrou náladu, i když se vám zrovna něco nebude dařit.
  • Zkuste meditace.
  • Cvičte jógu, ta vás zklidní a přispěje k formování těla.
  • Mějte se rádi.

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Související články

Další články