Alan Rickman, David Bowie, Carrie Fisher, George Michael, Leonard Cohen… Ani celý perex by nám nestačil k vyjmenování těch, kteří odešli na věčnost v letošním roce. A zdá se, že to ani na sklonku posledního měsíce nekončí – dnes se do hvězdného nebe odebrala herečka Debbie Reynolds. „Proč?“ táže se svět v reakci na tolik úmrtí v tak krátkém čase. Několik teorií by tu bylo.
S každým novým probuzením probleskne hlavou myšlenka, koho si paní Smrt vzala pod křídla tentokrát. Poslední dny, měsíce jsou šílené – osobnosti světové hudební, filmové i jiné scény jako by hromadně rezignovaly na tento svět. Nebo svět na ně. Představitel profesora Snapea Alan Rickman, zpěvák David Bowie, spisovatel Umberto Eco, zpěvák Prince a Leonard Cohen… nejen ti všichni tento rok zesnuli.
Šílené tempo smrti se těžko chápe. Zvlášť, když člověk nezná příčinu. Svět dokonce vytvořil hashtag #StopNow2016 („zastavte rok 2016“). BBC plánuje rozšířit kompilaci nekrologů k závěru letošního roku a koláž slavných zesnulých na internetu získala přes 50 000 lajků.
Existuje několik teorií, proč tolik respektovaných osobností zemřelo v tak krátkém čase, resp. proč na nás tíha úmrtí tak doléhá:
1) Vzestup popularity sociálních médií, která oplakávají úmrtí, a rychlé prosakování takových zpráv.
2) Vzrůst kultu celebrity od 50. let minulého století.
3) Popkulturní ikony z pozdních 20. let se nachází ve věku, kdy je smrt přirozená.
4) Ze stejného důvodu teď s větší pravděpodobností uslyšíme o celebritách narozených během baby boomu.
5) Rostoucí znečištění.
6) Snižování kvality jídla.
7) Pokles obecné životní úrovně.
8) Očekávaný pokles délky života od roku 1993 (alespoň v USA, tvrdí studie).
Poslední teorii znovuobjevila přispěvatelka na blog Medium Judy Anne. Píše, že k úmrtí tolika celebrit mohl přispět nezdravý životní styl v jejich mládí. To zažívali v 60., 70. a 80. letech, kdy „frčely“ cigarety, drogy i alkohol. Dává to smysl vzhledem k experimentování s drogami známému Carrie Fisher, Princovi nebo Georgu Michaelovi. Bowieho rakovina jater se zase částečně připisuje jeho nadměrné spotřebě alkoholu.
Smrtí se zabýval před sto lety i rakouský neurolog Sigmund Freund, podle nějž je „v nevědomí každý přesvědčen o své vlastní nesmrtelnosti a je pro něj skoro nemožné si představit svou vlastní smrt“.
Lze tedy předpokládat, že četná skonání jsou průsečíky všech uvedených teorií. Ale vážně – rok 2016 by už mohl skončit.
Zdroj: Konbini