Proč ve spánku cukáme končetinami? Našli jsme odpověď

postel, spánek, žena
Zdroj: Pixabay.com

Šimrají nás duchové? Nebo jsme jen příliš unavení? Pověr kolem cukání těla ve spánku se během let nahromadilo mnoho. Je načase si ale přiznat pravdu, vzkazují autoři videokanálu DNews.

Jana Jánská
Jana Jánská 03. 05. 2016 15:20

V novém příspěvku objasňují, co je příčinou trhavých pohybů ve spánku. Před fází snění je vykazuje bezmála 70 % lidí. Škubají nevědomky rukama či nohama. A někdy tak intenzivně, že se z toho vzbudí. Co ale způsobuje to, že náš spánek někdy plyne jako tramvaj č. 22 ve čtyři odpoledne?

Těsně předtím, než upadneme do hlubokého spánku, se dostáváme do tzv. hypnagogického stavu. To je přechod mezi vědomím a nevědomím. V této fázi jsme rovněž schopni vnímat hlasové podněty. Jejich význam nám však uniká.

Před hlubokým spánkem

Hypnagogický stav tedy bezprostředně předchází fázi hlubokého spánku nebo snění. V tomto okamžiku se v našem mozku aktivují dvě části, které proti sobě bojují: retikulární aktivační systém a ventrolaterální aktivační systém. První systém kontroluje při přechodu mezi vědomím a nevědomím naši bdělost, druhý nás hlídá během hlubokého spánku.

Cukání končetinami je pak dle vědců jen příznak selhávajících nervů, když se obě části propojují. Odborníci tento jev nazvali jako hypnagogické záškuby.

Zdroj: Bright Side

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Související články

Další články